Pronat e dobishme e qumësht soje


Për njerëzit të cilët nuk mund të tolerojë lactose, nuk është një produkt i mrekullueshëm alternativë e qumështit konvencionale - qumësht soje. Kjo pije është shumë popullor me vegans që plotësisht refuzojnë ushqimin e kafshëve, qumësht madje edhe lopës. Qumësht soje ka një aromë shumë të këndshme butë dhe cilësi të butë butë. Qumështi i tillë nuk përmban kolesterol, nuk ka pothuajse asnjë yndyrë ngopur. Ky produkt është veçanërisht e dobishme për gratë për shkak se ai përmban sasi të mëdha të vitaminës D dhe kalcium dhe është konsideruar si një diete. Në këtë artikull, ne sugjerojmë që të marrin në konsideratë se vlera ushqyese dhe pronat e dobishme e qumësht soje.


Vlera ushqyese e qumësht soje.
Një gotë qumësht soje përmban më pak se 100 kalori, 4 g yndyrë, 7 gram të proteinave dhe 8 gram të karbohidrateve. Qumështi i tillë nuk përmban yndyrna të dëmshme të ngopura si dhi ose lopë, por një burim i proteinave, të cilat janë të nevojshme për trupin. Kjo pronë është veçanërisht e rëndësishme për vegjetarianët.

Vitamina përbërjen e qumësht soje.
Qumësht soje përmban sasi të mëdha të vitaminës B12 D, A, dhe folate. Vitamina D është i nevojshëm për trupin absorbimin e kalciumit, dhe kështu me përmbajtje të mjaftueshme në trupin e dhëmbëve tuaj dhe kockat janë të shëndetshëm dhe të fortë. Vitamina A ndikon vizionin e njeriut, një sasi të mjaftueshme të saj do t'ju shpëtojë nga shumë problemet e vizionit. Ai merr një njeri dhe vitaminë B12 dhe folate. Këto substanca ndikojnë në prodhimin e qelizave të kuqe të gjakut. Folate veçanërisht e dobishme për gratë shtatzëna, sepse substanca është e domosdoshme për parandalimin e defekteve nervore tub në embrion.


Minerale të përfshira në qumësht soje.
Vetëm një filxhan qumësht soje përmban papërpunuara të tretën e kërkesës ditore e kalciumit për një të rrituri. Ky mineral nevojshme për dhëmbë të shëndetshëm dhe eshtra, i bën muskujt të fortë, të përfshirë në prodhimin e hormoneve, dhe ndihmon transmetojnë impulset nervore. Edhe qumësht soja përmban shumë hekur. Hekuri ndihmon në transportimin e oksigjenit në qelizat, organet dhe indet. Meshkujt kanë nevojë vetëm 8 mg hekur në ditë, dhe 18 mg për femrat. Një gotë qumësht soje përmban rreth 1 mg.


Pronat e dobishme e produktit.
Ushqime soje në dietën e njeriut për të ndihmuar kolesterol më të ulët, të zvogëlojë rrezikun e sëmundjeve të zemrës, por edhe pamjen e osteoporozës dhe të kancerit të gjirit.

Qumësht soje gjatë menopauzës.
Shumë gra në menopauzë kanë probleme me shëndetin, të shkaktuara nga nivele të ulëta të estrogjenit në trup. Për shkak të pronave të saj të dobishme, qumësht soje mund të përdoret si një produkt terapeutik në manifestimet pakëndshme të menopauzës - disponimin, djersitje, flashes nxehtë, thatësi vaginale dhe shtim në peshë. Në qoftë se ju përdorni soje phytoestrogens qumështit zhvendosë estrogjenit njerëzore, duke çuar në normalizimin e bilancit të hormoneve në trupin e femrës.


Parandalimin e kancerit të gjirit.
Shumica e mjekëve thonë se pronat e dobishme e qumësht soje për të parandaluar kancerin e gjirit. Në soje qumësht përmban phytoestrogens - analog të estrogjenit hormonit të njeriut, me origjinë vetëm bimore. Hormonet soje kanë cilësitë më pak të theksuara dhe të sillen si antiestrogjenet. Me fjalë të tjera hormonet soje shtypur sasia e tepërt e tepërt estrogjenit njerëzore të këtij hormoni është shkaku i parë i kancerit të gjirit. Eksperimentet e kryera në vitin 2010, Universiteti i shkencëtarëve bualli kanë konfirmuar fuqinë parandaluese e qumështit hormonet soje.


Parandalimi i sëmundjeve të zemrës.
Nëse ju shikoni në statistikat tregojnë se sulmet në zemër gratë ndodhin më shpesh se meshkujt. Një sulm në zemër zakonisht ndodh kur një gjaku bllokon ngjizur arterie koronare, ajo është në këtë arterie gjaku në zemër. Prona e qumësht soje është e dobishme në këtë rast - në qoftë se ju shkruani këtë produkt në dietën tuaj të përditshme mund të zvogëlojë rrezikun e sulmit në zemër dhe për të shmangur mpiksjen e gjakut. Nutritionists rekomandojmë për të ngrënë të paktën 25 gram proteine ​​soje, ajo ndihmon për të mbajtur zemrën të shëndetshme. Mënyra më e thjeshtë, të shpejtë dhe të përballueshme për të marrë të nevojshme proteina - Përdorni qumësht soje.


Pronat e dobishme e qumësht soje me osteoporozën.
Estrogjenit siguron një strukturë solide dhe të dendur të materialit kockave të femrave. Për shkak të mungesës së estrogjenit në gratë më të vjetra shpesh ndodhin sëmundje të sistemit musculoskeletal të tilla si osteoporoza dhe të tjerët. Phytoestrogens përfshira në qumësht soje, dhe të ndikojë në fuqinë e eshtrave, dhe është parandalimi i osteoporozës në gratë pas 50 vjetësh.