Pronat e dobishme e rrikë për trupin


Është e habitshme bimore kokëfortë, heroi i shumë proverbave dhe thënieve që jetojnë në vende të ndryshme dhe madje edhe në Grenlandë, të cilat mund të përballojë klimën e ashpër vetëm 40 përfaqësues të botës bimore. Grekët e lashtë, egjiptianët dhe romakët përdorur rrikë ende për 1500 vjet para Krishtit. d., duke thënë se ajo jo vetëm që stimulon oreksin, por edhe aktivizon energjinë vitale. Warriors e Afrikës së fisit Zulu besohet helm rrikë fërkim arrowheads tyre. Britanikët, në të kundërt, e përdorur atë si një nxitës për shkak të pronave të saj të dobishme për të zgjuar dëshirën, edhe prozvavshy "rrepkë kalë". Rrikë ka qenë prej kohësh i njohur dhe popujt sllavë. Tashmë IX përdorur ndonjëherë atë si një bimë medicinale, dhe më pas - dhe si një erëza. Cilat janë pronat e dobishme për rrikë trupit?


Në, të themi, "nuk është dhënë rrikë në mëngjes, edhe pse nuk kishte mëngjes" apo "Ham rrikë pa atë armë pa pluhur." Ndoshta nuk perimeve nuk është gjetur pasqyrim të gjerë në folklorin rus si ferr. E pra, që ndër ne nuk ka folur: "rrepkë Rrikë është jo ëmbël" ose "në shtëpi dhe qij për karamele"?! Fjalë e urtë "Eagle fluturuar sipër, dhe rrikë rritet më të thellë", me vend e përshkruan tipar të veçantë të kësaj bime - sistemi i tij rrënjë arrin thellë në tokë nga e cila nganjëherë është e vështirë të gjej. Të gjitha këto proverba dhe thëniet - dëshmi e respektit të thellë për popullin e kësaj bime të mrekullueshme. Por pse mashkull penis në, i quajtur gjithashtu ferr, është i panjohur. Rrikë versione të ndryshme të pasura në kalium, natrium, kalcium, magnez, fosfor, hekur, bakër, aminoacidet, enzimat e ndryshme dhe komponimet organike. Ai përfshin si acid Askorbik, vaj esencial sinapi, të paqëndrueshme, sheqer, niseshte, fibra, vitamina B, PP. Në letër, shumë carotene. Në përmbajtjen e jepnin rrikë vitaminë C edhe limon.


Angina pectoris, ishemi
Hekura 1 ch. L. rrikë, shtoni përzierje mjaltë të numrit të përgjithshëm nuk i kalon 1 tbsp. l. Merrni në një stomak bosh një orë para mëngjes. Kursi i trajtimit - 30 ditë (maksimum). Brenda 3 vjetësh është e dëshirueshme për të mbajtur kurse të tilla 5-6.

Hipertensionit
Llokoçis në 1 gotë me mjaltë, lëng karrote dhe lëng rrikë, shtoni lëng i një limoni. Shitore në një kavanoz qelqi me kapak në një vend të ftohtë, duke marrë 1-2 orë. L. përzierje 3 herë në ditë 1 orë para ngrënies ose 2 orë pas një vakt. Kursi-15.2 muaj për të rimarrë trupin.


Për të përmirësuar metabolizmin dhe traktit digjestiv
Bluaj rrënjë rrikë, shtrydh lëng. Merrni tri herë në ditë për 15 pika në mes të ngrënies.

Ftohjet, grip
Për shkak të numrit të madh të rrikë paqëndrueshme ka veti të fuqishme antibacterial, mbrojtjen e trupit nga infeksioni. Ftohjet, grip të marrë në gojë 1/4 lugë çaji rrikë integruar tuaj të freskët dhe për të mbajtur për aq kohë sa shije nuk pushon të ndihet.

Dhimbje në nyje
Njëlloj përzierje integruar rrënjë rrikë dhe mollë. Përzierje rezultuar është vënë në nyje të sëmurë.


Dhimbje mesi, dhimbje të nervit shiatik
Lë rrikë vënë në zonën e prekur, të lartë të ngrohtë shall leshi. Kur bruises dhe dermatomycosis aplikoni si një copë toke.

