Pronat e dobishme e frutave limoni


Ai ruan në sajë të pronave të saj të dobishme të depresionit të dimrit, ftohjet, vitaminë mangësi tonë dhe sëmundjeve të tjera sezonale. Lemon - fruta misterioze që dukej sikur nga askund. Edhe pse botanists besojnë limon historike atdheu Azia Juglindore dhe India, kjo është vetëm një supozim për shkak se pema e egër limon në natyrë nuk është gjetur. Cilat janë pronat e dobishme e frutave limoni?
Resistant vitaminë C
Në mjekësi Lindore ka përdorur gjatë fruta limoni si ilaç universal për të ndihmuar praktikisht ndonjë sëmundje. E pra, nuk është çudi! Në të vërtetë, në pulpë saj përmban shumë vitaminë C, e cila kaloi në mënyrë aktive në çdo sëmundje, çfarëdo qoftë ajo ishte quajtur. Disa disi besojnë se duke pirë çaj me limon në infeksionet virale nuk ka kuptim. Pas gjithsesi ujë të vluar shkatërron vitaminë C. Kjo nuk është kështu! Shkencëtarët kanë eksperimentuar lëng limoni nxehtë për 5 minuta me 100 C, për të parë - apo të mbeten në të diçka të dobishme? Ruajtur, dhe si! Vitamina C është zakonisht aq e ndjeshme për të ngrohur ekspozimit, këtë herë mbijetuar: ai gjendet në limon në një formë të qëndrueshme, kështu që ngrohja është shkatërruar pothuajse.Lemons eliminuar lëngshme tepërt, të mbrojtur kundër gurëve në veshka. Vajra esenciale të përfshira në lëvozhgë e limon, kanë një efekt të fortë baktericid. Vajra Aromatherapy me tone limon sistemin nervor, zbut manifestimet e dystonia enëve të gjakut dhe normalizes presionin e gjakut, dhe madje ndihmon në lehtësimin e dhimbjeve migrenë dhe të reduktuar ethe. Përmbahen nga limon fruta nëse vuajnë nga sëmundjet e stomakut (gastrit me aciditet të lartë dhe sëmundje peptike), zorrës së trashë, mëlçisë, tëmthit, kanalet biliare dhe pankreasit (pancreatitis akute dhe kronike). Lemon - një mjet i madh për mbrojtjen e virusit, forcimin e imunitetit dhe rrufetë lëkurës.


Citrus Grilyazh
Grij 2 fruta me lëvozhgë limoni dhe pronat e saj të dobishme, një gjysmë filxhan bajame, arra dhe një gotë me 15 gota e thatë. Shkrihet 15 mjaltë filxhan, pour në masë, përzierje dhe të lënë në një vend të errët për 1-2 ditë. Merrni 1-2 lugë 3 herë në ditë, pas ngrënies për parandalimin e gripit.

Lollipop fyt i lënduar
Me dhimbje në fytin e tij për të ndihmuar të përballuar limoni "karamele" me pronat e të dobishme. Bujarisht fshij një pjesë të rafinuar kore sheqer limon fruta dhe le të shkrihet gjuhë.


Freckles ilaç
Merrni 3 pika lëng limoni me pronat e të dobishme, 4 pika kamomil supë, 7 pika vaj embrion gruri dhe 1/3 lugë. lugë kripë deti. Mix dhe të zbatohet në spote dhe Freckles.
Lemon është dhe gjithmonë do të jenë mjetet më të mira të restaurimit dhe të ndritshme kundër ftohjet, gripit, infeksioneve dhe sëmundjeve. Nuk është shumë e mirë parandaluese për ftohjet ndryshme.