Pronat e dobishme e blueberries


Boronica - një kokrra të kuqe e pyjeve veriore ngjyrë blu, e cila ka një shije karakteristike ëmbël dhe i lagësht. Ajo me të drejtë mund të konsiderohet si një burim i vitaminave dhe mineraleve. Ajo ka qenë prej kohësh i njohur pronat e dobishme e blueberries dhe të provuar ndikimin e saj pozitiv në jetesën e të gjithë trupit. Boronicë është përdorur në mjekësinë tradicionale popullore dhe në parandalimin dhe trajtimin e semundjeve te ndryshme. Për më tepër, për prodhimin e barnave të përdorura jo vetëm fruta, por edhe të lë. Boronicë ka një përbërje kimike unike që shkakton shijen e saj kurative dhe. Pra, e konsiderojnë më shumë se çfarë lloj përfitim trupi sjell përdorimin e këtyre manave të mrekullueshme.


Boronica përmban acide: limoni, laktik, malic, oxalic, dhe të tjerët. Ata jepte një shije të veçantë, dhe për të kontribuar për faktin se një numër i micronutrients është zhytur më të mirë në trup. Për shembull, nën ndikimin e hekurit acid Askorbik tretet krejtësisht. Në të njëjtën kohë, hekur përmbahet në produkteve medicinale, absorbohet pjesërisht dhe humbet vetitë e tij.
Boronicë përmban një numër shumë të nevojshme për micronutrients njeriut (kalium, fosfor, hekur, zink, bakër, krom) dhe vitamina (A, C, PP, B1 dhe B6). Përveç kësaj, manaferrat janë vajra të dobishme esenciale dhe taninet, të cilat kanë anti-inflamator, diuretik dhe efekt astringent.


Përparësia më e rëndësishme e blueberries - një prani në antioksidantë. Përqendrimi i tyre në boronica është shumë e lartë. Këto substanca mund të zgjasin freski dhe rivendosjen e kujtesës, dhe për të parandaluar zhvillimin e sëmundjeve të zemrës dhe enëve të gjakut. Antioksidantë të ketë një efekt mbi indeve dhe qelizave, duke parandaluar zhvillimin e tumoreve malinje. Më të famshëm - është anthocyanins, glycosides mirtylin, carotenoids. Në mënyrë të veçantë, vetitë terapeutike e glycoside mirtylin qëndron në rregullimin e niveleve të sheqerit në gjak të ngjashme për të insulinës. Anthocyanins kthehet mprehtësi vizuale dhe të ndikojë në retinë.

Përmbajtja e vitaminës lartë në berries përmirëson akuza të gjakut dhe rrit hemoglobinës.

Cranberries - një antibiotik natyror dhe antiseptik. Supë me gjethe boronicë të ndihmojë për të përballuar me ftohjet dhe dhimbje të fytit, traktin e sipërm respirator dhe zgavrën me gojë.
Lëng boronice është përdorur në mjekësi si diuretik për gurët në veshka dhe lan mirë dhe rërë. Gjithashtu, disa mjekë rekomandojnë marrjen boronicë për rregullimin e ciklit menstrual dhe zierje fletë është përdorur për douching gjatë sëmundjeve gjinekologjike.


Në boronica janë të paqëndrueshme. Kjo substanca të dobishme me një efekt të theksuar antibacterial. Ato ndihmojnë për të përballuar me dizenteria bacilare, infeksionet Staph, infeksionet e zorrëve.
Studime të shumta kanë treguar një efekt pozitiv të blueberries në traktin gastrointestinal. Për shkak të përmbajtjes së pectins, boronica ndihmon pastruar zorrët dhe sekretim të kripërave dhe metalet e rënda. Përveç kësaj, boronica të freskëta normalizes tretje dhe zorrëve rimëkëmbet, pengon kalbje dhe fermentimit proceseve. Pra, të përfshijë atë në dietën tuaj të nevojshme për njerëzit me gastrit me aciditet të ulët, infeksioneve të ndryshme zorrëve dhe hepatitit. Çdo ditë të hahet blueberries, ju mund të shpejt të të shpëtoj nga kapsllëk dhe diarre. Dhe manaferrat të freskëta të ndihmojë me kapsllëk dhe të thata - diarre.


Përveç pronat e dobishme është e pamundur të mos theksohet vlerën e saj ushqyese. Me një boronicë të vogël kalori përmban gjithë sërë yndyrna esenciale, proteinave dhe karbohidrateve. Prandaj, humbje peshe do të jetë një shtesë e madhe për dietën e përditshme.
Kur të blesh blueberries në treg është një duhet të pyes veten se ku ishte mbledhur. Boronica një nga manaferrat e pakta mund të mblidhen dhe të mbajë lëndë radioaktive. Në të njëjtën kohë, komponime të dëmshme janë shumë rezistente ndaj të dy të ulët dhe të lartë temperatura. Prandaj, zgjedhja e manave dhe shitësi duhet të trajtohen me shumë kujdes në mënyrë që të mos dëmtojnë shëndetin e tyre.


Pronat medicinale e këtyre manaferrat janë përdorur gjerësisht edhe në kozmetikë. Kjo është një pjesë e krem ​​për hydration lëkurës dhe maska ​​ushqyes dhe scrubs.
Për trajtimin dhe parandalimin e sëmundjeve të ndryshme mund të konsumuar si fruta të freskëta dhe të thata. Në sezonin boronica mund të përdoret pa kufizime. Në të njëjtën kohë, mjekët rekomandojnë që të hani të paktën një filxhan e manave në ditë. Shije e mrekullueshme dhe ka një puding, gatuar me manave të freskëta. Kur boronica gatuar humb shumë të ushqyesve, kështu që është më mirë të përdorni një ushqime të freskëta ose të ngrira. Të dobishme për trupin dhe e lë boronica. Për më tepër, ato përmbajnë pothuajse të njëjtat vitamina dhe minerale si kokrra të kuqe shumë. Në veçanti, gjethet përdoret për të bërë concoctions dhe tinctures, të përdorura për trajtimin e sëmundjeve të lëkurës (ekzema, djegiet, plagët, etj)


Mbani boronica të duhur. Ju mund të fshij atë me sheqer në një raport prej 1: 1, pas përpunimit të duke vendosur në kavanoza sterile. Kohë do të ruhen dhe të ngrira manaferrat. Për të ruajtur shije dhe vitamina janë përdorur ndonjëherë metoda e tharjes. Boronica duhet të lihet jashtë në hije, dhe pas - të thatë në një temperaturë të lartë rreth 70 gradë. Blueberries lahen mund të, sepse ajo do të humbasë lëng dhe shpejt përkeqësohet. Kjo është e mjaftueshme për të marrë atë dhe për të hequr mbeturinat tepërt.
Kundërindikimet për blueberries përdorimit pothuajse atje, të gjitha varet nga karakteristikat e një organizmi të veçantë. Megjithatë, në një numër të rasteve origjinalitet e një substance në përbërjen e tij. Kujdes duhet të përdoret blueberries për njerëzit që janë të prirur për alergji. Prandaj, para se të marrë manaferrat ushqimore sigurt që të konsultoheni me mjekun tuaj.