Pronat e dobishme e sheqerit për të njeriut


Nëse jeni të shqetësuar kollë, për përzierje pjesë të barabarta të rrëshirë e conifers (oleoresin) dhe sheqer. Nga rezultojnë topat masive shkarko madhësinë e një mjegull, pak thatë e tyre. Merrni një top tri herë në ditë, pas ngrënies me ujë. Le të flasim në lidhje me pronat e dobishme e sheqerit në njeri!
Gjithashtu kollë 2 tbsp ngrohur sheqer në një tigan. Pasi ai ka shkrirë, të fikur zjarrin, kujdes pour 05 gota ujë të valë. Menjëherë të hiqni pan nga ngrohjes. Kids pini rezulton shurup 1 lugë gjatë një sulmi të kollitjes dhe para gjumit. Doza ditore - 4-5 lugë Shurup kollë efektive mund të jenë të përgatitur si vijon: tetë qepë të mesme të prerë në unaza e gjysmë, pour 1 litër ujë, shtoni 2 tbsp. sheqer. Përzierje ziej për ngrohje të ulët për 2-25 orë, cool, tendosje. Shitore në frigorifer. Pini 2 lugë. l. përpara se të hahet.Në bronkit kronik si një expectorant mund të gatuaj shurup boronicë dhe pronat e tij të dobishme për njerëzit: në një tenxhere smalt, përzierje 1 tbsp. lëng boronicë dhe 300 gram sheqer. Nxehtësia për të shpërndarë sheqer (në vlim). Pini 1 tbsp të paktën katër herë në ditë. Kur dhimbje në vesh (otitis) të përziera me 1/4 lugë sheqer gjobë dhe vaj vegjetal. Zgjidhja ngrohur pak dhe tubth pikoj një vesh i lënduar. Shtroj shtupë për 12 orë. Procedura është bërë vetëm një herë.

Nëse hipotension (tensioni i ulët i gjakut) në mbrëmje të përgatisë një përzierje të veçantë: të plotësoni një gjysmë gotë me sheqer, mbulojnë skajet me ujë të vluar dhe përzierje tërësisht deri sa shkrin. Këtë mëngjes përzierje trashë dhe pronat e saj të dobishme për njerëzit për të pirë në mënyrë rigoroze 2 orë përpara se të hahet. Në rastin e helmimit (ushqim, alkool) mix 2 tsp sheqer, 05 lugë sode buke dhe acid limoni. Hidh 05 litra ujë të zier në temperaturë dhome, llokoçis tërësisht. Shpejt pini derisa përzierje do Fizz (nëse gastrit para kësaj pije 1 lugë gjelle vaj perimesh).


Kur dhimbje në këmbët e tij për të valoj 3 litra ujë dhe të shpërndajë në të 1 kg sheqer. Shurup për të ftohur në një temperaturë të rehatshme (si ju mund të tolerojë) dhe të fluturoj këmbët në të për gjysmë ore, herë pas here duke shtuar nxehtë në pjesën tjetër sobë zgjidhje. Ky ngrirë në formën e shurup pelte mund të përdoren brenda një jave. Për shërim të shpejtë të plagëve të vogla mund të aplikoni pluhur sheqer 1 tbsp pour sheqer në një fletë të pastër letër të rënda dhe lugë (jo alumini) pure në një gjendje të pluhur ose përdorni mulli. Lani Fresh plaga me ujë të pastër, sasi e vogël me sheqer pluhur, fashë kravatë. Mundësisht ndryshim fashë shpesh, dhe në qoftë se ajo pozicionuar plagë mund të jetë i lagur me ujë të ngrohtë zier.


Nëse stung nga një bletë ose grenzë, ju duhet menjëherë të aplikoni për vendet e prekura një kub të sheqerit ngjyhet me ujë. Edhe pacientëve me diabet, e cila është e njohur Kundraindikacionet sheqer, ajo mund të jetë i dobishëm. Fakti që kjo sëmundje nganjëherë mund të zhvillojnë hypoglycemia (reduktim drastik në glukozë në gjak), dhe në këtë rast, përmirësimi i pacientit duhet menjëherë të hani diçka të ëmbël. Në hypoglycemia rënda njëjtë me humbje të vetëdijes, duke e pacientit në anën e, ju mund të vënë atë në faqen e një ose dy copa të sheqerit, i cili tretur gradualisht për t'u zhytur në gjak. Sigurisht, kjo nuk do të çlirojë hypoglycemia plotësisht, por të ndaluar rënie të mëtejshme në glukozës në gjak.