Pronat e dobishme e manave Rowan


Nëse ju nuk keni kohë për të aksioneve komposto vitaminë dhe bllokime për dimër, mos u bëni merak, sepse edhe në xhungël urbane mund të gjeni një nga magazinat më të vlefshme natyrore. Çfarë ju nevojitet? Vetëm të bëjë një shëtitje gjysmë ore me një paketë në duart e tij. Si ju mendoi, për të përballuar me mungesën e vitaminave do të ndihmojë pronat e dobishme e manave Rowan.
Në vendin tonë, Rowan gëzuar gjatë nderin e veçantë. Në të bërë një shumë të këngëve intime. Përveç kësaj, paraardhësit tanë e dinin dhe të përdorur me sukses një shumëllojshmëri të pronave të dobishme. Fakti që frytet e malit hirit është një burim i vërtetë i paçmuar i vitaminave dhe fosforit. Përveç kësaj, numri i carotene përfshira në to janë edhe karrota superiore. Por vlera e veçantë e manave Rowan - fosforit në dispozicion, pa të cilat trupi ynë nuk mund të absorbuar plotësisht kalcium. Pra, esh në luftën kundër rakiti tek fëmijët dhe osteoporozën në gratë është shumë varieteteve rivale të shtrenjta të peshkut.Përveç kësaj, hiri mal përmban sasi të mëdha të acidit sorbik, e cila është karakterizuar nga prona e forta antibacterial dhe taninet.
Një receta kombëtare thonë se konsumi ditor i manave më të freskëta Rowan mund të ndihmojë gratë shtatzëna përballen toksicitetit të rënda. Kjo bimë është vlerësuar dhe ekspertët. Fakti se shije paksa të hidhur Rowan përmirëson oreksin dhe tretjen, aciditetit nuk është vetëm freskuese, por edhe promovon tretje të mirë dhe hije athët ndihmon të shëruar plagët.


Këto pronat e dobishme e frutave të malit hirit janë përdorur në trajtimin e sëmundjeve të tilla si atherosclerosis, hipertension, koagulimit të dobët të gjakut, sëmundje të veshkave, gastrit, hemorroide.
Përdorni Rowan dhe qëllime kozmetike. Recetë Popullit rekomandon zëvendësimin e zakonshme çaj të zi pije vitaminë. Për të përgatitur atë, ju duhet të marrë 1 lugë çaj të zi dhe 1 lugë Mbledhja e manave të thata Rowan dhe gjethet e hithrat në raport 1: 2.
Mbani frytet e malit hirit në mënyra të ndryshme, më të zakonshme prej tyre - tharje. Vërtetë, hiri mal të humbasin shumë të vitaminës C, por mbetet plotësisht fosfor. Kështu që për ato receta Rowan ku rëndësishme këto pronat e dobishme e manave, materiali më i përshtatshëm parë është fruta të thata. Megjithatë, manaferrat korrur kohët e fundit Rowan merrni mjaft vitamina.


Por substanca shumë më të vlefshme - në hirit ngrirë malit. Pra, në një qese frigorifer bien edhe larë, fruta ndarë nga twigs, obsushenny përfunduar në mënyrë të vendosur. Megjithatë, extruding manave të freskëta, të jenë të kujdesshëm, sepse në qoftë se ju të dëmtojë integritetin e manaferrat, lëng rrjedhur marrë me vete shumicën e ushqyesve dhe manaferrat pure okyslyatsya dhe prishin më të shpejtë.
Një tjetër metodë e zakonshme e frutave korrjes e malit hirit janë bllokim. Natyrisht, si çdo produkt të ngjashëm në sheqer, jam ryabynovoe të quhet kompromise. Ajo që është më e rëndësishme - nga të mirat e vitaminave dhe mineraleve apo dëme nga sheqeri - të gjithë vendos për veten e tij. Megjithatë, në qoftë se ju keni ndonjë çaj pa bllokim preferojnë Ash. Ajo jo vetëm e dobishme, por gjithashtu ka një "shije pikante.


Këtu është receta e bllokim nga manaferrat e malit hirit. Fruta të veçanta të malit hirit, të marra pas ngricat e para të brushat, të thatë për disa orë në furrë preheated, të mbuluar me ujë të valë, thith berries në atë rreth 5 minuta. Pastaj ju gatuaj shurup për 1 kg e Rowan nevojë për 3 gota ujë dhe 13 kg sheqer. Hidh ujë të ftohur zier dhe derdh mbi shurup frutash nxehtë, të lënë gjatë natës. Pastaj vare6ne në mënyrë të përsëritur të sjellë një çiban dhe për të hequr, të ftohtë, pour shurup dhe një Uvarov pak të pa manaferrat. Berries vë në kavanoza sterilizuar dhe pour shurup marrë.

Në vend të mundimshme bllokim gatim gatim mund të bëjë një version të thjeshtuar të hirit ëmbël malit. Për ta bërë këtë, të ndarë fruta nga degët, lavazh dhe mish i grirë. Pastaj shtoni sheqer në një raport prej 1: 1 dhe të ngushtë në të vogla kavanoza polietileni mbulon. Kjo përzierje mund të ruhen në frigorifer. Ajo përkryer zëvendëson limon zakonshme, por do të jetë më e dobishme.

Rastësisht, njerëzit kanë përdorur prej kohësh jo vetëm fruta, por gjithashtu lë hirit malore. Interesante, hulumtuesit rusë që kërkonin ujë të pijshëm, ka insistuar liqen ose kënetë është në gjethet e malit hirit, dhe disa orë shije mykur dhe erë e ujit u zhduk plotësisht, në mënyrë që uji mund të përdoret për gatim dhe të pijshëm. Pra, paraardhësit tanë përdorur gjethet e malit hirit, ose më mirë, ato përmbajnë natyrore të paqëndrueshme, si qymyri, argjendi dhe dezinfektim të klorit.