Pronat e dobishme e lëng rrushi


Lëng rrushi - një pije shumë kalori dhe e shijshme. Ajo mund të përdoret jo vetëm për ushqim të shëndetshëm, por edhe si një mjet për shërimin e disa sëmundjeve. Pra cilat janë pronat e dobishme e lëng rrushi dhe nëse ka ndonjë contraindications për përdorimin e tij? Lexo më shumë në këtë artikull.
Në bunches aromatik e rrushit përfshijnë ngrohjes dhe energjisë rrezet e diellit, lëngje pjellore e tokës. Njerëzimi njohur me pronat e dobishme e rrushit nga kohët e lashta. Kjo bimë jo vetëm të vlerësojmë chefs dhe Verëbërësit, por edhe healers, mjekët. Për të ruajtur mirë njerëzve lëng rrushi metodë shpikur për të bërë verë. Dhe tani shumë nga Dr. diskutojnë realizueshmërinë pirë verë të kuqe dhe ndikimin e pije në trupin e njeriut. Megjithatë, një nga produktet premium që dallojnë kompetenca të jashtëzakonshme shëruese konsiderohen verë.Në lëng që rrjedhin nga rrushi të përmbajë një sasi të madhe të substancave të dobishme për trupin e njeriut. Kjo dhe vitamina (B1 B2 B3 carotene, acid askorbik) dhe minerale (kalcium, magnez, fosfor, kalium, kobalt, hekuri), dhe disa acide organike (tartarik, malik, citrik) dhe sheqer (fruktozës dhe glukozës), dhe aminoacidet, dhe fibra.

Vlera ushqyese e varieteteve të ndryshme të rrushit janë të ndryshme. Disa varietete të rrushit përmbajnë shumë sheqerna dhe acide, të pasura me vitamina dhe amino acidet e tjera.
Pronat e dobishme e lëng rrushi qëndron në faktin se kjo pije është një edukate të përsosur do të thotë se përdorimi i mirë në periudhën postoperative, vitaminë mangësi, pasi pësoi sëmundje serioze. Me lëng rrushi është i ngopur me të gjitha substancat e nevojshme të trupit, një numër i madh i karbohidrateve siguron energji të mjaftueshme.

Trupi shpejt metabolizes glukozës nga lëng rrushi, ajo stimulon trurin. Megjithatë, asnjë përfitim për njerëzit me çrregullime të pankreasit dhe diabetit.

Si pjesë e antioksidantë verës janë të pranishëm, dhe për këtë arsye, kjo pije është për shkak të rinovimin e qelizave, trupi merr mbrojtje nga sulmi lirë radikal dhe shkatërrim, prodhimit kolesterolit dendura që formon pllaka në muret e enëve të çon në atherosclerosis.
Pronat e dobishme lëng dhe të sigurojnë që ajo përmban fibra dhe pektin. Ato ndihmojnë për të pastruar trupin e toksinave, toksina, radionuclides, toksina dhe substancave të tjera të dëmshme. Për më tepër, vera është konsideruar si një mjet për parandalimin e kancerit. Shkencëtarët kanë treguar se konsumimi i rregullt falë lëng bërë nga rrushi të errët varieteteve, reduktuar yyazytsirnist e kancerit.

Lëng rrushi - ilaç i përsosur për anemi, si në këtë hekur tanishme Beverage në formë lehtësisht të tretshëm dhe kjo ndihmon të rritur hemoglobinës, për të përmirësuar furnizimin e qelizave me oksigjen.

Përveç kësaj, vera ka slabyaschye dhe pronat diuretik, dhe për këtë arsye e përshtatshme për të eliminuar kapsllëk, heqjen edemë, largimin e lëngjeve të tepërta nga trupi.
Vlera dhe përfitimet e lëng rrushi është aq e rëndësishme se trajtimet janë një prirje e quajtur ampelotherapy. Rrjedhin nga lëng rrushi është përdorur për të trajtuar nefrozov, nefrit, përdhes, çrregullime të sistemit nervor, reumatizma, anemi, fazat fillestare të tuberkulozit.

Lëng rrushi është përdorur gjerësisht për qëllime kozmetike - për të përgatitur maska ​​për fytyrë dhe qafë. Në mënyrë tipike, kjo dritë zgjedhur rrush si një varieteteve të errëta manaferrat shpesh përmbajnë ngjyra të forta. Maska e rrushit rinovimin e lëkurës, të ushqyer atë, përmirëson TURGOR indeve dhe për t'u dhënë atyre tonin.

Bëni një maskë me rrush në shtëpi nuk është e vështirë. Për ta bërë këtë 3-5 manaferrat Crush, shkoni dhe t'i zbatojnë në lëkurë. Të sjellë përfitime për lëkurën dhe mishin dhe lëng.

Një përfitime terapeutike të lëngut të rrushit është treguar në rast se ajo është përdorur për një skemë të veçantë. Atherosclerosis duhet të pini 1 gotë me lëng tri herë në ditë. Nëse kapsllëk dhe përdhes duhet të pini dy gota verë në ditë, me dozë fillestare në gjysmë gotë duhet të rritet gradualisht.
Në përdorimin e lëng rrushi, mos harroni se në këtë pije përmban një numër të madh të acideve, të cilat ndikojnë në smaltin e dhëmbëve. Pra, vera më e mirë holluar me ujë ose pije gojën me ujë pas pirë lëng.


Kundërindikimet për përdorimin e lëngut të rrushit
Lëng nga rrushi përmbajnë acid, kështu që pini është i kundërindikuar në sëmundje të tilla si gastrit, ulçerë stomakut, Ulçera duodenale. Gjithashtu, mos e përdorni lëng me defekte në zemër, kanceri, tuberkulozi në forma të avancuara.