Pronat e dobishme e llogore thupër


Shumë prej nesh kujtohet nga fëmijëria në atë që nuk ka shije si lëng thupër. Kjo pije transparente ëmbël përkryer shuan etjen, gjallërues, shton tonin. Cilat janë pronat e dobishme e sap thupër në shëndetin e njeriut, në atë mënyrë për të marrë dhe për të mbajtur? Lexoni përgjigje të detajuar në këtë artikull.
Birch sap është një lëng që rrjedh brenda trungjet e birches. Me vlerën e saj ushqyese, ajo është një produkt shumë i dobishëm, përmbajtje të pasur të nevojshme për substancat e trupit të njeriut.
Pemë thupër kanë qenë prej kohësh çmuar nga paraardhësit tanë si një burim të substancave medicinale. Në mjekësinë popullore aplikuar degët, gjethet, sythe, lëng si një droge efektive kundër një numër të Sëmundjet. Dhe sot thupër - një ilaç i vlefshëm, për shkak se ajo është bërë e katranit thupër druri, qymyr druri, zëvendësim sheqer ksilitol. Përveç kësaj, në kërpudha chaga rritje, pronat e tij të dobishme gjithashtu të ketë një ndikim të rëndësishëm në shëndetin.Në sap thupër vitaminë pasur dhe përbërjen minerale dhe pronat e shumë të fuqishme të dobishme - ajo përmban vitamina, acide organike, saponins, sheqerna, taninet, të paqëndrueshme, enzimat, dhe shumë minerale: natriumi, magnez, kalium, silic, kalcium, bakër, alumini, hekuri, mangani, barium, titan, zirconium, fosfor, nikel, stroncium.
Ky diversitet lejon substanca të vlefshme thupër sap ndikim kompleks në trupin e njeriut. Kjo pije është përdorur për shëndetin, dhe për të eliminuar beriberi, dhe të shërohem, dhe spastrimi i toksinave, dhe për të përmirësuar tonin.

Përbërja e sap thupër janë të paqëndrueshme, që rrisin rezistencën e trupit ndaj infeksionit, vrasin mikrobet dhe bakteret që forcojnë mbrojtjen imunitar, dhe formojnë bazën e pronave anti-inflamator lëng.

Përveç kësaj, përdorimi i sap thupër ndihmon për të përmirësuar metabolizmin, ton sistemin nervor, të përshpejtojë metabolizmin, të përballen me gjendje depresive e sezonale ose mërzinë.
Pronat e dobishme e lëng janë përdorur gjerësisht për humbje peshe. Kjo pije mund të shtoni fleksibilitet në trupin tuaj dhe harmoni. Të gjitha për shkak sap thupër ka një vlerë të lartë ushqyese, por ai përmban pak kalori - 24 kalori në 100 ml. Kjo ju lejon të përdorni llogore thupër dhe për të luftuar trashje ndryshme gradë.

Përdorimi i rregullt i sap thupër ndihmon të pastruar gjakun, rritjen e hemoglobinës, heqjen e toksinave dhe mbeturinave dhe prishjen e produkteve dhe substancave të tjera të dëmshme për trupin, të përshpejtojë shërimin e plagëve dhe dëmtimit të lëkurës, përmirësimin e urolithiasis veshkave ose pyelonephritis.

Thupër llogore të dobishme në aspektin e cosmetology. Përdorimi në natyrë i sap thupër merr shpëtoj nga ulcerat, puçrra fytyre, spote moshës, plagë, plagë, inflamacionet, vlon, ekzemë, eliminimin e yndyrë të tepërt të lëkurës.

Pronat e dobishme e lëng thupër dhe të aplikojnë në lëkurë të thatë. Në mënyrë tipike, qëllime kozmetike ajo është e përzier me mjaltë në sasi të barabarta. Honey kombinuar me lëng thupër japin lëkurës një pamje të shëndetshme dhe tërheqëse.
Lëng të dobishme thupër dhe flokët. Për të përmirësuar rritjen e tyre, të zvogëlojë thyerje, eliminimin e zbokth, lëng rubbed në lëkurë e kokës. Një mjekësi tradicionale rekomandon përdorimin e një zierje e thupër lë për të përmirësuar rritjen e flokëve.

Për të marrë dhe ruajtur SAP thupër?

Lëng nxjerrë nga trungjet thupër sokotechenyya gjatë fillim të pranverës, kur buds fillojnë të bymehet. Për ta bërë këtë, zgjidhni të gjatë, të fortë diametër trungu pemë e cila është të paktën 20 cm. Bëni një vrimë në bagazhin e 2-3 cm thellësi, ajo zëvendësohet kapacitetin dhe të mbledhë lëng. Për pema nuk është vrarë, e inkurajoi atë për të mbledhur jo më shumë se 1-2 litra lëng.
Lëng ruajtur thupër mund të jetë në frigorifer deri në 2 ditë. Për të zgjatur jetën shelfin lëng për të ruajtur ose të ngrijë.

I dobishëm për shëndetin e njeriut sap thupër nuk ka kufizime për përdorim. Pini këtë pije të mahnitshme të gjitha që ju mund të, me përjashtim të vetëm ata njerëz që janë alergjik në polen thupër.