Pronat e dobishme e rrushit shalqi


Ju me siguri keni takuar në mënyrë të përsëritur manaferrat madhësinë e një basketbollit - shalqi njohur. Fillimisht ky gjigant i Afrikës, ku vendasit nga koha e Egjiptit të lashtë shpesh shuar etje bimë ëmbël pulpë. Dhe në (i pari në rajon Vollga) filloi që në mënyrë aktive kultivojnë shalqi relativisht vonë - në shekullin e XVII, duke marrë parasysh ushqimin e saj të shkëlqyera (diete) dhe vlera terapeutike. Si të parashikojnë të gjitha pronat e dobishme e manaferrat shalqi?
Në kushtet e mjekësisë tradicionale dhe shkencore, shalqi efekt të vlefshme biologjike në trupin e njeriut është e përcaktuar kryesisht nga pronat e këtij gjigandi fruta. Kjo përmbajtje të lartë të vitaminave si askorbik dhe acidit folik, carotene, thiamine, riboflavin, pyridoxine. Bujarisht ngopur pektin shalqi, celulozë, kripëra të kalciumit, magnezit, natriumit dhe fosfor, sheqerna tretshëm. Fresh gjigant lëng frutash përmban acide organike, fruktoza, glukoza, vajra yndyrore. Në fara - alkaloide. Në përgjithësi, që është, dobi të vazhdueshme të trupit. Sepse bota dhe të vlerësuar.Në thelb, ju mund quajtur figurativisht shalqi Berry-mjeku: ndihmon shumë pacientë kjo bimore. Për shembull, për edemë lidhur me sëmundje të veshkave dhe sistemit kardiovaskular, shkelje të metabolizmit, ujë kripë, përdhes, nephrolithiasis. Shalqi është veçanërisht e dobishme rregullisht konsumi vuan nga sëmundjet e mëlçisë (cerozë), sëmundja e Botkin (verdhëz), aterosklerozës, cholecystitis kronike. Dhe hipertensionit, artrit, artrit, diabet (pas konsultimit me mjekun). Ose cystitis, pyelonephritis, anemi, urolithiasis, kapsllëk.


Supozoni, mishi lëng dhe e saj gjigant pronat manaferrat efektive neutralizojë acidet e tepërta të prodhuara gjatë metabolizmit, duke rregulluar atë. Paqëndrueshëm funksionin normal të mëlçisë (edhe në qoftë se ajo është e sëmurë). Rrit lëvizshmëri duke përmirësuar microflora zorrëve jetë të dobishme (në këtë rast kapsllëk përjashtuar), largon kolesterolin e tepërt nga trupi, ka një efekt të butë laksativ, por si një diuretik i fuqishëm përkryer pastron veshkat dhe fshikëz nga rërë dhe gurë të vegjël.


Mishi i shalqi dhe pronat e saj është i kundërindikuar në personat me qarkullim të rënda të gjakut, me përkeqësimin e ulçerë stomakut dhe ulcerat duodenale, enterit, kolit dhe tendenca akute për të vonuar në lëngun e trupit. Ne e dimë se ata që seriozisht ka për qëllim të heqin qafe e peshë të tepërt, të gjitha dietat shpesh preferojnë të ashtuquajturat ditë agjërimi. Pra, në këtë kuptim, gjithashtu, të ndihmojë tul të butë e ëmbël shalqi. Mjaftueshme për të ngrënë një ditë jo më shumë se 15 kg gjigand manaferrat (pas këshillimit të drogës) që në kalori minimale dhe nuk ndjehen të uritur, të gjitha vitaminat dhe substancat minerale për të marrë, dhe të tepërta lëngu nga trupi për të tërhequr, dhe palë të tjera të kilogram të humbur .


Gurët në mëlçi
Kirk shalqi prerë në copa të vogla (15 x 15 cm) dhe të thata në një furrë. Para përdorimit, zhvishem pres, shtoni ujë (1: 1) dhe ziej për 30 minuta, të ftohtë dhe të pini 1-2 gota supë 5 herë në ditë para ushqimit.

Për peristaltikės
Me larë lëkurë lëkurë shalqi me një thikë të mprehtë të pastër, e thatë dhe dyqan në një kuti kartoni. Merrni 5 g 3 herë në ditë me ujë të mjaltit.