Pronat e dobishme e frutave të thata për trupin


Fruta të thata të njohura për njerëzimin që nga kohët e lashta. Në Egjiptin e lashtë, skllevërit faraonët u mblodhën për fruta dhe të thata e tyre në diell. Në mes të frutave të shekullit të ishin mundësi e shkëlqyer për udhëtime të gjata, si dhe fruta të freskëta nuk mund të mbahet gjatë, fruta të thata dhe për të mbajtur pronat e tyre për një kohë të gjatë. Pronat e dobishme e frutave të thata për trupin, si dhe ka qenë prej kohësh në dukje. Doktor në kohët e lashta, me përjashtim të bimëve të veçanta dhe potions rritur gjithmonë dietë fruta të thata pacientëve, ata ngopur trupit jo vetëm ushqyesve, por edhe luftuan në mënyrë aktive me sëmundje dhe procesin e rehabilitimit të pacientëve rënë përgjysmë.


Fruta të thata - një frut apo lëng frutash të thata, të përfituara nga tharja natyrore në rrezet e diellit direkte apo komercialisht. Fruta të thata është një produkt natyral që nuk përmban preservatives ose ngjyra. Frutat më të thata, ju lehtë mund të gatuaj në shtëpi.

Kumbulla të thara
Kjo është një kumbull e tharë. Për të marrë prunes zgjedhura frutat pjekur. Prunes janë shumë të dobishme për organizmin, ai përmban sheqerna, acide organike, fibra, minerale - natrium, kalium, kalcium, fosfor, dhe hekur. Dhe në shumë prunes carotene.

Prunes janë të dobishme për traktin gastrointestinal. Nëse ju hani pesë prunes fruta të përditshme, ajo profilaktuye shfaqjen e sëmundjeve të traktit gastrointestinal. Gjithashtu, ajo përmirëson metabolizmin në trup. Nga ana tjetër, për të përmirësuar metabolizmin dobishme për shkatërrimin e peshë të tepërt.
Vetëm krasitur të dobishme në sëmundjet e trupit të tilla si sëmundje të mëlçisë, veshkave, sistemit kardiovaskular, organet e vizionit.
Prunes përveç të gjitha pronat e tyre të dobishme edhe agjent të mirë antibacterial, kështu që mund të përdoret në proceset infektive në gojë. Ju duhet të mbajë fryte krasitur në gojë.


Kajsi të thata
Ajo vuri përballë kajsi të thata. Si pjesë e kajsi të thata janë një shumë e ushqyesve, ajo carotene (vitaminë A), acid Askorbik (vitaminë C), niacin (vitaminë PP) dhe B vitamina, kalium, kalcium, magnez, fosfor, hekur, bakër, mangan, kobalt.
Shumë të dobishme ky fruta të thata për njerëzit me sëmundjet e sistemit kardiovaskular. Kajsi rregullon presionin e gjakut dhe rrit nivelin e hemoglobinës. Që kajsi të thata shumë kalium, ajo është e rekomanduar për të përdorur për njerëzit që pinë diuretics për të reduktuar kullimin e kaliumit. Kajsi të ketë një efekt të butë laksativ në trupin e njeriut, ndihmon për të hequr toksinave nga trupi dhe zvogëlimin e kolesterolit në gjak.

Vetëm kajsi të thata është shumë i dobishëm për vizionin, tiroide, rejuvenates lëkurën dhe forcon flokët. Dhe në qoftë se ju hani 3-5 frutave kajsi të thata në ditë, kjo mund të profilaksa e shumë sëmundjeve të trupit të njeriut.

Datat
Ajo është fryt i datës pëllëmbë. Këto fruta të përbëhet nga çështje të tilla si yndyrna, proteina, ujë, në shumë karbohidratet, aminoacidet, si dhe bor, hekur, kobalt, kalium, mangan, magnez, zink, fosfor, vitamina A, B, C, niacin, fluori , acid Pantothenic, selen.
Besohet se në qoftë se ju hani këto fruta në 10-15 ditë, ju mund të qartë trupin e toksinave dhe toksina. Datat përmirëson lëkurës, dhëmbët, flokët. Data të dobishme për sëmundjet e sistemit kardiovaskular. Në mënyrë të ngjashme përfitojnë datat në proceset inflamatore në mushkëritë, veshkat, joints. Datat zvogëlojë rrezikun e kancerit dhe për të rritur aktivitetin mendor. Datat e dobishme dhe të sistemit nervor, kështu që nëse një person i pagjumësi, dhe ata do të ndihmojë të prodhojnë hormonin e gjumit.


Rrush i thatë
Kjo thata rrush. Ai përmban shumë ushqyesve të tilla si magnez, kalium, hekur, mangan, bor, antioksidantë, proteina, thiamin, niacin, komponimet azotike, fibra, hirit dhe vitaminat: B1 B2 B5.
Rrush të thatë janë shumë të dobishme për trupin e njeriut. Ajo forcon sistemin nervor, imunitet. Rrush të dobishme në anemi, dobësi seksuale. Në mënyrë të ngjashme, ajo është e rekomanduar për të marrë atletët dhe njerëzit e angazhuar në punë të rënda fizike, pasi ajo përmban fruktozë, glukozë dhe zëvendësim saturates trupin me energji. Rrush të thatë mund të ndihmojë të kapërcyer manifestimet ethshme, shpërthime nervor dhe dobësi. Rrush të thatë si të dobishme për përmirësimin e vizion. Të përfshira në rrush të thatë dhe pyllin me pisha, të domosdoshme për parandalimin e osteoporozës. Ajo ndihmon trupin e njeriut për të ruajtur dhe duhet të përdorin kalcium.


Mollë të thata dhe dardha
Mollë të thata janë të pasura me vitamina B, A, C, vetëm të përfshijë elemente të tilla si kalium, natrium, fosfor, magnez, kalcium, hekur, zink, jod.
Këto fruta të ndikojë pozitivisht sistemet ndihmon tretjen e ushqimit, nervor dhe qarkullimit të gjakut, të nxitur punën e mirë të veshkave dhe të mëlçisë, nivelet e ulëta të kolesterolit në gjak, për të përmirësuar gjendjen e lëkurës, të rritur imunitetin.
Dardha thata përmbajnë vitamina A, B1, B2 E, R, C, pektin, hekur, jod, bakër, kalium, kalcium, zink, carotene. Këto fruta janë të mira për zemrën dhe mushkërive, mëlçisë, veshkave, pankreasit, sistemit urogjenital. Ata rrisin sistemin imunitar dhe lehtësimin e depresionit.