Pronat e dobishme e manave kulpër


Kjo kaçubë guximshëm apo pemë të vogla me lule erëmirë dhe manaferrat e kuqe të ndritshme me lëng sot kultivohet pothuajse në të gjithë Rusinë. Dhe jo vetëm për qëllime dekorative. Gjethet, lulet, frutat me fara, lëng, rrënjët dhe leh kulpër në popullore dhe mjekësi shkencore që përdoren si një mënyrë efektive mjete parandaluese dhe terapeutike. Cilat janë pronat e dobishme manaferrat kulpër?
Secili prej kulpër në efektin e saj pozitiv në trupin tonë. Për shembull, për parandalimin e mangësi vitaminë, e cila ndikon shumë njerëz në sezonin zyyazykay, të mjaftueshme për 2-3 javë para mëngjes çdo mëngjes për të ngrënë 50 gram e manave të kuqe të pasura në vitaminë C, minerale, dhe problemet shëndetësore më të dështojnë në të dytin Plani, një sistem imunitar forcohet. Vuajnë nga gastrit, ulçerë stomakut apo rrënuar nga kapsllëk të shpeshta? Këtu, asistent juaj besnik - kulpër dhe pronat e saj të dobishme. Ju vetëm merrni atë pure manaferrat (në formën e slurry) 1 tbsp. lugë 4 herë në ditë për gjysmë ore para ngrënies. Kjo është e mjaftueshme për të rritur lëvizshmëri të traktit gastrointestinal. Rrjedhin leh zierje e shkurreve medicinale ndihmon me menstruacioneve dhimbshme, gjakderdhje mitrës dhe madje edhe kërcënimin e abort. Ata që vuajnë nga aterosklerozës për shkak të kolesterolit tepërt, çrregullimeve metabolike, të gjitha shenja të dështimit të zemrës, mjekët rekomandojnë përdorim në trajtimin e zierje të ujit lulja e kulpër. Si lexues mund ta shikoni, në të gjitha mbledhje të zakonshme, figurativisht duke folur, e pazakontë. Në drejtim të përfitimeve për shëndetin tonë.Lëng mrekulli
Kjo është e vërtetë. Nëse, për shembull, do të përgatisë një përzierje e lëng kokrra të kuqe me pronat minerale (1 kg) e sheqerit (2 kg), ne menjëherë të marrë ilaçe natyrore, të cilat marrin 2 lugë. lugë tre herë në ditë në shenjë e parë e një të ftohtë, hipertension I dhe II shkallë, spazma vaskulare, sulmeve të astmës, gastrit me aciditet të ulët. Ose ulçerë stomakut dhe ulcerat duodenale, neuroses ndryshme. Fëmijët janë shumë të ngazëllyer dhe mezi fle? Jeni më liberale mbrëmjet e tyre lëng Berry kulpër (ajo është e ruajtur pa preservatives 4 muaj), ka një qetësues (qetësues) pronat. Lëng simpatik gjithashtu do të ndihmojë të ndaluar diarre të rëndë, të rrisë mungesën e urisë e oreksit. Por nëse është e nevojshme, një përzierje e ëmbël mund të konvertohet lehtësisht në një maskë fytyrën për të hequr qafe puçrra pustular skuqje apo Freckles.


Kolit, kapsllëk
Ndihmoni mëposhtme infuzion dobishme ujit. Bluaj në një mortajë tbsp 2. Manaferrat lugë pour 300 ml ujë të vluar dhe të lënë për të paktën 4 orë. Tendosje, të marrë ditë për 05 gota si një analgjezik dhe laxatives butë.

Sulmi i gastrit
Dy shekuj. Manaferrat lugë, njëpasnjëshëm në qull me miell misri, vendas 1 gotë me ujë dhe çiban për jo më shumë se 5 minuta. Tendosje, të marrë 05 gota dy herë në ditë, pas ngrënies. Ky ilaç është e dobishme për rinses gojë në fazat fillestare të sëmundjes periodontale ose angina.


Dhimbje barku, gjakderdhje
Merrni 1 tbsp. copëtuar kulpër leh, krijoj në 200 ml ujë, të lënë për 30 minuta. Drain. Merrni sips ngadaltë për 05 gota dy herë në ditë me spazma e muskujve dhe gjakderdhje mitrës. Ky infuzion është gjithashtu e dobishme në malcim nullesh fytit dhe stomatit.

Analgjezik
Një shekull. copëtuar leh vlim të dobishme në 200 ml ujë për 15 minuta. Drain. Merrni 1 tbsp. lugë 3 herë në ditë të ftohtë për të dhimbshme menstruacioneve * antispasmodic si qetësues, ju lutem.


Nga ndjenja e mbytja
Përgatitja e supë të shëndetshme dhe të shëndetshëm. Për këtë qëllim, 20 g lule grimcuar e kulpër gatuaj 5 minuta në 300 ml ujë, të lënë për 2 orë. Pastaj thahet. Prano (çaj) në 150 ml 2 herë në ditë para ushqimit astma bronkiale, ndjesi mbytje, sëmundje inflamatore e pelvikut.