Pronat e dobishme e pisha


Shumë njerëz të cilët kanë pasur sëmundje të zgjatur të rënda, mjekët rekomandojnë kujdes follow-up në vende me ajër të pastër të freskët, është e dëshirueshme që ajo ishte pyjet me pisha. Kjo në veçanti vlen për njerëzit që vuajnë nga sëmundjet e sistemit të frymëmarrjes. Pyjet me pisha, jo vetëm të ndihmojë në përmirësimin e shëndetit tuaj, ata gjithashtu ngarkuar njerëzit me energji pozitive dhe për të ndihmuar trupin të rezistojnë shumë sëmundjeve. Çfarë është kaq shërimin pishe? Pronat e dobishme e pisha për shumë shekuj me radhë për të ndihmuar njerëzit të merren me një numër të sëmundjeve. Me qëllim të trajtimit duke përdorur buds dhe të rinj, hala njëvjeçare, produktet e përpunuara - Tar dhe terpentinë dhe kone të rinj. Në pishe në sasi të mëdha mund të gjenden vaj esencial, rrëshirë, vitamina C dhe K, si dhe minerale. Hala Dimërore përmban vitamina C, K, E, alkaloide, carotene dhe të paqëndrueshme.


Pronat e dobishme e pisha
Redwood ka dezinfektues, expectorant, choleretic diuretik, bën të dalë djersë, krovoochistitelnym, analgjezik, anti-inflamator dhe efekt tonik. Buds pishe përdorur në mjekësinë për bronkit akut dhe kronik, kolla e mirë, astma, me hipo - dhe beriberi, sëmundjeve të traktit respirator sipërme. Ekstrakt halore përgatitur nga gjilpërat të vegjël përdoren për trajtimin e neuroses, pagjumësisë, sëmundje të sistemit kardiovaskular dhe nyjeve. Terpentinë përgatitur nga rrëshirë pishe dobishme në sëmundjet e frymëmarrjes, si një analgjezik për reumatizma, artrit, përdhes, radiculitis dhe mioziti. Decoctions dhe infusions e buds pisha të përdorura për pneumoni dhe tuberkulozi pulmonar.


Mjekësisë tradicionale është përdorur gjerësisht në trajtimin e pisha. Kollë, emfizemë, bronkit, pneumoni, tuberkulozi pulmonar, e mirë kollë, pleurit, gripi, hipertension, cholecystitis, kolangiti, pyelonephritis dhe cystitis, sëmundjet e lëkurës - të gjitha këto sëmundje mund të trajtohet me terpentinë dhe pisha kone.

Pisha Aplikimi
* Kur hypovitaminosis marrë 2 tbsp copëtuar hala pishe të freskëta dhe kuzhinier në 500 ml ujë të valë, pasi rreth ngrohjes mesme. Pas ftohjes, supë është filtruar dhe kanë marrë një gjysmë gotë 4-5 herë në ditë. Nëse e dëshiruar, shtoni mjaltë ose sheqer.

* Në qoftë se nervozizmi dhe pagjumësia bëjë banja me degët e rinj pishe. Për ta bërë këtë, të marrë një kilogram të degëve të rinj dhe brewed për 20 minuta në 3 litra ujë. Pastaj shtoni lëngun e mishit tendosura në vaskë me ujë të ngrohtë. Orari dush - 20 minuta gjatë natës.

* Kur gastrit hiperatsydnomu dhe tretësirë ​​stomakut ulçerë bërë nga të rinj kone pisha e gjelbër. 100 g kone pishe imët pres me thikë dhe i hedh 05 litra vodka, insistojnë në një vend të errët për 2 javë. Marrë 15 ml tre herë në ditë, para-tretur në ujë.

* Kur zgjatur kollitjes grusht të madh të fidaneve të rinj me kone krijoj në 1 litër qumësht të brendshëm për 10 minuta. Pastaj të filtruar dhe për të marrë 1 gotë 3 herë në ditë.

* Për të rritur mbrojtjen e trupit duke përdorur pronat e dobishme e kone pishe polen. Për këtë pranverë, në kohën e lulëzuar kone pishe mbledhura lulëzuar të verdhë, të thata e tyre dhe i hedh ato me polen. Merrni ajo duhet të jetë në majë të një thikë 3 herë në ditë para ushqimit.
Lëkura * Në plagëve kronike ekzemë dhe të çara në lëkurë në këmbë dhe rrëshirë lyhet janë të prekur, suva të lartë ndreqim. Po ashtu, që vijnë në trajtimin e vlon.


* Hemorroide përdorni terpentinë, e bërë nga rrëshirë pishe. Për ta bërë këtë, 20 pika terpentinë holluar në 50 ml ujë dhe pini 15-20 ml 3 herë në ditë.
* Kur nevralgji dhe radiculitis në shtëpi përgatitur vaj. Merrni 1 terpentinë pjesë, 2 pjesë vazelinë dhe farmaci 30 ml vaj pluhur. Të gjitha komponentët lidhëse dhe butësisht ngrohur në një banjë me avull. Atëherë do të thotë të ngrohtë fërkim njollat ​​e lënduar.

* Kur anemi 2 tbsp hala pishe të freskët terren në një gotë me ujë të ngrohtë dhe të insistojnë për 3 orë. Pastaj të filtruar dhe për të marrë 15 ml çdo 2-3 orë duke shtuar 1 lugë mjaltë.

* Në qoftë se sëmundjet respiratore të marrë 1 tbsp. l. buds pisha derdh 500 ml ujë të vluar dhe infused për 6-8 orë. Pas lodhje të marrë 1/2 filxhan 3-4 herë në ditë.

* Për trajtimin e grykët, bronkit, reumatizmi, ftohjet nervit shiatik dhe rekomanduar 100 gram buds pisha çiban në 2 litra ujë për të zvogëluar volumin e ujit të gjysmë litër, ikjes dhe të ftohtë. Pastaj shtoni 250 ml mjaltë, 1 lugë kanellë dhe llokoçis. Pranojë përftuar me anë të 1 lugë 3 herë në ditë para ushqimit.

* Kur Trichomonas dhe coleitis vjetër të bëjë një zierje e buds pisha lugë gjelle në gotë me ujë. Vlim supë për 2-3 minuta, pastaj të filtruar. Aplikoni një mjet për douching gjatë natës.

Bazuar pisha prodhuar droga të tilla si terpynhidrat, pynabyn, vaj për fërkim terpentinë.
Pisha kundërindikuar për përdorim në rastet e rënda glomerulonefriti, hepatit dhe shtatzënisë.