Pronat e dobishme e chokeberry


Ka shumë lloje të malit hirit, por më të zakonshme dhe të pasur me pronat e dobishme është lloj i aronia hirit. Chokeberry Atdheu është Kanadaja, dhe u sollën në Evropë në qepallat fund 19. Ajo tërhoqi bukurinë e saj dekorative, ajo ishte zbukuruar kopshtet, parqet, sheshet dhe rrugët. Vetëm pas një kohë, testet laboratorike duke përdorur njerëzit mësuar për shumë prona të dobishme në pronësi aronia hirit. Quajtur shpesh Rowan aronia aronyey.
Chokeberry është e pasur në trupin e njeriut të gjitha vitaminat e nevojshme, carotene, mangan, bakër, jod, magnez, hekur dhe bor. Ajo gjithashtu përmban folik, acid nikotine dhe malic. Njerëzit që vuajnë nga difuze shkakton strumë toksike, ajo është e rekomanduar për të marrë chokeberry, sepse frytet e saj përmbajnë një sasi të mjaftueshme të jodit të nevojshme për trupin e njeriut me sëmundjen. Më Manaferrat tul Rowan përmbajnë shumë komponime të dobishme të tilla si kumarin dhe amygdalin. Dhe lulet dhe gjethet e chokeberry përfshijnë në acid saj neohlorohenovuyu anëtarësimit, një numër i madh i rutinë dhe hyprozyda.Pronat e dobishme e chokeberry plotësisht të pranishëm në manaferrat thata. Për shembull, kur vitaminë mangësi është e rekomanduar për të marrë një ditë për tre shekuj. lugë të thata manaferrat. Dhe në sajë të acideve organike dhe pektin, manaferrat Rowan të ketë një efekt pozitiv në tretje, hiqni metalet e rënda dhe substanca radioaktive, si dhe të gjitha llojet e patogjene.
Pektin, të përfshira në chokeberry, ndihmon për të normalizuar funksionin e zorrëve dhe për të eleminuar spazma. Pronat e dobishme e chokeberry përfunduar dhe për të forcuar muret e enëve të gjakut, duke u dhënë atyre qëndrueshmëri dhe elasticitet.


Pasuruar me vitamina dhe mikronutriente Rowan manaferrat normalizimin e tensionit të gjakut, nivele të ulëta të kolesterolit. Njerëz të dobishme aronia të cilët kanë thyer koagulimit të gjakut, njerëzit me diabet, alergji dhe sëmundjet e sistemit endokrin. Mirë për oreks, normalizes atë dhe rrit imunitetin.

Parandalimi dhe trajtimi përdorur chokeberry
- Supë për parandalimin
2 tbsp manaferrat Rowan derdh një gotë me ujë të nxehtë dhe për të mbajtur për ngrohje të ulët për rreth 10 minuta. Supë të marrë një sasi të vogël disa herë në ditë. Kjo është një masë parandaluese dhe forcon sistemin imunitar.

- Medikamente për hipertensionit
Ju duhet të përzierje një spoonfuls disa të fruta lëng chokeberry me një lugë mjaltë dhe për të marrë këtë përzierje 3 herë në ditë, mundësisht para ngrënies, për 20 minuta, kursi i trajtimit duhet të jetë së paku një muaj.
- Parandalimi i arteriosklerozës
Është e rekomanduar për të përdorur fruta të thata Rowan gjysmë ore para ushqimit për një muaj. Ju mund të bluaj manaferrat me sheqer (1 kg chokeberry 07 kg sheqer) dhe për të marrë 3 herë në ditë.
- Presioni kurë
Ne duhet të marrë lëng të malit hirit në 1/4 filxhan 2-3 herë në ditë për gjysmë ore para ngrënies. Lëng vetëm është e dobishme për ata që kanë gastrit.

- Çaj Ash
Për ata që duan çaj do të jetë çaj me malit hirit të dobishme dhe e shijshme. Të lugë kat e manave derdh dy gota me ujë të valë dhe të lënë për 5 orë. Dhe pastaj për shije, shtoni sheqer, ose të bëjë pa të.

Është e njohur se hirit shumë e pasur me jod, dhe sipas studimeve, në qoftë se hirit rritet në afërsi të detit, ajo ka më shumë sasinë e substancës se ai që rritet në fusha të tjera. Në qoftë se ju përdorni manaferrat chokeberry, ajo mund të japin trupit me jod.

Shumë e vlerësuar verë nga chokeberry. Edhe njerëz të cilët ankoheshin për presion të ulët është e rekomanduar për të marrë atë, por në sasi të vogla.
Pronat e dobishme e chokeberry qëndron në faktin se kjo shkurre është një mjet i shkëlqyer për ata që vuajnë nga mbipesha dhe duan të humbin peshë. Por të jetë i sigurt se kjo fabrikë nuk ka asnjë rrezik për ju dhe është e përshtatshme për aplikime është më mirë që të konsultoheni me mjekun, sepse si shumë droga, chokeberry ka disa contraindications.


Ndërsa, në frytin e kësaj bime përmban sasi të konsiderueshme të origjinës acide organike, njerëzit që vuajnë nga gastrit hiperatsydnyy, ulcera peptike dhe sëmundjet duodenale ulçerë duhet të jetë i kujdesshëm në lidhje me përdorimin e frutave Rowan dhe lëng saj, dhe një rëndim të këtyre sëmundjeve, është më mirë për të vidyazykatysya ajo. Në vend të kësaj chokeberry, në situata të tilla, është më mirë që të kthehet për të drogës, si një pjesë e të cilave merr chokeberry.
Gjithashtu përdorimi i aronia është kundërindikuar për njerëzit me presion të ulët, rritjen e koagulimit të gjakut, kapsllëk.

Një tjetër avantazh i këtij centrali është se të gjitha pronat e dobishme e Rowan aronia ruajtur, edhe në qoftë se ngrijë. Kjo është e madhe, sepse nëse është e nevojshme ju gjithmonë do të keni mundësi për të marrë fruta Rowan nga frigorifer dhe përdorimin e tyre për qëllime të tjera.
Gratë shtatzëna gjithashtu do të jetë e dobishme për të përdorur fruta chokeberry, si manaferrat e saj të përmirësojë funksionin e veshkave, e cila është e rëndësishme për gratë shtatzëna.

Rowan aronia zakonshme në cosmetology. Shumë efekt të mirë të bërë maska ​​me shtimin e manave Rowan. Këtu janë disa recetave që me minimale e lehtë për të gatuar në shtëpi:

- Rowan + kastravec
2 trangujve të freskëta, hekura, shtoni 1 tbsp Manaferrat aronia, disa pika lëng limoni dhe fshij plotësisht të gjithë përbërësit. Përzierje rezultuar është aplikuar në fytyrë për 15 minuta.
- Rowan + maja
Glass pure hiri mal 1 lugë gjelle vaj ulliri dhe 25 g maja. Maskë është aplikuar për 15 minuta.

Duke përmbledhur, duhet theksuar se hiri aronia - një produkt shumë të vlefshme dhe të dobishme nga shumë Sëmundjet. Ai është i përshtatshëm si një agjent parandalues ​​dhe terapeutik për të dy fëmijët dhe të rriturit!