Kërpudha të dobishme për të njeriut


Totali specie të njohura të këtyre tre individëve të çuditshme: Kombucha, oriz detare dhe kërpudha qumësht tibetian. Në fakt, kërpudha natyrisht ata nuk janë. Dhe duken krejtësisht të ndryshme. Kombucha - tortë më të rrëshqitshëm, të ngjashme me kandil deti, fig detit - bizele të vogla të përlotur, dhe kërpudha tibetiane qumështit - vile kokrra të bardha. Çfarë mund të jetë e kërpudhave të dobishme për trupin e njeriut?
Në fakt, të gjitha tri lloje - një njeri i rritur, artificialisht kolonisë kulturuar jetojnë në simbiozë baktereve dhe majave. Në Biologët gjuha koloni të tillë të quajtur "zoogloea." Kjo kërpudhat nuk janë vetëm në formë dhe pronat medicinale, por kërkojnë kujdes të ndryshme. E vetmja gjë që i bashkon ata - prania e baktereve acid acetik dhe aftësinë për procesin e sheqerit në acid. Rastësisht, pronat unike shërimin e këtyre kërpudhave që ndihmojnë në shumë sëmundje - nuk është paragjykim, por një fakt i konfirmuar nga shkenca. Infusions përmbajnë produkte të jetës kërpudha përmbajnë enzimat themelore që lehtësojnë tretjen, gjallërues kafeinë, vitamina dhe acidet minerale. Spyrtyka pak ata kanë. Pra, tregoni më shumë për secilin.Oriz Detare
Oriz Detare - shërimi lashtë lloji për njerëzit zoogloea, i cili ishte i njohur që nga koha e Romës së lashtë. Ushtarët romakë e përdorur atë për parandalimin semundja e legjonarit, çlodhje dhe për të përmirësuar efektivitetin luftarak. Pronat e tij shërimin e orizit ekstrakt detit në thelb të detyruar të disponueshmërisë dhe acidit glucuronic folik dhe ushqyesve të tjera. Është e njohur se kjo kërpudhat është përdorur për të trajtuar dhe për të parandaluar sëmundjet e sistemit nervor, vonesa e zhvillimit mendor në fëmijët, depresioni duke stimuluar efekt të ngjashëm me veprimin e nootropics. Rajs nxjerrë të dobishme në sëmundjet e nyjeve dhe shpinë, si acidi glukuronik normalizes metabolizmin në ind lidhës, përmes kësaj arrihet dhe përtëritje të lëkurës.


Në infuzion mrekullueshme përmban sasi të mëdha të antioksidantë që parandalojnë plakjen, dhe enzimeve që prishen të dëmshme, kanë tendencë për të vendosur mbi muret e enëve të gjakut yndyrave. Një enzimë të veçantë - amylase, thyen niseshte bën karakteristika detare të dobishme për pacientët diabetik. Është vërtetuar se përdorimi i rregullt i infuzion reduktuar nivelin e sheqerit në gjak. Rajs mund të lehtësojë gjendjen e përdhes, duke ndihmuar për të tretem dhe për të hequr kripë e acidit urik. Veprim antibacterial dhe shërimin e këtij kërpudhat ka një ulcerat efekt pozitiv, sëmundjet e traktit gastrointestinal, hemorroide. Dhe trajtimin e kërpudhat fundit është e nevojshme jo vetëm për të pirë, por edhe të bëjnë me microclysters infuzion (1 tbsp. L. 50 ml infuzion ujë të zier). Vihet re se pacientët postoperative që pinin ujë oriz, gjetur shumë më të shpejtë. Në mënyrë të ngjashme si në pacientët marrjes së këtij infuzion, nuk është një shërim të shpejtë dhe të reduktuar incidencën e gripit gjatë epidemive. Nëse një person është i shëndetshëm dhe nuk ka karakteristika të ankohet detare do të ndihmojë për të mbajtur të rinjve dhe forcën, mbështetjen metabolizmin optimal dhe largon toksina nga trupi.


Kërpudha tibetiane qumësht
Specks bardhë e kërpudhat jetojnë në qumësht, duke e kthyer atë në kos, dhe përmbajtja e ushqyesve kërpudha ekstrakt është unik në mesin e kos moderne. Mushroom kefir jo vetëm që përmban enzima dhe vitamina në të kolonive të jetojnë të Lactobacillus lloj të veçantë që të krijuar një mjedis të favorshëm për rritjen e mikroorganizmave të dobishme në zorrë. Kërpudhat prodhon qumësht dhe natyrore, antibiotikët dhe substancat që vrasin qelizat e kancerit të sigurt. Ky kos është përdorur në trajtimin e sëmundjeve të ndryshëm: trajtimin alergji dhe diatez tek fëmijët ndihmon rivendosur zorrë pas marrjes antibiotikët, si edhe në trajtimin e sëmundjeve të zorrëve, shënuar efekt pozitiv në pacientët me hipertension, arteriosklerozës. Kërpudha tibetiane qumështi ndihmon rinovimin e trupit, trajton sëmundjet inflamatore të kavitetit oral. Pi ajo duhet të jetë në një stomak bosh një gotë në mëngjes dhe në mbrëmje. Nga rruga, me ndihmën e kërpudha kos mund të humbni peshë - kjo tërësisht enzimat prishen yndyrë, mos i lejuar ata që të shkëputet. Të qëndrueshme dhe pa dëm për të humbur peshë, ju duhet të pini një gotë me kërpudha kefir gjysmë ore pas çdo vakt dhe të koordinojë ditë javore agjërimit në kos kërpudhave dhe frutave. Dhe jashtë qëllime kozmetike kos imponojë këtë si një maskë për freskuese, përtëritje dhe ndriçim e njolla të errëta.


Kombucha
Atdheu i xhelatinoz tortës - Tajlandë. Në Rusi Kombucha ishte pas luftës ruso-japoneze. Aspekti më e fortë e këtij kërpudhat - veprimit të saj antibacterial, antivirale dhe anti-toksike synon ushqyesve të shpejtë dhe të plotë detoxification ndarjen. Për shkak të prani të acideve minerale dhe enzimave fungus stimulon prodhimin e lëngjeve të tretjes, rrit vetitë e tyre mbrojtëse. "Die", tetë - ose dhjetë çaj kërpudha ekstrakt ndihmon trajtimin edhe dizenteri. Saj të mirë për të pirë apo pije fyt grykët kronike, larë hundën me një të ftohtë. Përdorni infuzion duhet të jetë i holluar - rreth gjysma apo pak më shumë.


Ky lloj i kërpudha ka një performancë të veçantë vetëm për përdorim të jashtëm - plagëve larje septike, ulcerat. Gjithashtu, ajo është e mirë për qëllime kozmetike - të përzier 1: 1 me ujë mineral dhe një infuzion mujore e kërpudhat, ju merrni locion shkëlqyer për vaj të prirur për inflamacion të lëkurës. Dhe në qoftë se ju të shtoni këtë maskë infuzion me fruta, krunde, të marrë një karakter stimulues, efekt rinovimin. Shtuar në dush (250 ml) infuzion çaj tone kërpudhat, heq lodhjen. Infuzion këmbë e vepron si deodorant, dhe në të njëjtën kohë zbutur calluses. Nëse thonjtë janë të brishtë, ata shfaqen njolla, atëherë organi i mungon silic, natrium dhe kalium.