Pronat e dobishme e frutave litchi


Në përmendjen e fjalës "lychee" shumica prej nesh nuk mund ta imagjinoni se çfarë po ndodhte. Ajo rezulton ky fryt mahnitshme tropikale ka emrin që filluan të shfaqen në raftet e dyqaneve tona. Qytetarët tanë anashkalojë anën e tij, sepse asgjë në lidhje me atë e di. Megjithatë, litchi nuk është vetëm e shijshme, por edhe për shkak se përbërja e tij është e aftë efekt i dobishëm për shëndetin e njeriut. Fakti që pronat e dobishme e lychee fruta të detyruar të shohim atë qëndrim mosbesues, lexoni artikullin.
Quite një shumë të frutave ekzotike merren me sukses rrënjë në tavolina ruse. Është e mundur që kjo është ende fruta e pazakontë për njerëzit tanë për shkak të pronave të saj të dobishme, do të marrë vendin që i takon në dietë.Informacione të përgjithshme
Kjo pemë fruta takon sapyndovыe familjes dhe fryti i saj ekzotike lychee quhet zakonisht, edhe pse ka disa emra: Morrat, kumbull kineze, laysy pyll. Familja përfshin rreth 150 përgjithshmë, dhe specie - 2000. Vendi kryesor i përhapjes së pemës Fruta - Azi, Afrikë, Amerikën e Jugut. Në Australi, ata gjithashtu të rriten, por në sasi të vogla.
Është e njohur se në shekullin e 2 pes në e lashtë të Kinës dinte dhe donte këto fruta. Arritur gradualisht për të kultivuar bimore në vendet fqinje, dhe tani ajo është një nga më të popullarizuar në të gjithë Azinë Juglindore. Evropa u takua me lychee shumë më vonë - në mes të 17 ndonjëherë. Shkrimtari spanjoll Gonzalez de Mendoza, i cili ishte i interesuar në historinë e Kinës, i quajtur lychee kumbull, të cilat ju mund të hani sa më shumë që është e nevojshme, por kjo nuk do të krijojë një trishtim në stomak.


Shitet lychee mjaft fitimprurës, për shkak se ajo është mbajtur mirë dhe të vlerësuar në shumë vende. Në këtë drejtim, pjesa e eksporteve, si në Tajlandë, është një pjesë e rëndësishme e, dhe vazhdimisht të rritur zonën në të cilën ky fryt është rritur.
Lychee fruta jo mjaft të mëdha në madhësi - deri në 35 cm në gjatësi; formë vezë ovale ose; Pesha e një fruti mund të arrijnë të gjitha '20 Lychee puhyrchatoyu mbuluar membrana dendur, i cili ka një ngjyrë të ndritshme të kuqe dhe në këtë mënyrë mund të ndahet lehtë nga tul e frutave. Duken shumë interesante dhe shijen e këtij fruti ekzotik. Nën lëkurë qëndron xhelatinë-si krem ​​tul ose të bardhë, brenda së cilës është një fara të mëdha kafe. Lychee pjekur ka një aromë të bukur të pasur, dhe shije të ëmbël dhe i lagësht, por në mënyrë freskuese se ai dëshiron të provoni përsëri dhe përsëri.


Përbërja dhe të dobishme pronat e lychee frutave
Si fryt amtare të Kinës, ajo ka një emër në stilin e atdheun e tyre. Vendorët quajtur lychee "sy dragon", ndoshta për shkak të faktit se ai ka mish të bardhë dhe fara të errëta. Por të jetë se si ajo nuk është quajtur, ajo ndryshon përbërjen e pasur dhe pronat e të dobishme, të cilat ne kemi nevojë të dimë dhe t'i përdorin ato plotësisht.
Në lychee frut përmban sheqer, shuma e të cilave nuk varet vetëm nga lloji, por edhe në zonën në të cilën ata u rrit. Mesatarisht ajo shkon 6-14%. Në pjesën e kjo është një shumë e ujit, karbohidratet komplekse, proteina, yndyrë të ulët dhe fije dietetike.

Vështirë kishte lychee jetë pronat e dobishme në qoftë se përbërja e tyre nuk ishin të pranishëm vitamina dhe minerale. Në mënyrë të veçantë, ata gjetën: vitamina B, C, E, K, N, minerale - hekur, jod, kalium, kalcium, bakër, magnez, mangan, natriumit, fosforit, fluorit, squfurit, selen, zink, klorit. Krahasuar me fruta të tjera të ngjashme, lychee pak më shumë kalorive, por jo shumë - rreth 76 kcal per 100 g. Të gjitha të përfshira vitamina në numër, më të madhe të vitaminës C dhe e mineraleve - kalium.
Banorët e "Mbretërisë së Mesme" me respekt për litchi, duke e konsideruar atë shumë të dobishme për shëndetin. Me përdorimin e tij të rregullt zvogëlon rrezikun e sëmundjeve kardiovaskulare, arteriosklerozës dhe të reduktuar nivelin e kolesterolit "të dëmshme", e cila sot është çështje shumë aktuale.


Përveç kësaj për të qenë në gjendje për të siguruar efekt tonik lychee, ajo i takon aphrodisiacs dhe shumë të vlerësuar për aftësinë e tij për të nxitur epsh. Vendasit e quajnë atë fryt i dashurisë. Kjo duhet të marrë parasysh të atyre që janë duke përjetuar disa probleme në këtë fushë.
Që nga ajo është një shumë mjaft e ujit, të përkryer shuan etjen. Kur përdoret lychee funksionimin normal të traktit gastrointestinal, i cili nga ana e tij ndihmon të parandaluar kapsllëk dhe madje edhe të humbin peshë. Është e rekomanduar që të përfshijë në dietë në sëmundjet e veshkave, pankreasit, diabet, anemi, ulçerë dhe gastrit.

Supë me lychee zhvishem është përdorur si një diuretik për shkak se ajo ndihmon për të hequr lëngjeve të tepërta nga trupi, rrit tonin e saj.
Në mjekësi kineze, përdorimi i frutave jo-tradicionale, bimëve të ndryshme dhe lemongrass, është përdorur për trajtimin e tumoreve malinje.

Që lychee ka një veti të dobishme, ato janë përdorur me sukses për qëllime mjeksore. Në Lindjen e frytet e përdorur në sëmundjet e mushkërive, veshkave dhe mëlçisë. Është e rekomanduar për të ngrënë tuberkulozit, bronkit dhe astmë. Për të normalizuar nivelin e sheqerit në gjak në diabet, të mjaftueshme për të ngrënë rreth 10 fruta në ditë.

Shumë nga pronat e dobishme e lychee kursen edhe të ngrirë, formë të thata apo të konservuar.
Si fruta ekzotike është shumë prej tyre nuk e di se si për të përcaktuar pjekuri e saj për të zgjedhur atë që ndoshta do të jetë në gjendje për të bërë përshtypje buds shije. Nëse keni lëkurë të errët, pastaj të marrë ato fruta nuk është e nevojshme - kjo mund të tregojë se ata janë larguar gjatë nga degët, dhe ata nuk janë veçanërisht të shijshme. Zgjidhni ato lychee, lëkurë të ndritshme e të cilit e kuqe, kjo është pak e butë në të prekur, pa dëme.


Kundërindikimet për përdorim
Çuditërisht, në lychee praktikisht ka contraindications për përdorim. E vetmja gjë që mund ta ndalojë atë nga të hahet fruta - origjinalitet. Mos hani ato në sasi të mëdha - ajo mund të provokojë alergji.