Pronat e dobishme e çajit për trupin


Çaji është i njohur për të gjithë. Ne pini atë pothuajse çdo ditë, por askush nuk mendon, çfarë përmban dhe çfarë është Pronat e dobishme e çajit për të trupit. Kjo nuk është në të gjithë njerëzit që ai ka në mënyrë të barabartë një të ndjehen të madh pas një filxhan çaj, dhe dhimbje koke të tjera të rënda të fillojë. Në çfarë do të varet nga?
Tea është një kaçubë apo dru, i cili së pari filloi të kultivohet në Kinë. Kjo fabrikë është deri në 10 metra me degë të largëta. Gjethet janë të gjelbër të errët, e gjelbër të lehta poshtë. Lule të bardha, aromatik, rozë dhe të verdhë. Marr lartë marramendës lë çaj. Kjo është bërë nga prilli deri në fund të vjeshtës.


Tea përmban shumë substanca të dobishme.

1. taninet. Kjo çështje, e cila trash dhe fix molekulat proteinike në mukozës apo shtresat sipërfaqësore të lëkurës, duke i lejuar ata që të bëhen praktikisht ngjeshur dhe më rezistente ndaj ndikimeve të jashtme. Pronat e tilla janë përdorur dhe janë përdorur ende në industrinë e lëkurë për rrezitje.
Në mjekësi, pronat e tyre tannic dhe astringent përdoren për sëmundjet e lëkurës, traktin gastrointestinal, mukozës, etj Në mënyrë të ngjashme, aftësia për të pengojnë radikalet e lira të cilat mund të ndikojnë negativisht në ADN-në e një organizmi. Taninet kanë anti-inflamator pronave si ata mund të pengojnë rritjen e mikroorganizmave patogjene, mbrojnë qelizat nga depërtimit të baktereve dhe të zvogëlojë sasinë e qelb dhe sekrecionet e tjera.

2. vajra esenciale. Vajra esenciale e çaj me një efekt të theksuar antibacterial dhe anti-inflamator. Përveç kësaj, ata mund të pengojnë replikimin viral në trup, ata nganjëherë trajtuar herpes.
Kur jashtme tone çaji vaj Aromatherapy, forcon sistemin imunitar, ndihmon për të luftuar ftohjet.

3. alkaloide. Alkaloid kryesore të përfshira në gjethe çaji është teyin, theobromine dhe theophylline.
Teyin nxitës mjaft elegant. Ajo aktivizon trurin, tonet e trupit.
Theophylline dhe theobromine kanë shprehur efekt tonik. Ata shkaktojnë ngacmim të muskulit të zemrës dhe për të rritur epitelin veshkave nga stimulimi i urinës. Në mjekësi është përdorur për zgjerimin e astmës bronkiale Lumen, bronkit dhe sëmundjeve të tjera.

Megjithatë, efektet anësore të zakonshme të këtyre alkaloide janë shkaktuar dhimbje koke nga prona e tyre nxeh sistemin nervor dhe të pengojnë aktivitetin e muskujt e enëve të gjakut.
Kështu që për njerëzit me takikardi dhe arrhythmias tjera kardiake dhe sëmundje vaskulare shpesh pini çaj nuk është e dëshirueshme.
4. Aminoacidet. Këto substanca të ndihmojë në ndërtimin e proteina, ADN, ARN, të mbështesë rritjen e organizmit.
5. Pektin. Ky grup i polysaccharides, ata kanë një karakteristikë e bukur për të neutralizuar efektin e substancave toksike, të përmirësuar metabolizmin e acideve biliare. Përveç kësaj, ata nxisin rigjenerimin e indeve.


6. Vitaminat
- Vitamina A. Nuk është një antioxidant i fuqishëm, është i përfshirë në proceset Redox të gjitha llojet e shkëmbimit. Të domosdoshme për shëndetin e lëkurës dhe mukozës së retinë.
- Vitamina B1. Të nevojshme për sistemin nervor dhe të gjitha llojet e shkëmbimit. Ajo ka veti antioxidant. Mbështet tonin e muskujve traktit digjestiv.
- Vitamina B2. E nevojshme për formimin e qelizave të kuqe të gjakut, antitrupat për të rregulluar funksionet riprodhuese rritjen dhe. Përfshirë në të gjitha llojet e metabolizmit, mbështet lëkurë normale dhe sytë. E rëndësishme për tiroide dhe mëlçisë.

- Vitamina B15. Vitamina B15 është e përfshirë në metabolizmin, është i përfshirë në sintezën e proteinave të përfshira në proceset Redox, rrit përdorimin e oksigjenit në inde, rrit jetëgjatësi e qelizave, ka veti anti-inflamator dhe vasodilating.
- Vitamina PP. Të përfshira në enzimat e nevojshme për proceset metabolike në trup. Përveç kësaj, ajo nxit thithjen e hekurit, mbështet sheqerit në gjak brenda kufijve normale, të mbështetur CNS.
- Vitamina C ka veti të forta antioksiduese, stimulon sistemin imunitar, ndikon në sintezën e hormoneve, ndihmon absorbuar kalcium. Vetëm merr pjesë në gjak.

- Vitamina R. Ajo ka një veprim të fortë kapyllyaroukreplyayuschym mbështet strukturën dhe elasticitetin e enëve të gjakut, pengon atyre humbjen sklerotycheskoe, redukton pėrshkueshmėrisė enëve të gjakut, pengon gjakderdhje mishrat. Ajo ka veti anti-alergjike, zbulon kundër dhe efekti antispasmodic. Vetëm ka agjentë anti-inflamator dhe anticancer.

Me sa duket çaji është shumë i mirë për trupin, por për shkak të pranisë së alkaloide në të, ajo mund të shkaktojë efekte anësore mbidozë, ose në qoftë se shumë pije disa grupe të pacientëve.

Çaj mund të përdoret për parandalimin e ftohjet, sëmundjet e traktit gastrointestinal, alergji, helmim. Kremra nga çaj për të ndihmuar me sëmundje të lëkurës, sëmundjeve të syrit. Gjithashtu mund shpëlarje gojës, fytit, për trajtimin e proceseve inflamatore.
Pini çaj dhe fat të mirë!