Pronat e dobishme fruta kumquat ose fortunely


Qytetarëve tanë është e vështirë të papritur, në drejtim të ushqimit ekzotike. Nuk është e nevojshme për të shkuar në një vend të largët për të provoni atë që ishte më parë një deficit, dhe për të gjetur me vështirësi të mëdha. Në raftet, pothuajse çdo dyqan ju mund të gjeni pineapples, banane, lychee, mango, avokado dhe të tjerët.
Në vendin tonë ky fryt shpesh mund të gjenden në formën e frutave ëmbëlsuar, por fruta të freskëta vizituar raftet. Ajo është në mesin e dhjetë të lartë të agrumeve, të cilat, në Evropë, janë ngrënë shpesh. Çfarë është kjo fryt është dhe atë që ai e meritonte dashuri të tillë - pronat e dobishme e Kumquat frutash ose fortunellы.Informacione të përgjithshme
Në pikëpamjen e tij, kumquat portokalli është shumë e ngjashme, por ulur disa herë. Kjo është e njëjtë lëvozhgë portokalli, forma e zgjatur pak dhe madhësia ajo është e ngjashme me arra. Fryti i saj nuk i kalon 4 cm të gjerë dhe 3 deri në 5 cm të gjata. Për shije kjo është më shumë si një mandarinë, por nuk është dritë, amëz kyslenkoe.
Para se të hani një mandarinë apo portokall, ne pastruar atë nga lëkura, edhe pse ai përmban shumë substanca me pronat medicinale. Karakteristika kryesore dalluese e këtij fruti të dobishme është se ajo duhet të hahet me lëvozhgë. Ajo i jep atij disa tartness. Shije e ëmbël, por me një lloj të thartë, ajo i jep një sfond të veçantë shije që jo të gjithë mund të ndjehen dhe dashuri për herë të parë.

Me gjelbërim të përjetshëm Atdheut shkurre konsiderohet krahinat jugore të Kinës. Për shkak të ndritshme fruta tyre artë-portokalli, kumquat quajtur "mollë e artë". Në Evropë, ajo është më e njohur si Fortunella.

Pronat e dobishme Kumquat fruta ose fortunellы
Në pronat e dobishme e Kumquat ose fortunellы, ka qenë i njohur për mijëra vjet, jo vetëm në Kinë, por edhe shumë më përtej.
Pavarësisht nga madhësia e saj të vogël, kumquat kladezyu është e dobishme për substancat dhe elementët gjurmë. Ajo përbëhet nga vitamina, A, C, E, P, pektin, acid folik, vajra esenciale, kalcium, kalium, magnez, fosfor, natrium dhe të tjerët.

Rregullt ushqimi përdorimi kumquat ndihmon në parandalimin e ftohjet apo më të lehtë të mbajnë. Kjo është një masë e mirë parandaluese kundër ulcerat gastrike, normalizes traktin gastrointestinal, heq stresin dhe tensionin, ndihmon për të përballuar me apati.

Përfshira në fruta furocoumarins substancë, ka veti anti-fungale, në sajë të cilën sëmundja është trajtuar me sukses origjinën fungale.
Le të jetë i njohur për rusët që këto "apelsynchyky vogël" me sukses mund të zëvendësojë shëllirë mëngjes, pas një parti të stuhishme, sepse ato ndihmojnë të shmangur një gjellë e mbetur. Mjaftueshme për të ngrënë 3-4 fruta të kthehet në normale dhe të ndjehen si një njeri.


Në lëkurë fortunellы përmban një sasi të madhe të ushqyesve, disa prej të cilave ka një efekt antibacterial. Ajo vuri në dukje dhoma për të parandaluar përhapjen e patogjeneve dhe për të mbrojtur trupin nga sëmundja.
Ai është konsideruar si një ushqim kalori të ulët, sepse ajo përmban vetëm 71 kalori në 100 gram. produkt. Vini re se në pronat e saj të dobishme, Kumquat thata në asnjë mënyrë inferiore në fruta të freskëta. Ju mund të gjeni atë në formën e frutave ëmbëlsuar, feta të thata ose të tërë.


Si për të ngrënë Kumquat ose fortunellu
Fakti që kumquat ka një antibacterial dobishme, antifungal dhe anti-alkool pronave, ne tashmë e dimë. Sa për shijet gastronomik, ata më vonë mund të vlerësojnë një shumëllojshmëri të pjatave të cilat mund të përgatiten - snacks, salads dhe salcat. Me Kumquat nga bllokim shijshme apo ruan.
Përgatitjet për dimër do të kushtojë nuk është i lirë, sepse fryti është shitur me çmim shumë të lartë. Mundohuni të papritur të afërmit dhe miqtë e mish ose peshk, e pjekur me Kumquat. Ju do të merrni një shije të shijshme në një çmim të arsyeshëm.


Ndërsa kumquat është vendlindja e Kinës, por deri më sot, ajo është rritur me sukses në Evropë, Amerikë, Gjeorgji dhe madje edhe në rajonin Krasnodar. Prandaj, ne shpresojmë se së shpejti çmimi i "mollë e artë" reduktuar në mënyrë të konsiderueshme, dhe ne mund të përballojë për të vlerësojmë të gjitha pronat e dobishme e Kumquat fruta apo fortunellы.