Pronat e dobishme e lëng domate


Lëng domate - e kuqe, e shijshme, kalori, të shëndetshëm. Shumë preferojnë të pirë pije, duke shtuar kripë për të. A është e mirë për trupin tonë dhe në përgjithësi janë pronat e dobishme e lëng domate? Ajo është e përkushtuar për këtë temë dhe të këtij neni.
Domate ose domate - është e produkteve të mahnitshme si në shije dhe cilësitë ushqyese nga. Edhe pse, në mënyrë rigoroze duke folur, një domate është një kokrra të kuqe në kohë të tij konsiderohet të jetë një perime dhe domate në Evropë i takon në mesin e frutave. Ky konfuzion parandalon domate që do të pëlqente produkt, kërkesa për të cilin është vazhdimisht e lartë, duke përfshirë cilësitë vlefshme të lëng domate.


Pronat e dobishme e pije për shkak të përbërjes së saj vitamina dhe minerale, duke përfshirë vitamina A, B, C, E dhe PP, dhe një numër të mineraleve: kalcium, kalium, magnez, fosfor, klor, sulfur, hekur, zink, jod, selen, kobalt, mangan, krom, nikel, molibden, rubidium, bor, fluori, bakrit.

Tillë një gamë të gjerë të substancave të dobishme për trupin e njeriut ndikojnë në punën e çdo dhe të gjitha sistemet dhe organet, ndihmon për të normalizuar metabolizmin, eliminimin e toksinave, radionuclides, toksina, shërben si një masë e mrekullueshme parandaluese kundër sëmundjeve të sistemit kardiovaskular, ka efekt anticarcinogenic.

Dobishme pronat lëng dhe të përcaktojë përbërjen e tij është në lycopene. Kjo substancë përmbahet në pijeve në sasi të mëdha dhe ka efekt të fuqishëm anti-kancer. Shkencëtarët kanë treguar se njerëzit të cilët nuk do të heqë dorë përdorimin e lëng domate, rrallë merrni kancerin dhe ata që kanë tumoret malinje tashmë të zhvilluara duke lëng domate mund të lehtësojë ndjeshëm situatën, madhësia e tumoreve të tyre mund të ulet ose të ndaluar përparimin. Njerëzit e shëndetshëm janë rregullisht të pijshëm lëng mund të llogarisin në shëndet të mirë.


Në pijeve përmbajnë substanca që nxisin prodhimin e serotoninës, e cila ndihmon për të lehtësuar tensionin e sistemit nervor, për të minimizuar efektet e stresit. Gjithashtu, mos harroni pronat tjera të dobishme me lëng, për shembull, masa e saj antimicrobial. Pije ndihmon në eliminimin ndodhin në proceset zorrë e kalbjes, pastruar trupin. Përveç kësaj, ajo është e dobishme në fryrje, kapsllëk dhe probleme të tjera të tretjes. Lëng domate ka edhe veprim choleretic dhe diuretik, dhe kështu që rekomandohet në gurët në veshka, trashje, shkeljet e metabolizmit, ujë kripë, hipertension, anemi, anginë. Domate treguar dhe lëng në gastrit me aciditet të ulët, ulçerë stomakut, lezione duodenale Ulçera dhe sëmundjeve të tjera të traktit digjestiv, por uyazyka se ajo nuk është përdorur gjatë acarimin, ndryshe gjendja e pacientit mund të përkeqësohet.

Lëng domate është e paçmueshme për diabetikët, si një nga pak lëng, përdorimi i të cilave nuk është një rrezik për shëndetin. Kjo pije duhet të rregullojë pronës, ndihmon në normalizimin e sheqerit në gjak.

Lëng domate ka prona anti sklerotike ka një efekt pozitiv në gjak, pastron atë nga kolesterolit të keq dhe rrit hemoglobinës. Veç kësaj, kjo pije është një parandalimi efektive e trombozës, dhe redukton presion intraokular, të tilla si glaukoma.
Lëng domate të dobishme gjatë shtatzanisë dhe laktacionit, uyazytsi se fëmija nuk është alergjik dhe nuk vuajnë nga problemet e tretjes.

Pasuria vitamina dhe përbërja minerale e lëng domate në disa raste mund të shkaktojë dëm të trupit, të tilla si pije spazma neurotike rritet dhimbje, si aktivizon peristaltikės, përgatitur trupin për të hahet. Vidyazykatysya nga pirja qëndron lëng dhe gjatë acarimin e sëmundjeve ulcerative ndihmon tretjen e ushqimit, cholecystitis, pancreatitis, gastrit, helmimi.
Ajo duhet të obyazykatysya se dëmin e lëng domate - një koncept shumë të afërm. Përdorimi i duhur i pijes është vetëm e mirë. Ju duhet të dini se lëng mund të jetë përzier me proteina, produktet koll, të tilla si bukë, mish, patate, vezë, peshk, djathë. Përdorimi i tyre i përbashkët mund të shkaktojë gurë në veshka.


Përfitimet maksimale e lëng të freskët të trupit. Pije pasterizuar përmbajnë më pak komponente të dobishme. Pini lëng të mirë për 30 minuta përpara se të hahet.
Kur shtuar për të pirë lëng domate kripë Pronat e dobishme janë ulur. Për të rritur thithjen e lëng, ju mund të shtoni pak lugë vaj vegjetal ose perimesh ulliri ose tjetër yndyrë, të marrë një pije me produkte që përmbajnë yndyrë, të tilla si djathë ose arra. Përveç kësaj, lëng domate shkon mirë me të bimëve të tjera dhe lëngje nga perimet.