Pronat e dobishme e kërpudha qumështit tibetian


Kefir kërpudhat, ose siç është quajtur kërpudha tibetiane qumështi i importuar në Evropë nga Tibet, ai ishte me nofkën tibetian. Për herë të parë, solli shkencëtar i tij kishte kancer, i cili udhëtoi të njerëzve të ditur të lindjes dhe shëruar përmes vetitë shëruese të kërpudhat. Që nga pronat e tij medicinale përdorur në homeopati. Ky publikim do të konsiderohet pronat e dobishme e kërpudha qumështit tibetian, përbërja e tij kimike dhe metodat e përdorimit.
Ajo është një trup i bardhë të lirshme që i ngjan një djathë të madhe dhe madhësi prej 5-6 mm në foshnjëri dhe në 50 mm para ndarjes.Pronat e dobishme e kërpudha tibetiane qumështit:
Kjo ndihmon për trajtimin e sëmundjeve kronike. Trajton sëmundje kardiovaskulare dhe arteriosklerozës. Përdorin atë për të trajtuar hipertensionit, sëmundje të mëlçisë, traktit biliar dhe shkrin gurët në to. Kërpudha tibetiane qumështi gjithashtu forcon sistemin imunitar, normalizes metabolizmin (për shkak të kësaj karakteristike të dobishme për ata që për një kohë të gjatë sillen dietë të rreptë dhe si rezultat ka shkelur procesin e metabolizmit në trup), dhe për këtë arsye mund të përballen me të qenit mbipeshë; hyrë në trupin e njeriut prishet trupit yndyrë kos formimin në elemente të thjeshta kimike. Ajo përmirëson gjendjen e traktit gastrointestinal rivendosjen microflora saj. Ajo ka veti të forta anti-alergjike. Heq proceseve inflamatore të trupit. Mbulesë fasha me qumësht skvashennыm për vende plagët, puçrra fytyre, kafshon, puçrra fytyre, si dhe sëmundje të ndryshme të lëkurës ofron rezultate të dukshme. Qumështi, kërpudhat kosi, heq puffiness dhe lodhje në banjot këmbë.


Përdor e kërpudha tibetiane qumështit:
Kërpudha tibetiane qumësht është e domosdoshme për rehabilitim pas sëmundjeve të rënda si antibiotikët heq nga trupi duke ndihmuar për të mbrojtur microflora e traktit digjestiv. Parandalimi i kërpudhat, ndihmon pastruar trupin nga produktet prishja dhe shkatërrim. Nuk ka dyshim se ai gjithashtu ndihmon për rinovimin dhe forcon sistemin imunitar. Pronat medicinale e kërpudha qumësht përdoret si një tretësirë. Kjo do të ndihmojë në lehtësimin dhe plotësisht të kuruar sëmundjet e zemrës, sëmundje vaskulare dhe arteriosklerozës.

Për përfitim maksimal dhe plotësinë e pronat e saj të dobishme, ajo duhet të merret si një tretësirë ​​- kërpudhat kosi qumështit. Çdo ditë kërpudhat duhet të lahen dhe të mbushur, të freskët, qumësht temperaturë dhome. Nëse sipërfaqja e pozhovtiv kërpudhat, atëherë ju jeni duke bërë diçka të gabuar.
Infuzion përdorur gotë me stomak bosh për 20 ditë me një interval prej 10 ditësh dhe pastaj të përsëritur kursin.

Përbërja kimike. Njëqind gram kos, rezultati i zakonshëm i fermentimit të qumështit kërpudha tibetiane qumështit, përmban:


Vitaminat:
Dhe -. Nga 004 mg deri në 012 mg (Retinol nevojshme për lëkurë të shëndetshme dhe vizion, kockat,
Flokët dhe funksionimin e duhur të sistemit imunitar)
B1 - nga 0,1 mg deri në 5 mg (.. Thiamine luajtur një rol të rëndësishëm në shkëmbimin e substancave të tilla si karbohidratet dhe yndyrna të domosdoshme për proceset normale të rritjes dhe zhvillimit, mbështet funksionimin e duhur të zemrës, nervor dhe sistemet e ndihmon tretjen e ushqimit)
B2 - nga 015 mg deri ne 03 mg (. Riboflavin përgatitjet riboflavin përdorur në sëmundjet e lëkurës, plagë ngadaltë shërimit, sëmundjet e syrit, çrregullimet në traktin gastrointestinal, diabeti, anemia, cerozë e mëlçisë)

PP - rreth 1 mg (. Niacin Aplikoni me pelagër, malsorbatsyy, hastroэktomyy, sëmundje Hartnula)
B6 - 0.1 mg (. Grup 3 substancave pjesë në formimin e qelizave të kuqe të gjakut, metabolizmin)
B12 - 0.5 mg dhe kalcium, hekur, jod, zink, acid folik, bakterie laktik, enzimat dobishme, acide dhe proteinat (kobalamin Ajo është përdorur në trajtimin e anemise.).

Metodat e përgatitjes dhe përdorimin e:
Receta e parë: gjizë me shtimin e kërpudha tibetiane qumështit. Me shtimin e qumështit me kërpudha kefir marrë dhe derdh atë në enë. Për ngrohje të ulët të sjellë një çiban dhe "kuzhinier rreth 5 minuta. Gjatë kësaj kohe ne kemi prodhuar djathë. Pastaj të filtruar dhe të marrë të gatshme, për produktin shembull pjekje.

Receta Dy: Cheese me kërpudha tibetiane. Nxehtësia një litër qumësht, jo të valë, dhe të shtoni në valë, nxitje kile djathë. Hidh pompimit të lëngshme. Nxehtësia 100 gram gjalpë me shtimin e një lugë çaji sode pjekje dhe kripë. Masa e lëngjeve, pa nevojën për të vlim për 10 minuta. Pastaj shtoni vezë rrahur, përzierje dhe të vënë në formë. Ostuzhyvaem shteti ftoh ngurta. Tani ajo mund të përdoret.
Përdor e kërpudha tibetiane qumështit në kujdesin e flokëve. Ju duhet të derdh për të pastruar kokës dhe flokët filxhan kos kosi dhe fshij lëvizjet masazh për 5-10 minuta dhe pastaj të lajë flokët shampo të zakonshme.

Nëse fondet e lejojnë, në asnjë rast nuk duhet të refuzojë një mundësi të tillë të blerë këtë mjekut të mrekullueshme të familjes natyrore.