Pronat e dobishme e manave Goji


Përmendja e parë e këtyre manaferrat bërë në kronikat 650 pes Ata janë quajtur shpesh barberry Tibetit dhe kredituar me pronat që ngrisin ata në një lartësi të burimeve natyrore të pakrahasueshëm, pothuajse të gjitha sëmundjet. Pastrimi i gjakut, duke i dhënë shëndetësor, të rinjtë dhe jetëgjatësi, ata janë bërë kaq popullore në të gjithë botën që shumë yje të famshme të biznesit tregojnë, politikës, sportit dhe faza, kurrë nuk gomave e tyre për të marrë të përfshirë dhe nuk e fshehin pasionin e tij për këto manaferrat mrekullueshme. Na le dhe ne të merrni të dini ato më afër dhe të mësojnë të cilët pronat e dobishme e manave Goji mund të shkaktojë admirim në mënyrë të dukshme dhe adhurimin.


Bimë rritet në plantacione pjellore Mongolian dhe tibetian Himalajet dhe është konsideruar si një nga më të dobishme, pasi ai atribuohet aftësinë për të kuruar një numër të madh të Sëmundjet. Kjo është ajo që ka shkaktuar eksitim, e cila në vitet e fundit kanë parë gjithnjë e më shumë rreth berries Goji. Mblidhni manaferrat me dorë, pastaj të thata atyre një kohë të gjatë në vende të mbyllura nga rrezet e diellit. Ata janë konsideruar shumë të shtrenjta, që nga 1 kg e lëndës së parë, çmimi mund të arrijë $ 90.

Përbërja manaferrat Goji

Ajo duket, manaferrat zakonshëm pavënë re, me të vërtetë ngjajnë barberry tonë. Ata rriten në grupe e shkurre të dendura. Unik në përbërjen e tyre. Ato përmbajnë 21 minerale, duke përfshirë: jod, hekur, zink, fosfor, selen, kalcium, germanium, dhe të tjerët. Përveç kësaj, ka 18 aminoacidet, 8 prej të cilave janë të pazëvendësueshëm. Vitamina C 500 herë më shumë se portokall; 15 hekur më shumë se spinaqi; Përmbajtja e proteinave sesa grurë, dhe përqendrimi i tyre është më i lartë se bletët mitrës polen; më shumë carotene se karrota. Add to se vitamina E, B1, B2 acid linoleik B6. Si pjesë e Goji Berries ekspertëve gjetur polysaccharides thelbësore, të cilat kanë asgjë në çdo produkt tjetër ushqimor - është LBP-1 LBP-2 dhe LBP-3 LBP-4.


Në vitin 2006, Japonia kishte publikuar hulumtimin e Dr H.Vu. Ndër veçoritë e tjera të dobishme Berry Goji është vërtetuar se ato përmbajnë substanca biologjikisht aktive të veçanta që mund të rivendosur strukturën e thyer e molekulave të ADN-së. Është sugjeruar se ata mund të ndihmojnë zgjasin jetën, pasi mosha e vendasit që përdorin ato çdo ditë në ushqim, kapërcen përtej 100-vjeçare moment historik.
Në manaferrat Goji përmban Betaine, i cili mund të parandalojë mëlçisë yndyrore dhe dëmtimin e enëve të gjakut që shpesh ndodh në diabetikët.

Një përbërje e tillë është me të vërtetë të vlefshme, dhe për këtë arsye nuk interesin e habitshme në barberry tibetian dhe sëmundjet që ajo ndihmon shërim.

Pronat e dobishme e manave Goji
Manaferrat Goji kanë antioxidant, tonik dhe efekt tonik, forcuar mbrojtjen e trupit dhe normalizimin e tensionit të gjakut. Pronat e dobishme e manave Goji janë:
- kolesterolit normalizues dhe sheqerit në gjak;
- përmirësuar shikimi;
- një efekt i dobishëm për sistemin nervor dhe hematopoietic;

- përmirësimin e mëlçisë, veshkave, mushkërive,
- ende të rinj, duke parandaluar plakjen e parakohshme;
- rregullojnë veprimtarinë e zemrës dhe të trurit;
- kontrollin e oreksit, djegur dhjamin, të ndihmojë të humbni peshë;
- normalizimin gjumë dhe për të përmirësuar cilësinë e tij;
- lehtësimin e tensionit nervor, mirë ilaç anti-stres;
- Sekreti-stimulojnë funksionin motorike të zorrëve;
- ndihmojë sekretim e substancave toksike, metalet e rënda, radionuclides.

Mjekësi orientale rekomandon marrjen berries Goji sëmundjet dhe kushteve të mëposhtme:
- diabeti;
- dobësuar yjet;
- dhimbje dhe nyje prapa;
- anemi;
- për të përmirësuar gjendjen e trurit dhe palcës kurrizore;
- hundë dhe fyt sëmundjet, kollë;
- për të trajtuar pafuqi dhe prostatitis;
- lehtësimin e shtatzënisë;
- probleme me nyjet limfatike;
- për të përmirësuar gjendjen e enëve;
- lodhje kronike;
- çrregullimeve metabolike;
- kapsllëk;
- ulçerë stomakut dhe Ulçera duodenale;

- atherosclerosis;
- mëlçinë dhe veshkat;
- marramendje dhe dhimbje koke;
- gurët në veshka dhe të gurëve të tëmthit;
- patologji tumori;
- sëmundjeve të traktit gastrointestinal dhe më shumë.

Veçanërisht vlen të theksohet Goji Berries mundësinë që të ketë një efekt pozitiv në tumoret malinje. Në disa vende, studimet kanë konfirmuar efektivitetin e trajtimit të kancerit, si një produkt ndihmëse në kombinim me trajtime terapeutike. Kjo është e mundur në sajë të një pjesë minerale të Gjermanisë, i njohur për vetitë e saj anticancer. Përdorimi manaferrat Goji ndihmon prodhimin e substancave specifike në trup - hammaynterferona, të cilat nuk mund të ndaluar rritjen e tumoreve, por edhe të kthehet prapa sëmundje. Berries sigurojë paçmuar si të reduktuar efektet anësore me rrezatimi dhe kimioterapia, si dhe, si një masë parandaluese në luftën kundër kancerit.

Duke folur në lidhje me pronat e dobishme e manave Goji mos përmendur famshme e saj "suksesin e dashurisë." Ajo ndikon në rritjen e testosteronit në gjak, duke rritur epsh, jo vetëm burrat por edhe gratë. Në Lindje, manaferrat Goji nuk janë një përdorur ndonjëherë si një trajtim për meshkuj dhe infertilitetit femëror.

Dozim
1 tbsp Manaferrat Goji pour 1 filxhan me ujë dhe fort të ngushtë të valë, të lejojë që të mbush për të paktën 30-40 minuta. Ju mund të përdorni termos. Infuzion të marrë 1/2 ose 1/3 filxhan 3 herë në ditë. Berries nuk flak, dhe hani.

Manaferrat dyqan nevojë për një vend të thatë dhe të errët. Nëse ju keni përgatitur aksioneve infuzion, atëherë ajo nuk mund të mbajë më shumë se 2 ditë në një vend të freskët.
Kundërindikimet për përdorimin e manave Goji janë:
- origjinalitet;
- temperaturë të lartë e trupit.