Pronat e dobishme e lëng selino


Në një lëng selino shumë cilësive të vlefshme të habitshme dhe të dobishme - ajo ndihmon për të forcuar trupin për të mbrojtur atë nga mikrobet dhe viruset krijojnë tretjes, për të përmirësuar përbërjen e gjakut. Lexoni këtë artikull në atë Pronat e dobishme e lëng selino, rregullat e përdorimit dhe contraindications.
Selino - një bimë aromë aromatike. Pronat e saj të dobishme në mënyrë të mahnitshme që ajo është përdorur për konsum njerëzor dhe si një droge. Interesante, vlera e tyre me të gjitha pjesët e bimës: rrjedh, gjethet, rrënjët.


Cilësitë në mënyrë të barabartë të dobishme në dhe lëng selino, sepse ajo ruan të gjitha vetitë e bimës nga e cila ajo është bërë. Përveç vitaminave dhe substancave të vlefshme që janë shkatërruar nga trajtimit të ngrohjes lëng selino ruajtura në të. Dhe organet tona të absorbuar lëngshme shumë më të shpejtë, në mënyrë që lëng i freskët është shumë më e dobishme të ziera ose të skuqura selino.

Pronat e dobishme lëng shtrihen në pjesën më të pasur të pije. Varg deri vitamina saj vitaminë B, beta-carotene, acid Askorbik, acid nikotine, tocopherol. Përveç kësaj, lëng selino përmban shumë minerale: kalium, natrium, fosfor, kalcium, hekur, bakër, magnez, mangan, zink, selen, si dhe të vlefshme të njeriut trupit aminoacidet, vajra esenciale, karbohidratet, fibër shpjegueshëm dhe flavonoids.

Përdorimi i lëng selino ndihmon pastruar trupin e toksinave dhe toksina, të përmirësojë ndjeshëm gjakun, rritjen e hemoglobinës, duke reduktuar përmbajtjen e kolesterolit dendur, përmirësimin e qarkullimit, të zvogëluar pėrshkueshmėrisė e enëve të gjakut dhe për të rritur fleksibilitetin e tyre.

Përveç kësaj, lëng selino është një nxitës i fortë që rrit tërheqjen e seksit të drejtë dhe rrit energjinë seksuale në meshkuj.
Pronat e dobishme e lëng selino qëndron në ndikimin e tij pozitiv në sistemin nervor të njeriut. Pije mund të reduktojë stresin dhe efektet e stresit, të pushojnë, të rritur vitalitetin, performancën, aktivitetin fizik.

Lëng selino ka efekte të dobishme në traktin e tretjes, prodhimi i lëngut të stomakut ka diuretik, vitrohonnyy, efekt laksativ.
Selino - një nga produktet më efektive hollim. Lëng nga ajo jo vetëm shton kalori, por edhe shkakton trupit për të shpenzoj rezervat e energjisë në mastering gjitha ushqyesve që përmban selino.

Në sajë të përmbajtjes së pasur me lëng acid Askorbik selino është një mënyrë e mirë për të parandaluar ftohjet, sëmundjet e frymëmarrjes, përmirëson mbrojtjen imunitar të trupit dhe rezistencën e tij ndaj infeksionit. Një pjesë e vaj esencial të selino janë substanca me veprim antimikrobik. Prandaj, përfitimet e jo vetëm përdorimin e lëng selino, por thithja aromën e kësaj bime.

Tjetër cilësi e dobishme selino - rregullimi i metabolizmit me ujë kripë. Për shkak të përmbajtjes së lartë të kripërave lehtësisht të tretshëm të kaliumit, natriumit, lëng kalciumi ndihmon në ndërtimin e shumë proceseve që ndodhin në trup. Për shembull, mungesa e natriumit në trup redukton lëvizjen e përbashkët, me një kalcium tepërt inorganike në indet kyçeve, enëve të gjakut dhe arteriet dëgjoni kërcasin nyjeve gjatë lëvizjes. Për të shpëtoj nga këto probleme është mungesa e natriumit dhe të sasive të tepërta të kalciumit inorganike duhet të marrë lëng selino.


Kalciumit organike është e dobishme për gjak. Ajo parandalon trashje e gjakut dhe limfatike, clots gjakut. Prandaj, lëng selino është një masë e mirë parandaluese kundër trombozë, sulm në zemër, goditje në tru.
Përdorur lëng selino nga ajo dhe në cosmetology. Maskat nga bimët lëng ndihmojë rinovimin lëkurën, hiqni inflamacion dhe skuqjen, të merrni shpëtoj puçrra fytyre, të përmirësuar çehre. Një fërkim lëng në lëkurë e kokës mund të përmirësojë rritjen e flokëve dhe për të parandaluar humbjen e flokëve.
Së fundi, lëng selino është një mënyrë e mirë antinicotine, pasi jo vetëm që ndihmon të rivendosur trupin e acidit Askorbik duhanpirësit shkatërruar nga nikotina, por edhe ndihmon për të përballuar me varësinë ndaj nikotinës. Për të kapërcyer zakon pirja e duhanit, ju keni nevojë për të pirë një koktej: 50 ml seldereynoho lëng, 10 ml lëng limoni, 30 ml lëng karrote dhe 20 gram shurup nenexhik. Të gjithë komponentët duhet të jetë pije të përziera dhe të ftohtë.


Kushtet e përdorimit

Lëng Sel'dereyinyyi Fresh ka shije shumë të veçantë, kështu që është më mirë për të pirë së bashku me lëngje të tjera frutash ose perime, të tilla si panxhar, karrota ose mollë. Lëng neto Sel'dereyinyyi duhet të jetë i dehur në pjesë të vogla, një lugë çaji disa herë në ditë për 30 minuta përpara se të hahet.

Kundërindikimet për përdorim
Lëng selino është e kundërindikuar në kushtet e mëposhtme: përkeqësimi i ulcerat, forma akute të sëmundjeve të traktit gastrointestinal, në fund të shtatzënisë afat (si dhe rrit tonin e muskujve të mitrës), mosha e avancuar.