Pronat e dobishme e luleshtrydhe


Summer - një kohë e mrekullueshme për të dashuruar e luleshtrydhe. Në këtë kohë ju mund të gëzojnë aromë dhe shijen e manave mbretërore, dhe njëkohësisht kontrolloni Pronat e dobishme e luleshtrydhe. Shkencëtarët ndërkohë janë hapur Strawberry ri amerikan të gjitha dinjitetin.
Ajo rezulton flavorful dhe luleshtrydhe shijshme është jo vetëm një efekt i dobishëm në sistemin kardio-vaskular, por edhe normalizimin e metabolizmit në trup. Për më tepër, ajo ka një veprim të fortë anti-inflamator. Dhe e luleshtrydhe janë kumarin, që substanca aktive që promovojnë parandalimin e trombozës, dhe acid folik, i cili mbështet muskujve të zemrës.


Pronat e dobishme e luleshtrydhe mund të përdoret me sukses njerëzit që vuajnë nga atherosclerosis dhe hipertensionit, kolit dhe cholecystitis. Për ta bërë këtë, ju mund të përgatisë infuzion e luleshtrydhe të freskëta. 50 g fruta duhet të derdh 200 ml ujë të valë, për 2 orë, tendosje dhe pini 3-4 herë në ditë për 50 ml

Përveç kësaj, luleshtrydhe përmbajnë sasi të madhe të bakrit. Ky element stimulon prodhimin e kolagjenit, i cili e bën lëkurën tonë të zhdërvjellët dhe të butë. Kjo është arsyeja pse pronat e dobishme e lulushtrydhe zbatueshme për qëllime kozmetike. Bazuar në krem ​​përgatitura frutore dhe maska ​​që japin një efekt pozitiv në lëkurë. Maska e whitens lulushtrydhe bukura dhe tonin e lëkurës, e bëjnë atë të qetë dhe të butë. Pronat e dobishme dhe maska ​​të tilla janë më efektive në qoftë se ata të aplikojnë për të lagur lëkurën.

• Për lëkurën poroz me vaj rekomandohet që të aplikojnë slurry me luleshtrydhe në fytyrë, para-greased lëng nga manaferrat. Slurry duhet të mbahet për 15-20 minuta.
• thatë, lëkurë të thatë para se të aplikoni një slurry trajtohet me vajra bimore dhe për të mbajtur maskë për 10-15 minuta.
• Nëse keni puçrra në fytyrën e saj të mirë për të fshirë lengu i dredhzes përzier me glicerinë në një raport prej 3: 1 - 3 tbsp lëng Berry duhet të marrë 1 tbsp glicerinë. Kjo përzierje duhet të përshkojnë leckë dhe pastaj të aplikoni në fytyrë me një shtresë të hollë pa ndikuar zonën rreth syve. Maskë është hequr pas 15-20 minuta, dhe pije lëkurën me ujë të ngrohtë.


Për efekt maskë më të mirë të dredhëzave kryesisht të bëjë disa herë në javë kurs 10-15 procedurave.
Luleshtrydhe përmbajnë shumë vitamina B dhe sheqerna, si dhe mangan dhe carotene, salicylic dhe acid malik, si përgatitur mbi bazën e produkteve kozmetike ofrojnë, përveç pastrimit, antiseptik. Dhe me luleshtrydhe gatuar krem ​​luleshtrydhe. Për ta bërë këtë ata gatuaj me kujdes, përzierje me një krem ​​pak fëmijë, shtoni 1 tbsp Mjaltë dhe aplikuar në lëkurën për 15 minuta. Pastaj del me të larë me qumësht të ftohtë.

Një tjetër produkt i shkëlqyer kozmetike është akull luleshtrydhe. Bërë, lëng ngrirjes lulushtrydhe tij. Ice përdoret për masazh fytyrën, dhe pastaj të largohen nga lëng luleshtrydhet në fytyrën tuaj për 15-20 minuta, larë atë me ujë të ftohtë dhe vihet krem ​​ushqyes. Procedurat e tilla të përkryer tonin dhe rifreskoni lëkurën e çdo lloji.

Që luleshtrydhe përmbajnë oksid salicili, qelizat gjobë otshelushyvayuschuyu vdekura mund të jenë të përgatitur jo vetëm maska ​​por edhe lëkurë për trupin. Ju duhet të marrë 16 luleshtrydhe, 6 lugë. lugë kripë gjobë, 4 lugë vaj ulliri. Mix këto përbërësit. Ajo duhet të pure manaferrat pak, sepse ata kanë një shumë të lagështisë dhe kur ata shtrirje shumë, ata shkrihen. Got pastrim duhet të aplikojnë në lëkurë të thatë, fërkoni butësisht dhe pije me ujë të ngrohtë. Pas procedurës, lëkura bëhet qetë dhe të butë. Dhe kjo nuk ka nevojë për trajtime të shtrenjta bukurie, si kozmetike natyrore me luleshtrydhe jep një efekt të madh.

Njohur me mundësitë e zbatimit të luleshtrydhe për qëllime kozmetike, përsëri në pronat e tyre shëruese. Jo shumë njerëz e dinë se manaferrat janë në fara shkirochtsi vogla janë gjithashtu shumë të dobishme për trupin e njeriut. Ato përmbajnë fibra, e cila ka një efekt pozitiv në tretje. Një studim i kohëve të fundit nga hulumtuesit tregoi se luleshtrydhe të pasura në elementët gjurmë që rrisin dëshirën seksuale. Pra, luleshtrydhe mund të quhet "dashuri kokrra të kuqe."
Nutritionists besojnë se luleshtrydhe janë të mira për njerëzit e të gjitha moshave. Ajo mund të përdoret për ata që vuajnë nga diabeti, si lëng luleshtrydhe ka veti hypoglycemic. Diabetikët mund të pini atë 4-6 tbsp në ditë. Alergji kundërindikuar lulushtrydhe vetëm intolerante e produktit dhe në pacientët me gastrit me aciditet të lartë.


Përdorimi i njëkohshëm lëng luleshtrydhe dhe lëng lakër ndihmon gurëve të tëmthit trajtoj, mëlçisë dhe gurë në veshka. Me këtë strukturë të shpërndarë dhe për të hequr gurët dhe për të parandaluar rishfaqjen e tyre.
Jo Roli fundit i takon luleshtrydhe dhe artet kuzhinës. Ajo mund të jetë e kombinuar të përkryer me produktet e qumështit, të cilat vetëm përkeqëson manaferrat vlefshme cilësi. Përfshijnë luleshtrydhe dhe sallatë me pulat dhe prodhimet e detit. Për më tepër, ajo është një shtesë e mrekullueshme për të verërave me gaz të bardhë dhe i jep një të veçantë ëmbëlsira shije, krem, Mousses dhe sallata frutash.

Me pak fjalë, ha vitamina luleshtrydhe "jetojnë" zapasaytesya ato për përdorim në të ardhmen, fshij luleshtrydhe me sheqer, ngrirja, kuzhinier jam.