Pronat e dobishme e rrepkë zi


Rrepkë e zezë vjen nga Azia. Në kohën e tashme ajo është e kultivuar në shumë fusha. Rrepkë pëlqen tokës me lagështi. Ajo është përdorur gjerësisht në aplikimet mjekësore për shkak të përdorimit të saj si një karakter terapeutike dhe parandaluese. Rrepkë mund të jenë të llojeve të ndryshme, por më e dobishme është e rrepkë zi. Në këtë artikull, ne mësojmë se pronat e dobishme e rrepkë zi.
Në redtsi zi janë vitamina, minerale dhe vajra esenciale. Që nga vitamina janë A, B, C dhe K. Gjithashtu janë përfshirë zink, kalium, sodium, magnez, fosfor, kalcium dhe hekur. Sigurisht, vetëm të freskët ajo mund të shpërblejë trupit me substanca të dobishme.Vitaminat e përfshira në redtsi zezë, nxit funksionimin normal të gjithë organizmit. Është e dobishme në sëmundje të mëlçisë, astma, tëmthit fshikëzës. Ai gjithashtu në mënyrë të favorshme ndikon në sistemin nervor dhe kardiovaskular. Vitamina B1 cila është në redtsi zezë nevojshme për metabolizmin yndyrë.
Pronat e dobishme e rrepkë e zezë është efekti i tij choleretic dhe diuretik. Ajo gjithashtu nxit shpërbërjen e rërë dhe gurë në veshka dhe kanalet biliare. Ajo ka veprim të shkëlqyer baktericid, pastron trupin nga infeksionet e ndryshme. Pronat e saj do të forcojë onions dhe hudhër, të cilat shkatërrojnë çdo bakteret dhe infeksion brenda trupit. Rrepkë me mjaltë ka efekt expectorant, si dhe, sidomos kur kollë lagësht.


Nëse ju e humbni oreksin për të përfshirë në dietën e radishes, ajo mund të forcojë atë. Lëng rrepkë mund të përdoret si një qetësues. Nëse jeni të ulur kolesterolin e keqe, rrepkë e zezë dhe të vijnë këtu për të ndihmuar. Në redtsi zezë përmban jod, kështu që është e dobishme për të ngrënë për njerëzit me mungesa e jodit dhe me trazirat në gjëndrën tiroide.
Me indet e zezë rrepkë do të ndihmojnë njerëzit me peristaltikės dobët zorrëve dhe kapsllëk. Gjithashtu rrepkë zi heq ënjtje, siç tregon lëngjeve të tepërta nga trupi. Black rrepkë - një parandalimin e shkëlqyer e parazitëve.

Pronat medicinale e rrepkë e zezë është arritur për shkak të pranisë së kripëra kaliumi. Kripëra kaliumi janë absorbuar me lehtësi në trup dhe është shumë i dobishëm për shëndetin e njeriut. Ata dalin nga trupi i produkteve toksike avari. Black rrepkë - një antibiotik natyral që ka veprim antimikrobik. Dhe shkatërron bakteret, kërpudhave dhe parazitet.

Rrepkë e zezë është e kundërindikuar për njerëzit që kanë këto sëmundje: rrit aciditetin e traktit stomakut, ulcerat gastrike dhe duodenale, sëmundje të zemrës. Gjithashtu, nuk e marrin njerëzit me intolerancës individuale.

Lëng rrepkë është përdorur për rritjen e imunitetit. Për ta bërë këtë, të lidhë lëng panxhar 100 ml me 100 ml lëng të rrepkë. Lëng duhet të holluar me ujë në një raport prej 1: 1. Marrë 2 herë në ditë prej 80-100 ml. Marrë jo më shumë se 10-15 ditë.

Kur tretje të dobët mund të hani sallatë me shtimin e rrepkë. Për shembull, ju mund të hekura karrota, panxhar dhe radishes, ose ju mund të shtoni hudhër ose qepë, kjo është si ju pëlqen, kjo sallatë është e shijshme dhe e dobishme. Sallatë mund të plotësoni çdo vajra ose majonezë shtëpi.

Në mënyrë që të ekstrakt nga rrepkë zi dobi sa më shumë, të shtoni atë në një shumëllojshmëri të salads dhe t'i hanë disa herë në javë. Pas gjithë kësaj kohe zyyazykay vitaminë sallatë do të sjellë përfitime të mëdha në të gjithë trupin.