Pronat e dobishme e çokollatë për njerëzit


Çokollatë - një UFO meksikan. Dhe jo aq e rëndësishme që ai - me pemë çokollatë pluhur kakao ose qumësht. Në të gjitha rastet, sot vërtetuar zyrtarisht nga shkencëtarët mjekësore konsumi bota e çokollatë është edhe më e dobishme për shëndetin dhe shëndetin e përgjithshëm të njeriut. Për më tepër, çokollatë, pse ka pasta, "në gjendje për të kuruar". Cilat janë pronat e dobishme e çokollatë të njerëzve?
Fakti mjekësore për njeriun, çokollatë dashur (ose më mirë, substancat e përfshira në të) përmirëson jetën e presionit të lartë të gjakut, si butësisht ul presionin e lartë të gjakut dhe shkalla e zemrës normalizes. Sigurisht, kjo nuk është e gjitha avantazhet e një delikatesë. Për shembull, pllaka e çokollatë (ëmbël apo Gorki), siç konfirmohet nga hulumtimeve nga shkencëtarët britanikë, në mënyrë efektive rrit ndjeshmërinë ndaj insulinës. Çfarë do të thotë kjo? Dhe çka nëse ndjeshmëria vazhdimisht i ulët, atëherë ju mund të dyshoni në fazën fillestare të diabetit. Me fjalë të tjera, çokollata thjesht nuk e le atë në trupin tonë. Dhe e mrekullueshme. Megjithatë, ka britanike. Si rezultat i viteve të hulumtimit, shkencëtarët në Universitetin e Tokios kanë vërtetuar se ata të cilët çdo ditë ha 25-50 gram çokollatë, vështirë se vuajnë nga kanceri dhe ulçerë stomakut.Kjo nuk është një ekzagjerim. Si ekspertë të gjetur saktësisht britanike për një person në pluhur çokollatë dhe kakao fasule të përmbajnë një shumë substanca më të shëndetshme se sa në të gjitha lëngjet e frutave së bashku. Vlerësimi optimist dhe kardiologët huaj. Eksperimentet konfirmuar supozimin e tyre se konsumi i rregullt i çokollatës të konsiderueshme forcon sistemin e qarkullimit të gjakut, 37% zvogëlon rrezikun e sëmundjeve kardiovaskulare me 29% dhe redukton yyazytsirnist e pash.

Atherosclerosis kundërshtar dhe pronat e saj të dobishme

Studimet e Institutit të ushqyerit kanë treguar se çokollata e mbron enët e gjakut nga atherosclerosis. Vajra esenciale që janë pjesë e produktit, të parandaluar depozitimin e kolesterolit në muret e arterieve, që nuk është dhënë për të zhvilluar pllaka, nuk lejojnë anijet për të ngushtuar. Çokollatë aktivizon sekretim e toksinave dhe toksina, parandalon trashje dhe të gjitha problemet e lidhura. Për shembull, ne e dimë: më shumë pesha e trupit, sa më e lartë barra padëshiruar në të gjithë strukturën e shpinë dhe nyje, e cila në fund të fundit çon në sëmundjet kronike të sistemit musculoskeletal.


Megjithatë, çokollatë dhe pronat e saj të dobishme, veçanërisht të errët (kjo është më e pasur në vitamina A dhe C, kalium, kalcium, fosfor dhe hekur se sa mollë, kos dhe djathë), përmban një numër i madh i antioksidantë - substanca jo vetëm shëndetësore origjinal favorshme shkëlqyer "Unë, por edhe jetëgjatësi. Gjithashtu produkt popullor, është krejtësisht uplifting, fjalë për fjalë shpëton nga stresi dhe depresioni të zgjatur, përmirëson kujtesën (magnez meritor), ndihmon me toksikoz gjatë shtatzënisë, tonet e gjithë trupin (për shkak të theobromine Alkaloid), forcon sistemin imunitar dhe na bën më shumë të ngjarë që të buzëqeshni padashur. Dhe kjo parandalon formimin e rrudhave parakohshme në fytyrë (kryesisht në qoshet e syve dhe gojës) më mirë se çdo kozmetike. Vërtetë - eliksir i rinisë.


Hulumtuesit mjekësore gjermane kanë konfirmuar një fakt interesant: një bar çokollatë është i aftë për të zëvendësuar gjashtë pllakat e Viagra famshëm. Kush e di, ndoshta për shkak se, sipas kronikave të lashta, në atë kohë guvernator i Perandorisë Aztec para se të vizituar Montezuma harem të madh gjithmonë pinë pije çokollatë 1 litër. Shkencëtarët suedeze zbuluan se çokollata e errët e hidhur pa mbushje me pronat e dobishme privon pacientët e trashë mbipeshë. Pra, nutritionists suedeze vënë njerëzit në të ashtuquajturën "dietë çokollatë". Pse është marrë vetëm produkt hidhur, i njohur gjithashtu: ai është doza optimale e kafeinë që suppresses oreksin, stimulon metabolizmin dhe trupi gradualisht eliminon yndyrë nënlëkurës. Në veçanti, mjekër e dytë.