Pronat e dobishme e manave buckthorn detit


Emri i kësaj bime të veçantë mund të interpretohet në mënyra të ndryshme. Disa preferojnë "versionin e lashtë greke", - e di se mëkatet kujdesur për kuajt, të ushqyerit ata lë të buckthorn detit. Ky përkthim i fjalëpërfjalshëm - "kali i ndritur." Të tjerët mendojnë se origjina e emrit është më e qartë: manaferrat ndritshme mbërthyer temat në të gjitha anët -, që kishin shkuar "buckthorn".
Megjithatë, pronat e padiskutueshme dhe të padiskutueshme të dobishme mbetet e manave buckthorn. Kjo shijshme, me shkëlqim, kokrra të kuqe të ndritshme punon mrekulli për shëndetin tonë, bukurinë dhe argëtim!Pse ka vetëm aty!
Një grup unik i substancave biologjikisht aktive në manaferrat e buckthorn detit dhe të përqendrimit, të cilat nuk mund të mburremi e ndonjë bime tjetër, të përcaktuar pronat e dobishme e buckthorn detit. Interesante, vetëm 100 g manaferrat buckthorn det të përmbajë praktikisht të gjithë dozën e nevojshme ditore të vitaminave për trupin e njeriut.
Seabuckthorn përmban shumë acid Askorbik, 10 vitamina, 15 elementët gjurmë, në mesin e tyre - magnez, hekur, bor, mangan, squfur, silic, alumini, titan. Kështu vitaminë C në këtë fabrikë 9 herë më shumë se në limon. Dhe kjo vazhdon pas manaferrat janë të përpunuara.

Përveç kësaj, përbërja e manave buckthorn detit janë taninet, stearik, oleik, linoleik, acid palmetynovaya dhe leh përmbajnë serotonin. Kjo substancë është duke u testuar nga mjekët si një agjent antitumor.

Jep të gjithë vetë, pa lënë gjurmë
Njeriu i njohur pronat e dobishme jo vetëm fruta, por edhe lë, degët, rrënjët dhe madje edhe buckthorn detit. Berries, TEAS, lëngje, ekstrakte, miell dhe vaj i buckthorn detit mund të sjellë paçmuar për të trupit.

Për shëndetin e njeriut
Ndër të gjitha rrjedhura nga produktet buckthorn detit është konsideruar të naftës më të vlefshme buckthorn detit. Vetitë e tij dobishme përdorur në trajtimin e presionit ulcerat, djegiet, obmorazhyvanyy, gastrit, katarakte senile, diabet, hipertension, anemi, arteriosklerozës, ulcerat.

Gjinekologë vaj përdoret për trajtimin e obezitetit dhe erozioni qafës. Një oculists trajtuar atyre lëndime corneal, dëme rrezatimi dhe djegiet syve, konjuktivit. Në praktikë Gastroenterologji vaj buckthorn detit është treguar për ulçerë duodenale dhe hlossytah stomakut, kanceri, terapi rrezatimi, kirurgji në ezofag. Në këshillën e naftës buckthorn otolaryngologists detit lyej Mukoza në faringjit dhe pezmatim i fytit.
Aplikoni naftës pronat e dobishme në trajtimin e sëmundjeve të jashtme. Mbi këtë bazë, të bëjë salcë, pasi vënë në lëkurë prekur. Aftësia e naftës detit buckthorn për të shëruar plagët vënë re shumë kohë më parë dhe përdoret shpesh në djegie nehnoynыh termike dhe plagët.

Megjithatë, para se të aplikoni vaj, të jetë i sigurt për të kontrolloni me mjekun tuaj, sepse diagnoza dhe trajtimi i vetëm mund të kryejnë specialist. Fuqia natyrore shëruese të kësaj bime mund të luajnë një shaka mizore. Vaj buckthorn detit në çdo rast nuk do të përdoret për cholecystitis akute dhe pancreatitis. Lëng dhe fruta të freskëta janë të kundërindikuar për njerëzit me gastrit dhe ulcera peptike dhe gurë në veshka.

Për bukurinë femërore
• Për flokët. Për humbjen e flokëve trajtim vlen zierje e lë dhe frutat e detit buckthorn. Rubbed tij në lëkurë e kokës gjatë natës. Për të përgatitur supë duhet të marrë 2 tbsp gjethe dhe fruta, hedh 2 gota ujë të valë dhe mbush për 2-4 orë në një enë të mbyllur, pastaj tendosje.

• Për lëkurë. Për lëkurë të thatë maskë të dobishme në bazë të buckthorn detit. Është e nevojshme për përzierje 1 tbsp fruta grimcuar dhe 1 lugë gjelle salcë kosi ose krem, ose djathë. Maskë vënë në fytyrë të trashë, pije me ujë të ngrohtë pas 15 minutash. Një tjetër recetë vitaminë hidratues maskë - lëng i bazuar nga manaferrat të freskëta të detit buckthorn. Për të përgatitur nevojshme përzierje 1 tbsp lëng frutash dhe vezë e verdhë veze, nganjëherë shtuar disa pika të vajit vegjetal. Pas 15 minutash të vënë maskë në fytyrë dhe pastaj del me të larë me ujë të ngrohtë.

• Për trup. Shumë gra e di se banjot recetë me vaj buckthorn detit. Të përgatisë atë si vijon: të përziera dhe të derdhur në një banjë të ngrohtë mjaltë 1/2 filxhan, 1 litër. qumësht të ngrohtë, 2 lugë vaj buckthorn detit. Ajo krijon efekt Aromatherapy me avull, ndërsa duke marrë këtë dush.
• Për thonjtë. Maskë gozhdë e lehtë për t'u përgatitur. Hedhur në qarkullim më të palme yndyrë krem ​​dhe shtoni në të njëjtën vaj buckthorn detit, përzierje dhe të aplikoni në thonjtë. Mbani maskë për 3 orë, i veshur me manikyr pambuk ose celofan doreza. Pastaj pije me ujë të ngrohtë. Në përgjithësi, të naftës dhe të shtoni në krem ​​për duart. Ato mund të jenë të përziera direkt në shuplaka.


Në gatim
Kokrra të kuqe recetë manaferrat shijshme dhe të lehtë buckthorn karamele. Për të përgatitur atë, ju merrni 1 kg detit buckthorn pulpë molle (për shembull, pas squeezing lëng), 600 g sheqer dhe 1 tbsp. Lëng rrush pa fara nga manaferrat, apo molle ose i tretë).
• lëng Ngroh paraprakisht buckthorn dhe fruta zbutur. Fshini peshë duke përdorur sieves, kaloni atë përmes një mulli mishit.
• Shto sheqer, shpërndajë atë.
• Vendos peshë në pan, hap një trashësi prej 1-15 cm
• Vendoseni në dosushyvatsya furrë, duke e lënë derën hapur. Vendosni temperaturën 450.

• karamele gatuar prerë në feta, sasi e vogël me sheqer pluhur.