Dobishme për pronat shëndetësore të arre


Ndër të gjitha anëtarët e tjerë të mbretërisë bimore arre ka vetitë më të gjallë dhe unik që lejojnë që ajo të përfshijë kategorinë e më të dobishme për shëndetin e njeriut e bimëve. Walnut - një numër shumë i madh sëmundjeve një trajtim, përfitimet e saj nuk janë në pyetje, përfitimet shëndetësore të arre plotësuar me fakte të reja. Për shembull, për shumë shekuj, sepse ai ishte i njohur se kjo arrë, grimcuar me mjaltë, e përshtatshme të përkryer për trajtimin e tuberkulozit, forcon mëlçisë, zemrës, ushqen trurin. Shkenca moderne mjekësore ka gjetur në arra vitamina të shumta dhe të dobishme elementët gjurmë të nevojshme për trupin e njeriut. Dhe, si u bë i njohur përfitimet shëndetësore gjenden jo vetëm në kernelit arre, por edhe në cotyledons, vajra esenciale, edhe shell.


Të gjithë janë të mirë për pronat e shëndetit të njeriut të arre lejohet njerëzve të thërrasë atë ushqim si një luftëtar dhe filozof - këtë delikatesë të mjaftueshme të energjisë dhe të energjisë kurrizit, dhe për të forcuar fuqinë fizike. Natyrisht, të gjitha arra - një burim i shëndetshëm i fuqisë dhe energjisë, por pasuria është e lejuar arre fundit përfshijnë produktet më të popullarizuara të trupit të njeriut. Ekspertët rekomandojnë çdo ditë hani shumë kernelit arre që do të mbrojnë veten e tyre nga efektet e dëmshme të ambientit. Për shembull, me anë të këtij pakomplikuar të thotë që ju mund të mbrojtur trupin tuaj, duke mbrojtur atë nga ekspozimi të caktuar rrezatimi. Walnut kërkohet personi me një mangësi në trupin e shumë micronutrients, të tilla si hekur, kobalt, magnez, kalium dhe shumë të tjerë.


Pra pericarp dhe gjethet e arrës që përmbajnë vitamina C dhe E, carotene, alkaloide, taninet. Në bërthamave amino acideve prezente, yndyrna dhe proteina dhe vitamina C, E, K, P frutat pjekur janë të pasura me vajra esenciale, kripërat e kobalt, hekuri, dhe zarzavate përmbajnë vitamina carotene dhe të ndryshme. Predha arre përfshin steroid, coumarins, acid. Kështu, të gjitha arra mund të përdoret me përkushtim të plotë në mjekësinë popullore si bëhet që nga kohra të lashta. Për datën u bë në dispozicion për njerëzit që të përdorin droga të ndryshme që janë prodhuar duke përdorur pjesë të ndryshme të arre. Ky tonik, droga antibacterial, anti-drogë inflamator, produkte për kontrollin e dëmtuesve. Përveç kësaj, në sajë të arra mund të përmirësojë ndjeshëm kujtesën, aktivizon aktivitetin e trurit. Së fundi, arra ul kolesterolin, forcon enët e gjakut.


Walnut - mjaftueshme produkt të lartë kalori, si shumica e arra të tjera. Në 100 gram bërthama për rreth 650 kalori, ajo përmban rreth 70-75% yndyrë. Në të njëjtën kohë, një numër i substancave biologjikisht aktive të pranishme në fruta arre, ajo mund t'i atribuohet drogë shumë efektive për trajtimin e sëmundjeve të shumta. Përmbajtje të lartë yndyrë në arrat mund të marrin vaj prej saj, e cila është e njohur për vetitë e saj shërimit, veçanërisht e dobishme në trajtimin e sëmundjeve të veshkave. Vaj arre është marrë nga të ftohtë të ngutshme, kështu që ruan të gjitha ushqyesve dhe minerale, duke përfshirë magnez, kalcium, hekur, jod, etj I njohur gjerësisht vaj arre rol në ruajtjen e bukurisë dhe të rinjve, sepse kjo kontribuon në sigurimin e freski dhe elasticitet të lëkurës, eliminon rrudhat, heq buzët e thatë, shkatërron të çara të vogla në lëkurë, normalizes tonin. Veç kësaj, vaj është shumë efektive për trajtimin e djegieve, ulcerat, plagë e vogla, inflamacionet.


Bërthama dhe pjesë të tjera të arre shëndetshme vetë, por në kombinim me përbërës të tjerë ndonjëherë japin rezultate neyyazytsirni në trajtimin e sëmundjeve të shumta. Kjo pronë ka qenë prej kohësh shënuar nga mjekët e lashta në pjesë të ndryshme të botës, kështu që mjekësia popullore e vendeve të ndryshme feston këtë produkt të vërtetë të mrekullueshme. Çfarë veçanërisht të kombinuara organike arre?
Arra dhe mjaltë. Të njohur dhe shumë të këndshme për të folur ilaç nga të cilat për të hequr qafe e shumë sëmundjeve, në mesin e tyre një vend të veçantë sëmundje kardiovaskulare. Ajo është përdorur për pagjumësi, dhimbje koke, skleroza. Përveç kësaj, kjo përzierje ka një efekt tonik, dhe në kombinim me lëng limoni është një grip i shkëlqyer parandaluese dhe Protivoprostudnye do të thotë.


Arra, rrush të thatë dhe djathë. Ka një efekt pozitiv në mëlçi, ndihmon në forcimin e zemrës, efekt pozitiv në sistemin nervor të njeriut.

Arre me fiq dhe mjaltë. Ajo është përdorur për të trajtimin e sklerozë të shumëfishtë, diabet, gurët në veshka, në sëmundjet e stomakut.

Arra në një përzierje e miellit hikërror dhe kos. Ky produkt është përdorur për të trajtimin e diabetit.

Arra me mjaltë dhe qumësht. Kjo është një mënyrë e madhe për të rivendosur pushtetin mashkullor.


Arre, Ruta, fiq të thatë. Në të kaluarën ajo ishte ilaç i parë për helmim nga toksina të ndryshme me të cilat u shpëtuan shumë jetë.

Sot, receta njohur popullore shumta droga, përbërësi kryesor është arre. Kjo muret shell tretësirë ​​arra, tretësirë ​​e frutave të gjelbër, shumë automjetet që përdorin kernelit arre. Por ne nuk duhet të harrojmë për contraindications: arrë mund të jenë të dëmshme për njerëzit me ekzemë, psoriasis, dermatit atopic, shkaktojnë reaksione alergjike. Ajo duhet të përmbahet kolit, rritje koagulimit të gjakut, Sëmundjet e zorrëve.