Pronat e dobishme e frutave papaja


Papaja - një nga frutat më ekzotike. Kjo është një kulturë shumë e lashtë, historia filluar me kohë Mayan. Së jashtmi, i ngjan papaja pjepër të njohura për të gjithë, kështu që nganjëherë ky fryt i quajtur "pjepër pemë". Pronat e dobishme e frutave papaja të ketë një ndikim pozitiv në tërë trupin e njeriut. Papaja shijshme dhe e ëmbël, dhe kjo - kjo është një e madhe ushqimi kalori të ulët për njerëzit që ndjekin një dietë. 100 g fruta përmban vetëm 39 kalori.
Përbërja e frutave papaja.
Papaja përmban fibra, fruktoza, glukoza, proteinat, karbohidratet, vitamina A, C, D, vitamina B dhe magnez, zink, fosfor, klor, kalium, hekur, natrium, kalcium dhe enzimat PAPAIN dhe albuminës. Ky frut është i dobishëm në jo pronat pjepër inferiore. Një do të supozojmë se ngjyra e verdhë jep carotene, por në rastin e papaja - një karykaksantyn.Pronat e dobishme dhe aplikimet e frutave.
Pronat e dobishme e papaja njohur që nga kohërat e lashta. Kjo neyyazytsirno fruta të dobishme për tretje, sepse ajo përmban PAPAIN lejon trupit për të marrë maksimumin e lëndëve ushqyese të ushqimit. Gjithashtu Papaja përdorur në mënyrë aktive në prodhimin e kozmetikës. Me këtë frutave ekzotike prodhuar exfoliating agjentët në lëkurë.
Papaja fruta është e rekomanduar për kolit, Ulçera duodenale, astma. Funksioni i mëlçisë Papaja Normalizimi, sheqerit në gjak. Me papaja pastruar zorrët, ajo shton forcën dhe energji të trupit.

Pronat e dobishme e papaja lejojnë veprim për të neutralizuar sasi të tepërta të acidit në stomak, në mënyrë që ky fryt është i mirë për ata që vuajnë nga gastrit, urth apo hernia. Është gjithashtu e rekomanduar për gratë shtatzëna.
Pure papaja lehtësisht të tretshëm - ushqim i përsosur për bebe dhe tonik mrekullueshme për fëmijët më të vegjël.

Në vende të ndryshme, shitjen e produkteve që përmbajnë papaja, të cilat janë përdorur me sukses për të trajtuar kariesit të dhëmbëve dhe sëmundjeve të tjera të mishrat e dhëmbëve. Pronat e dobishme e frutave papaja ju lejojnë të përdorni këtë produkt si një tonik pas sëmundjeve të rënda. Fryti i frutave papaja prodhuar vaj për të trajtuar herpes. Ilaçet me futjen ata papain përdorur në trajtimin e trombozes, jo-shërimin e plagëve, bedsores.

Në Indi, shumë gra përdorur fruta papjekur e këtij fruti si kontraceptivëve. Në Afrikën e Jugut, fruta papaja dhe gjethet janë përdorur për të trajtuar ulcerat dhe plagët purulent të cilat nuk shërohen. Në Peru aplikuar në plagë me një fashë papaja gjethe, dhe zonat e prekura janë shtrënguar në frontin. Në Meksikë dhe Kosta Rika vendasit quhet papaja "pema e shëndetit të mirë." Farat e frutave papaja janë pronat hlystohonnыmy. Ekstrakt fruta Papaja përdoret për hollim.

Papain enzimë, e cila gjendet në fruta, të përdorura në kozmetikë për të hequr Freckles dhe heqjen e flokëve padëshiruar. Mekanizmi i efektit të saj më të thjeshtë e flokëve: prishet papain poshtë keratin, duke dobësuar që u rrit flokët dhe parandalimin e rritjes re.

Me fruta papjekur lëvozhgë të këtij ekzotike ekstrakt fruta latex, e cila është përdorur pastaj në formë të thata të mjekësisë moderne për të trajtuar ekzemë dhe sëmundjeve të ndryshme të stomakut.
Sot, shkencëtarët nga Japonia dhe Shtetet e Bashkuara studiuar nga afër shumë prona të dobishme të papaja. Bazuar në hulumtimet kanë konstatuar se lëng të frutave papjekur është një mjet efektiv në luftën kundër sëmundjeve të vështira të tilla si kanceri dhe AIDS-it.

Pronat e dobishme e lëng papaja.

Lëng papaja është shumë i dobishëm. Ajo është përdorur për të lehtësuar dhimbjen e djegieve dhe trajtimin e pickimin e insekteve. Megjithatë, kjo Pronat e dobishme e lëng papaja nuk përfundojnë: ai është një agjent anthelmintic.
Lëng papaja përdoret gjithashtu në trajtimin e sëmundjeve të shtyllës kurrizore: ajo përmban një enzimë regjenerues ind lidhës i disqeve intervertebral. Droga bazuar në papaja kanë shfaqur efikasitetin në trajtimin e osteoartritit dhe shumë hernias. Preparatet që përmbajnë papaja është përdorur edhe për të trajtuar artrozoartrytov nyjeve të mëdha, keloids dhe arachnoiditis cerebrale kurrizore, sindromi i tunelit, forma të caktuara të pezmatim nervi i nervore fytyrës.


Pronat e dobishme e naftës papaja.
Nafta e nxjerrë nga fara papaja e këtij fruti. Ajo është përdorur në mënyrë efektive në cosmetology. Face krem ​​bazuar në papaja zhytur të përkryer, ushqyer dhe moisturize lëkurës. Shumë prej plakjes krem ​​të lëkurës që përmbajnë ekstrakte të papaja.