Pronat e dobishme e frutave ftua


Ndoshta ju e njohur nuk është i lartë dritë-dru (shkurret), fruta si mollë të cilit. Për më tepër, ftua ka kohë që janë kultivuar gjerësisht në Rusinë jugore si një produkt dietetike që ka shumë prona të vlefshme parandaluese dhe kurative. Cilat janë pronat e dobishme e ftua fruta?

Herbalists ruse zakonisht administruar të pacientëve TEAS medicinale në bazë të ftua frutash si një diuretik të fortë, ftohjet, kollitet, të ngjall apo përdorur "pako fruta" (vë llapë) në rastin e formimit të plasaritjeve hemorroide zorrës së trashë - të gjitha ndihmuar. Më pas, trajtimit dhe parandalimit aftësitë ftua konfirmuar mjekësi shkencore.Pronat e dobishme
Ftua Fruta është e pasur me vitamina dhe minerale. Në rutin veçantë forcon enët e gjakut dhe pengon formimin në muret e brendshme të pllakave aterosklerotike, hipertensionit dhe sëmundjeve të tjera kardiovaskulare kundërshtonin. Kripërat e hekurit dhe fruta bakrit mjekësisë klinike përdorur me sukses në trajtimin e mangësi hekuri anemi. Vajra esenciale të bimëve ndihmon me bronkit, tracheitis, janë edhe veprim antimicrobial, pengon zhvillimin e infeksionit. Tanin (taninet) ftua, i njohur për vetitë e tyre anti-inflamator dhe antibacterial, sot mjekësi zyrtare e përdorur në dietën e pacientëve që vuajnë nga kolit dhe enterocolitis.


Sidomos - i ftua frutash pektin. Ata jo vetëm që vij muret e ezofagut, stomakut dhe zorrët, por në mënyrë efektive thithin dhe pastaj të hequr nga trupi i shkaktojnë sëmundje mikrobet, arsenik dhe metale të tilla të rrezikshme toksike të rënda si plumbi, ose kobalt radioaktiv stroncium, e cila është kryesisht e rëndësishme për banorët qytete të mëdha me mjedis të pafavorshëm. Ata që vuajnë shkeljet e rrjedhjes së biliare, gjithashtu tregon pulpë frutash ftua: fibër e saj dhe pektin shpejt rritjen e sekretimit të biliare, normalizimin lëvizshmëri të traktit gastrointestinal (sidomos diarre) dhe mos zgjatem në trupin e kolesterolit të tepërt.


Hipertensioni dhe pronat e dobishme Ftua
Merrni 1-2 lugë gjethet dhe degët e ftua copëtuar, shtoni ujë 200ml dhe të ziej për 15 minuta. Pastaj të lënë të ftohtë, tendosje. Merrni 1 tbsp 3 herë në ditë.

Astma dhe pronat e dobishme Ftua
5 gr. Gjethet e Hidh ujë 1 filxhan të nxehtë, vlim në banjë me ujë në një enamelware mbyllur 15 minuta, ftohet në temperaturë dhome (45 minuta), ikjes, shtrydh dhe për të sjellë volumin në gjendjen e tij origjinale. Merrni 2 lugë 3-4 herë në ditë para ushqimit.


Dhimbje barku stomakut dhe pronat e dobishme Ftua
Në 1 gotë me ujë deri në 10 dhjetor. fara dhe të mbuluar me të ftohtë zier me ujë dhe herë pas here duke tundur, largohen deri në masë të mukozës. Merrni 1 tbsp 3-4 herë në ditë me gastroenterit, kolit, fryrje. Mukusit gjithashtu mund të përdoret në formën e kremra dhe fasha. Për shembull, djegie e lëkurës.

Angjinë
10 gr. Fara ftua derdh ujë 1 filxhan të nxehtë, vlim në banjë me ujë për 20 minuta, cool (10 minuta), tendosje përmes tri shtresa të napë. Pini 3/5 filxhan 3 herë në ditë para ushqimit për të përmirësuar mirëqenien.