Pronat e dobishme horsetail


Kjo është një bimë shumëvjeçare në spore rritet pothuajse kudo. Më shpesh kjo ndodh në gryka, në brigjet e lumenjve dhe përrenjve, livadhet në pyjet halore dhe të përziera. Në qëllime profilaktike dhe terapeutike e ka përdorur gjatë gjeth bar, të pasura me acide organike, vitaminat, vaj esencial, taninet dhe minerale. Le të flasim sot për pronat e dobishme e horsetail!
Pronat e dobishme
Ushqyesve në grup horsetail. Mjafton të themi se bimët kanë drogë anti-inflamator, dezinfektues, hemostatic, plagë shëruese, lidhësit dhe pronat e tjera të dobishme për shëndetin. Në terapi komplekse paraparë për horsetail pleurit, edemë, nephrolithiasis dhe cholelithiasis, inflamacion të traktit urinar, gjakderdhje hemorrhoidal, verdhëz.


Barishte horsetail përdoret në mënyrë efektive nga mjekësia moderne për trajtimin e syrit, sëmundjeve të caktuara të mëlçisë, në fazën fillestare të tuberkulozi pulmonar në rinjve me helmimin kronik me plumb në punë të rrezikshme. Dhe me e sëmundjes Addison, reumatizmi, përdhes, tumoret (etiologji të ndryshme) e stomakut dhe zorrët. Ekstrakt bimor i horsetail gjithashtu ndihmon me djersitje e tepruar e këmbëve.

Ajo ka qenë prej kohësh përdorur në mënyrë efektive mjekët vendas horsetail bar për të parandaluar dhe trajtuar migraines, anemi, edemë kardiake, bronkit, astma, tuberkulozi. Infusions e mjekësisë tradicionale dhe decoctions e bimëve gjithashtu të përdoret me sukses sot si kollës së mirë, mëlçisë dhe fshikëz, ulcerat zorrëve, inflamacion i sciatic nervore, sëmundje të caktuara të lëkurës. Farmacitë dhe infuzion në shtëpi dhe të dobishme pronat, decoctions, TEAS, ekstrakte, pluhurat dhe ointments nga bimeve horsetail sot për të ndihmuar me të gjithë sëmundjeve komplekse. Duke veçantë drogës horsetail është e rekomanduar për edemë kardiake dhe origjinës veshkave, sëmundjet e urinar, nephrolithiasis, ulcerat kronike, fistulat, lezionet e mukozës orale (stomatiti, sëmundjes periodontale dhe kështu me radhë. D.). Barishte Horsetail gjithashtu është i dobishëm në mjekimin e bronkitit, hipertension, arteriosklerozës, përdhes, reumatizma, vlon dhe seborrhea.


Çdo preparat i horsetail kundërindikuar tuberkulozi, ka vazhduar shërimin ulcerat dhe sëmundje të veshkave (nefrit) si acidit silicik dhe substancave të tjera si pjesë e impiantit të ketë një efekt të fortë stimulues dhe mund të shkaktojë komplikime të edemë kardiake. 30 g copëtuar herbs të këmbëngulë si çaj ose vlim 20-30 minuta në 400 ml ujë. Infuzion tendosura gjatë ditës për të bërë 03 gota për të përmirësuar shëndetin.

Nephrolithiasis
Për të shmangur sulmet marrë dush sitz çdo natë, e cila për 1 litër ujë, shtoni 4 tbsp bari bottlebrush.


Hipertensionit
Ajo do të marrë një tarifë: barishte horsetail - Lulet e murriz 400-100 lë veshtull - 100. 1 tbsp grirë mbledhjen e krijoj 1 filxhan ujë të vluar, të lënë të ftohtë, tendosje dhe për të marrë 70 ml tri herë në ditë.

Fshikëz Pain
1 tbsp vlim bottlebrush bari për gjysmë ore në 200 ml ujë. Supë tensionuar për të marrë 1 mëngjes qelqi (agjërimit) dhe gjatë natës.

Cystitis
Përgatitja tarifë prej 100 g horsetail bar, bearberry lë 100g konvencionale, buds thupër 60g gëzof. 3 tbsp Mbledhja për të mbushur një termos 05 litra ujë të vluar, të lënë për 10 orë. Infuzion tendosura marrë 150 ml ngrohtë 3 herë në ditë 30 minuta para ngrënies me rëndim të cystitis.


Diuretik
1 tbsp herbs copëtuar horsetail të këmbëngulë në 1 filxhan me ujë të ftohtë, tendosje të vluar, të marrë gjatë ditës në 3 doza të ndara si diuretik dhe anti-inflamator.