Pronat e dobishme e Salvia officinalis


Pronat e dobishme e Salvia officinalis është e njohur gjerësisht si një mjekësinë popullore dhe tradicionale. Salvia officinalis ka kohë që janë përdorur për të trajtimin e shumë sëmundjeve. Kjo shumëvjeçare bimë aromatike. Kultivuar në shumë pjesë të Rusisë, Ukrainës dhe Moldavisë. Lule Salvia janë korrur në verë dhe lë - vjeshtë, zakonisht në fund të shtatorit.
Pronat e dobishme e sherebelës është mbyllur në letër. Bimore ka antibacterial, qetësues pronave, anti-inflamator, astringent dhe dezinfektues. Me Salvia officinalis përgatitur infusions dhe decoctions, vajra aromatike.Sage është përdorur në fyt strep ndryshme, grykët, faringjit, pezmatim i fytit. Të domosdoshme, kur ai dhe lezione të zgavrën me gojë. Sage është përdorur për të trajtimin e gripit, SARS, plumbi. Microclysters me herbs treguara për hemorroide dhe proctosigmoiditis, pellgje dhe ujitje në sëmundjet inflamatore, candidiasis e grave.
Duke pasur Salvia officinalis ekstrakt mund të arrijë uljen e djersitje në tuberkulozit të mushkërive dhe pneumoni. Për të reduktuar prodhimin e qumeshtit në gji. Shqiptohet pronat e dobishme e sherebelës në sëmundjet e traktit gastrointestinal. Ajo ka veprim choleretic dhe vitrohinnu. Ul presionin e gjakut në hipertension dhe encefalopati, forcon sistemin nervor qendror.


Salvia droge të përdorur topically për trajtimin e plagëve purulent, fistulat, skuqje të lëkurës, ulcerat deje, ekzemë. Përveç kësaj, ajo gjen zbatimin e saj në kozmetikë, ajo është përdorur për forcimin e flokëve, duke u shpëtoj zbokth.
Pronat e dobishme e sherebelës janë përdorur në mjekësinë popullore për të trajtuar gastrit hipotsidnyh, ulçerë stomakut dhe duodenale, enterocolitis, bronkit, vanitet, cholecystitis, nefrit, cystitis, marramendje, artrit, mastitë, diabet, gjakderdhje mitrës. Besohet se urtë të normalizuar hormonet tek gratë. Prandaj, ajo është përdorur për të trajtimin e infertilitetit, menopauzë.


Urtë Aplikimi me varfëri
Urtë freskët lë ndërprerë bluaj në një blender apo ngërç përmes një mulli mishit. Rezulton slurry shtrydh me napë dhe shtrydh lëng. Nga 1 tbsp Lëng shtoni një majë e kripë, llokoçis. Merrni 1 tbsp 3 herë në ditë për një orë para ngrënies. Kursi i trajtimit 2 javë. Pastaj të marrë një pushim dhe të përsëritur kursin dy herë.

Përdorimi i urtë në hepatit dhe cholecystitis
2 tbsp lë derdh 05 litra ujë të vluar për 1 orë. Tendosje dhe për të marrë 1/2 filxhan 4 herë në ditë për gjysmë ore para ngrënies.


Përdorimi i urtë në proctosigmoiditis
Plotësoni bar kuart të thatë, i hedh vaj luledielli të rafinuar në krye dhe të vënë në një banjë me avull për 15-20 minuta. Atëherë hiqni dhe të ftohtë në një vend të errët për 10-12 ditë. Shkundur banka periodikisht. Pastaj erdhi mjekësore filtër nafte dhe përdorimin për microclysters në mbrëmje, para gjumit. Colon pastruar paraprakisht dhe të hyjë vaj 15-20ml.

Përdorimi i Salvia për gargling dhe gojës
1 tbsp urtë, derdh një gotë me ujë të vluar dhe të lënë për 30 minuta, pastaj thahet. Përdorni për pije 5-6 herë në ditë.


Përdorimi i Salvia pagjumësia
Qep një qese me pëlhurë natyrore dhe plotëso atë me gjethe të thata. Qese gjumit bari vënë nën jastëk. Ose vendas 5 tbsp thata herbs në 1 litër ujë të vluar dhe le të qëndrojë 1 orë. Rezultuar infuzion derdh në vaskë me ujë të ngrohtë. Merrni një dush para se të shkojnë në shtrat për 15-20 minuta.

E vetmja contraindication është origjinalitet i urtë barit.