Pronat e dobishme boronicë berries


Rritje Kastrati shpesh në pyjet me pisha, pra emrin, si derr i tredhur kokrra të kuqe. Në pronat e saj të dobishme të njohur për një kohë të gjatë dhe është një lajm i mirë se frutat dhe gjethet e kësaj shërimit të vogla shkurre mund lirisht të blejnë dhe pastaj Mblidhen. Pronat e dobishme e manave, Kastrati kanë qenë prej kohësh i njohur për fuqitë e tyre shëruese.
Kjo është për shkak Hog kalium Berry na privon nga edemë dhe ul presionin e gjakut, sepse ky element zëvendësuar natriumi me gjak, mban ujë. Një vlefshme mangan që mbron kundër emboli yndyrë (bllokimi i enëve të vogla të gjakut pika e yndyrë). Prandaj, fruta të freskëta dhe lëng, dhe concoctions fruta të thata obligim për presionin e lartë të gjakut, ftohjet, reumatizmi, përdhes.Boronicë është shumë e rehatshme për afat-gjatë magazinimit, benzoik mbron fruta nga kalbur dhe fermentimi. Pra, fruta mund të ruhen dhe të freskëta. Për ta bërë këtë, hiqni fruta të dëmtuara, të larë, hedh një kavanoz dhe plotëso atë me ujë të filtruar deri në krye. Mbyllni kapakun fort dhe për të hequr një vend të errët të ftohtë.

Berries tolerojë ngrirjen, praktikisht pa humbur pronat e dobishme. Kastrati mund dhe të thatë. Fruta të thata në pikën në të cilin pushojnë të rrinë së bashku. Mbani Kastrati e mëposhtme në një kavanoz qelqi të mbyllur fort në një vend të errët në temperaturë dhome. Kastrati Berries pini me beriberi, sepse ata kanë vitamina mënyrë shumë të ndryshme! Dhe ata janë të ruajtur mirë për një vit apo dy në varësi të metodës së përgatitjes. Më shumë kjo kokrra të kuqe është i pasur me pektin, e cila shpjegon aftësinë e tij për të xhiruar formimin e gazit në rritje në zorrë. Ndoshta përparësi dhe Kastrati kryesore karakteristikë e bukur është prania në të e acidit benzoik (deri në 02% në manaferrat pjekur) - antiseptik, ndihmon trupin të rezistojnë sëmundje.


Do të doja të përmend Kastrati përfshira në vitamina B B1 përmirëson funksionimin e sistemit nervor qendror, B6 rregullon metabolizmin e proteinave dhe përmirëson gjendjen e lëkurës B (acid folik), merr pjesë në gjak dhe redukton kolesterolin. Kastrati avantazh mbi produktet e tjera që përmbajnë acid folik, që prokurimi nuk është e nevojshme ta nënshtrojë atë për të ngrohur trajtim, i cili shkatërroi 50-90% e kësaj vitaminë esenciale për shëndetin e njeriut. Kundërindikuar Kastrati gastrit, ulcerat stomakut dhe duodenale.