Pronat e dobishme conifers


Pronat e dobishme conifers janë të njohur nga kohra të lashta. Pisha, bredhi, bredh, dëllinjë, selvi, SEQUOIA, larsh, kedri - kjo nuk është një listë e plotë e conifers. Në kohët e lashta, healers se një "hvoyinu" dhe përplasem vëmendja nuk shmanget. Dhe tani conifers të ndihmuar njerëzit të heqin qafe e një numër të problemeve shëndetësore. Nga pjesë të ndryshme të conifers mjekët përgatitur dhe gatuar bimëve që kanë pronat e dobishme. Arsyeja është se pjesë të ndryshme të drurëve gjetherënës dhe shkurre janë të pasura me substanca medicinale.


Bredhi i njohur si një nga të mbretërisë së dobishme të pemëve halore. Made nga një ekstrakt i hala pishe drogës bredhi përdorura për reumatizma, sëmundjet e sistemit kardiovaskular, proceset inflamatore, sëmundje infektive, mioziti, nevralgji, dhe për shërim të shpejtë. Hala e pemë pishe - një burim i vitaminës C, e cila është mjet aktiv antiscorbutic. Një efekte terapeutike efektive të ketë trajtime dush duke fshisave të degëve bredh. Gjatë kësaj procedure me një palë sprigs vaj esencial bredhi është lëshuar, të cilat lehtë penetron lëkurën dhe mushkëritë. Vaj esencial bredhi ndihmon të shpëtoj prej sëmundjeve të frymëmarrjes, të lëkurës, të sistemit nervor, promovon relaksim të muskujve dhe përtëritje e trupit.


Nga sëmundje të sistemit nervor periferik rekomandohet pas larjes ose gjatë procedurës së fshij banjo vajrave bredh rajon mesit. Kursi i trajtimit - 15 procedura, 2 procedurat në javë.
Dhimbje dhëmbi lagësht vajra bredhi copë pambuk dhe atë të bashkëngjitni dhëmb e pacientit. Swabs pambuku të mbajë 20-25 minuta. Pas 30-45 minuta, të përsëritur procedurën. Nëse sëmundja çamçakëz duhet të bëhet me banjot bredh naftës në ditë për 2-3 muaj të procedurës.
Nga angina është e nevojshme për të dalë 2-3 pika vaj pishe për bajamet përflakur. Kursi i trajtimit 7 ditë, 4 herë në ditë.

Bronkit dhe pneumoni rekomanduar fërkim gjoks dhe qafë sallo përzier me bredh naftës. Gjithashtu Inhalimi shumë efektive ekstrakt vajra bredh apo bredh.

Drogës është ndaluar nga bredh në intolerancës individuale, shtatzënisë, inflamacion i veshkave.

Pisha conifers mjaft të zakonshme në shumë latitudes të globit. Përbërja e pisha studiuar mjaft mirë, kështu që droga nga pjesë të ndryshme të pemës janë përdorur me sukses gjerësisht në popull dhe mjekësi tradicionale, parfume dhe kozmetikë, industrinë ushqimore.

Pronat e dobishme e pisha përdoren për sëmundjet e traktit të sipërm respirator, humbje e flokëve, cholelithiasis, sëmundje të veshkave, si një analgjezik, anti-inflamator.

Kur ftohjet, sëmundjet e fytit, rrufë bën mbytje me një zierje e hala pishe. 2 tbsp hala pour 1 filxhan me ujë të valë, kuzhinier 10 minuta rreth ngrohjes ulët. Kur derdhur në aparat për thithje ilaçi dhe frymë avull.
Me çrregullime nervore, lodhja, sëmundjet e sistemit musculoskeletal, sëmundjet e lëkurës kuzhinier banja pishe. Hidh në temperaturën e ujit dush të këndshme dhe të shtoni në atë infuzion e 100 g hala pishe grimcuar, para-vulosur 1 litër ujë të vluar dhe infused në një termos. Orari dush për 10-15 minuta. Kursi i trajtimit 10 ditë çdo ditë, 1 herë në ditë.


Për heqjen e flokëve duke përdorur pishe tar. Ju duhet të rrëshirë është ndezur në një banjë me ujë, pastaj u përhap në lëkurën e qimeve të padëshiruara. Aplikoni në krye të letër apo pëlhurë. Lëvizja mprehtë hiqni letër nga lëkura. Pas lani lëkurën me ujë të ngrohtë dhe krem ​​yndyrat zbutjen.
Humbja e flokeve shtuar 20 pika vaj e buds pishe në 100 ml shampo. Lani flokët si kontaminimit.
Kundërindikimet Doza të mëdha të pishave mund të shkaktojë vrull e enëve cerebrale dhe inflamacion të rreshtim stomak.


Dëllinjë - conifers mbi familjen selvi është e njohur për ne si kopsht dhe parkut shkurre. Erë e dëllinjë dhe twigs dhe manaferrat Szyszko pronat e veta të mrekullueshme shëruese që janë përdorur në Rusi që nga kohra të lashta.
Paraardhësit tanë besonin se dëllinjë mbron banimit nga frymërat e liga. Shenjtëruar në tempull degët dëllinjë varur nga tavani dhe ikona. Gjithashtu vu zjarri me tym dhe fruta twigs gjineshtre fumigated dhomë, ku blegtoral. Arsyeja është se hala e bimëve të pasura me paqëndrueshme


Pronat medicinale e dëllinjë
Përdorur kryesisht në vaj mjekësi dëllinjë manaferrat dëllinjë manaferrat dhe shumica e përmbajtjes së alkaloide, të cilat kanë një spasmolytic, veprim të fortë anestetik. Ajo është e njohur edhe si përdorimi i dëllinjë në sëmundjet e sistemit urinar.
Në sëmundjet e sistemit nervor, stresi, lodhje, alkoolizmi Është gjithashtu e rekomanduar për të pirë çaj me 1 lugë hala grimcuar dëllinjë dhe 2 gota ujë të valë. Mbush për të paktën 2 orë në një termos. Para përdorimit, tendosje dhe pije me shije duke shtuar mjaltë ose sheqer. Pini 100 ml 2 herë në ditë, pas ngrënies. Kursi i trajtimit jo më shumë se 7 ditë.


Si një diuretik është e rekomanduar për të pirë infuzion të thata manaferrat dëllinjë grimcuar. 2 tsp lëndëve të para të krijoj 2 gota ujë të valë. Insistojnë 02:00 në një termos. Merrni 1 tbsp 3-4 herë në ditë. Kursi i trajtimit pesë ditë.
Kur pafuqi 1 tbsp leh dëllinjë krijoj 1 filxhan ujë të vluar, vlim në banjë me ujë për 30 minuta. Tendosje supë me napë. Përdhunimi në napë, shtrydh. Lartë deri në vëllimin e ujit të valë e 200 ml pije 1 tbsp 1 në ditë, pas ngrënies, mundësisht në mbrëmje.
Në artrit, përdhes, reumatizmi dhe ndihmë banja zierje e manave dëllinjë të thata. 100-200 gram e manave valoj në 1 litër ujë

Kujdes Mbidozë e dëllinjë jo i sigurt për shëndetin.