Pronat e dobishme e frutave pomelo


Ky frut i takon gjini Citrus. Ai na erdhi nga Kina. Emri i tij interesante dhe përmasave të mëdha e shumë të habitur. Jashtë kjo duket si një grejpfrut, por ajo është e ndryshme në madhësi dhe ngjyra. Për më tepër, ndryshe nga grejpfrut pomelo nuk është e hidhur. A kemi nevojë për të marrë këtë fryt, ose ne mund të bëjmë agrume mjaft të njohur - portokalli dhe grejpfrut? Ne mësojmë se pronat e dobishme e pomelo fruta.
Përfitimet pomelo
Ashtu si çdo fruta të tjera agrume, pomelo referohet produkteve të ulët kalori. Vlera e tij energjia e vetëm 35 kkal per 100 g. Ajo është e përbërë nga substanca që përshpejtojnë proceset metabolike në trup, duke përmirësuar tretjen. Ky produkt është e dobishme për dieters ngrënë.Përdorimi i këtij agrume rrit vitalitetin, përmirëson efikasitetin, zhvillon durim. Pronat e dobishme e pomelo është për të mbajtur atë vitaminë C. Siç e dimë, kjo vitaminë parandalon sëmundjet e zemrës dhe parandalon formimin e mpiksjen e gjakut. Me një pjesë të kësaj vitamine frutave Një pomelo konsumi i forcon dhëmbët, flokët, thonjtë dhe mbështet shëndetin e syrit. Ky frut është shumë i dobishëm për gratë, pasi që në përbërjen e saj përmban acid folik. Kohët e fundit, shkencëtarët kanë gjetur një fshesë substanca që parandalojnë zhvillimin e qelizave të kancerit.


Blej pomelo fruta më të mirë në shkurt, ndërsa pronat e tij të dobishme janë më të theksuara. Kur zgjedh një produkt duhet të eksploruar pamjen e saj. Sipërfaqja e lëkurës duhet të jetë e butë dhe me shkëlqim, pa anketuarve. Dendësia dhe pesha e lartë tregon një sasi të madhe lëng. Fruta duhet të ketë një aromë të pasur, të ndritshme ajo është, ëmbël fruta. Në temperaturën e dhomës, pomelo ruhet për 30 ditë në formën pastruar deri në tre ditë.

Pomelo Aplikimi
Mishi i këtij fruti është përdorur për të bërë shije të ndritshme enët e pazakontë për të përgatitur maska ​​e fytyrës, dhe vetëm për shëndetin, të mbështetur vitalitetin dhe Wellness.


Ashtu si çdo tjetër pomelo fruta agrume ngrënë të freskëta. Në kuzhinat e shumë vendeve pomelo merr krenari në vendin. Për shembull, në pies perëndim me toppings shtuar pomelo dhe fruta në kuzhinën aziatike kombinuar me ushqim deti apo pule. Për të krijuar një kontrast të flavors pomelo të rekomandojë duke shtuar një enët djegëse dhe salcat pikante.

Ky frut gjithashtu ka veti të dobishme që kontribuojnë për humbje peshe. Përdorimi i saj i rregullt ul oreksin, heq urinë pakontrollueshme. Pomelo gjithashtu ndihmon djegur dhjamin dhe normalizimin e proceseve metabolike në trup. Kjo është një mënyrë e mirë për të mbështetur një sistem të dobësuar imunitar, i cili është jashtëzakonisht i rëndësishëm gjatë ftohjet.


Përfitimet pomelo lëkurën
Për shkak se ky fryt është e mbushur me një numër të madh të vitaminave, vajra esenciale dhe ushqyesve të tjera, është e madhe për kujdesin e lëkurës përditshme. Një shumë kjo është përdorur si maska ​​e fytyrës. Përgatitja e tyre si më poshtë. Fruta fruta peeled grimcuar në një mulli mishit, shtoni miell pak me bollgur dhe mjaltë në mënyrë që të marrë një qëndrueshmëri të butë. Përzierje është aplikuar në fytyrë dhe del me të larë pas 15 minutash.

Për rinovimin e lëkurës dhe specialistët e tij e ndriçimit të rekomandojë për të trajtuar të lëkurës lëng pomelo. Për të lëkurës me vaj, përdorni lëng të freskët në formën e tij të pastër, dhe për lëng të thatë, holluar 1: 1 me ujë.


Ju gjithashtu mund të bëjë me një tjetër maskë ushqyese fytyrë. Pomelo grimcuar e përzier me pak mjaltë dhe lëng limoni të freskët dhe të vënë në lëkurën tuaj, del me të larë pas 15 minutash. Pas procedurës është e rekomanduar për të lyej Face Moisturizer.