Diabet
Qumësht i thartuar (10 pjesë), të përziera me rrikë integruar (pjesa 1), të mbuluar dhe të lënë për një ditë. Pastaj tendosje dhe për të marrë 1 tbsp. l. 3 herë në ditë para ushqimit. Një tjetër recetë efektiv - një gotë dhallë me 1 tbsp. l. lëng rrikë. Pini 1 gotë 3 herë në ditë. Rrikë është konsideruar si një diuretik i fortë, kështu që përdoret në mënyrë efektive


Ne trajtimin e semundjes se veshkes, cystitis
Për infeksionet e fshikëzës është e dobishme për të marrë 3-4 shekuj. l. përzierje të rrikë integruar, uthull molle dhe mjaltë (në shije), duke e ndarë këtë numër, duke marrë pjesë të barabarta dhe gjatë ditës. Në Greqinë e lashtë, gratë rrikë vlerësuar për pronat e tij unike zbardhues. Dhe në Rusi "locion rrikë" gjithmonë të gëzuar popullaritet. Përfundoi në leckë integruar rrikë aplikuar për të Freckles dhe pika të moshës, pigmentim të aplikuara në duart e prekura. Cosmetologist rrikë në gjendje të kryejë mrekulli e vërtetë. Është vënë re, për shembull, të dashuruar rrikë gjithmonë shënuar çehre të freskët. Prandaj, në qoftë se ju jeni mbi 40, atëherë maskë me rrikë - është ajo që ju duhet. Ato aktivizojnë metabolizmin, nxisin rrjedhjen e gjakut në qelizat e lëkurës, duke e bërë të freskët fytyrë dhe lëkurë tendosur dhe elastike.


Whitening maskë me qumësht i thartuar
Llokoçis 05 h. Litër. integruar rrikë me 1 tbsp. l. bollgur dhe një filxhan e katërta e qumësht i thartuar. Apliko për fytyrë dhe pas 10-15 minuta. shpëlaj me ujë.

Maskë e mollë dhe rrikë
Mix 1 tbsp. l. rrikë integruar dhe 2 lugë. l. mollë kosi, vënë në fytyrë dhe qafë dhe pas 15 min. del me të larë. Maskë mirë në vesnyankas zbardhet e lëkurës dhe mosha spote.

Whitening maskë e pigmentim
Fshij në një rende vogël 100 g rrikë dhe derdh një gotë me 3% uthull. Lër të ngrohtë për 10 ditë, pastaj tendosje, shtoni 2-3 tableta hydroperyta përditshme dhe të fshijë këtë spote zgjidhje para gjumit.


1 tbsp. l. rrikë integruar plus 1 të verdhë veze për proteina të thatë ose 1 për lëkurës me vaj. Ju mund të shtoni një krem ​​pak. Aplikoni përzierje në fytyrën tuaj për 10-15 minuta dhe pije me ujë të ngrohtë. Kjo maskë jo vetëm whitens, por edhe ushqen lëkurën.
Nga rruga, përbërësit e këtyre recetave nuk janë rreptësisht të detyrueshme. Ju mund të përfytyroj, duke zëvendësuar, për shembull, krem ​​me mollë integruar ose qumësht i thartuar, mollë - banane ose patate llapa, vezë - bollgur ose razmyahchennыmy maja. Ju merrni një shumë të ushqyesve dhe hidratues dhe maska ​​toning. Pas ndonjë nga këto lëkurës merr elasticitet dhe vështrim të ri. Në moshat dhe vënë pelena garzë zaparenoyu me majdanoz. Në një muaj ju do të shihni në personin pasqyrë posvizhile pa ënjtje të dukshëm dhe qarqet blu nën sytë. Nëse flokët tuaj është e dobishme për të fshij në rrënjët e flokëve, gjysmë lëng rrikë holluar me ujë. Pastaj bannuyu veshin një kapelë, dhe të mbyllë në krye kokën me një peshqir. Pas 20 minutash lani flokët tuaj si zakonisht. Gjej volum flokëve, shndrit dhe silkiness.