E dobishme për forcimin e zakone të shëndetit


Zakone të këqija janë me siguri në çdo person. Është koha për të marrë shpëtoj prej tyre, dhe njëkohësisht fitojnë shprehi të dobishme për promovimin e shëndetit.
Përfitimet e gjumë të shëndetshëm
Gjumë i rëndë e shëndoshë - nuk është vetëm e fshehtë e shpirtrat e mirë, ditë pune produktive, por edhe një mjet i madh për promovimin e shëndetit. Këtu janë disa rregulla:
• gjumit të paktën 8 orë, ndërsa gënjeshtër poshtë brenda 23 orëve.
• Lokalet ventiluar mirë ku fjetur. Kujdesuni për komoditetin e shtratit. Hiq krevat larg nga TV, kompjuter dhe telefon.


• Çohu herët dobishme, le kjo dashuri nuk është e gjitha. Bëni tuaj zgjim të këndshëm, zgjedhjen e melodi e alarmit që ju veçanërisht si
• Zgjohen, gjysmë ore para mëngjesit pini një gotë ujë mineral pa gaz.
• Përpiquni të shmangni gjumë gjatë ditës nëse qëndrimi juaj nuk i kalon 15 minuta. Për shkak të një sy gjumë më të gjatë ju do të jetë e vështirë për të fjetur gjatë natës.

Zakonet e dobishme për t'u kujdesur për trupin dhe fytyrën
Thirrja nuk kursejnë për veten nuk është vetëm në lidhje me paratë, por për një kohë. Miratimi zakonin për t'i dhënë vetes të paktën një orë në mëngjes dhe në mbrëmje. Shpirti pranim në mëngjes, kujdes për lëkurën me krem ​​të përshtatshme tuaj të tipit të lëkurës dhe kozmetikë të tjera do të shërbejë jo vetëm për të promovuar shëndetin, për të përmirësuar pamjen, por edhe për të rritur shpirtrat, të qetësuar sistemin nervor. Mëngjes dhe në mbrëmje ritual i bukurisë duhet të projektohen, dhe kur ju vënë një maskë kur të marrë një dush kur kujdesi për duart dhe flokët.


Lëvizja - Jeta!
Zakonet e shumë të dobishme - vizituar palestër dhe pishinë. Në qoftë se një mundësi e tillë që nuk e bëjnë, atëherë lodhje, punësimi dhe dembelizmi si një justifikim të papranueshme! Nëse ju nuk duan të ushtrojnë në mëngjes, vetëm të shtoni muzikë optimiste, duke shkuar në punë. Get valle origjinale. Trafiku është shumë i dobishëm për shëndetin, ajo ndihmon për të stimuluar sistemin limfatik, heqjen e toksinave dhe lëngjeve të tepërta nga trupi, të rregulluar metabolizmin.
Një stërvitje e madhe është duke ecur. Me atë që ju do të bjerë në peshë, përmirësuar disponimin tuaj dhe të merrni shumë përfitime të tjera. Ekspertët këshillojnë që të ecin të paktën gjysmë ore në ditë. Kapërcyer të paktën një pjesë e rrugës për në dhe nga puna në këmbë. Për ta bërë atë më shumë argëtim, të sjellë një lojtar dhe për të dëgjuar meloditë tuaja të preferuara. Rekomandoni shoferët për të parkuar në afërsi të zyrës, të lënë për një distancë të caktuar, ju mund të ecin. Ju mund të ngjiten shkallët në zyrë pa përdorur ashensor.


Zakonet e dobishme të hahet
Shumica prej nesh e di se cilat produkte janë të dëmshme dhe të cilat janë të dobishme. Por nuk ndjekin sens të përbashkët, kur ne vë në tryezë. Këtu janë disa rregulla të thjeshta:
• Mundohuni të pini më shumë ujë mineral me gaz - të paktën 15 litra.
• Mos pini më shumë se një filxhan kafe në ditë, pour çaj në vend të çajit të zi, të gjelbër ose bimor.
• Mos kaloni mëngjes, ai është ushqimi rëndësishme. Për mëngjes, zgjidhni ushqime proteinike të tilla si djathë, vezë, djathë, kos, dhe karbohidratet: bukë dhe drithëra krunde.

• Hani perime çdo ditë, peshk - 3 herë në javë dhe të mishit - 2 herë.
• Mundohuni të hani më pak sheqer dhe kripë. Më të mirë për të blerë kripë deti dhe prej guri. Rafinuar mjaltë zëvendësim sheqer apo kallam sheqeri kafe.
• Mos e larë poshtë ushqim dhe për të marrë një stres kafshoj, të hahet në lëvizje dhe nuk rostiçeri në mes të ngrënies.
• organizoni ditë agjërimi 1 herë në javë. Hani një produkt: kos, mollë, bollgur pa ujë sheqer - dhe të pijë ujë jo të gazuara.
• Duke bërë blerje në dyqan ushqimore, lexoni etiketat. Kushtoj vëmendje të në datën e skadimit dhe përbërjen.


Planifikoni jetën tuaj
Është e dobishme për të planifikuar ditët e ardhshme. Në hartimin e listës, të përfshijë në të jo vetëm ushtrime rutinë, por edhe të këndshme, të tilla si udhëtime në teatër, koncert, vizita, duke vizituar dyqane bukuri. Planifikimi për shpenzimet e ardhshme - Gjithashtu zakon të dobishme, kjo ju lejon të ruani dhe të zgjedh kostot e tyre.

Të marrë pjesë në bukurinë
Shkuarja në një sallon bukurie duhet të përfshihet në listën e rasteve të caktuara të paktën një herë në muaj. Së pari, ajo është një profesion këndshme në vetvete. , Trajtimet e dytë profesional për t'ju ndihmuar të dukem më i ri dhe më tërheqëse. Së treti, kabina mund të ju këshillojë se si të kujdesen për trupin, fytyrën, duart, flokët, thonjtë në shtëpi.


Nënshtrohen ekzaminimeve të rregullta mjekësore
Çdo grua duhet të vizitoni një gjinekolog për të aplikuar të paktën një herë në vit për të mammologist - një herë në një vit e gjysmë. Duke vizituar dentisti domosdoshmëri 1 çdo vit. Ekzaminimi parandalues ​​i specialistëve të tjerë si të nevojshme, veçanërisht në të kaluarën kanë përjetuar disa probleme.

A shtëpi komod
Miratimi i një rregull shpesh bëjnë dhurata e shtëpisë tuaj. Mënyra se si do të jetë diçka e vogël. Gjëja kryesore që ishte e dobishme, e mirë, e bëri jetën në shtëpi më të rehatshme. Planifikoni vepra të mira - pastrimi jo të përgjithshme, por, për shembull, houseplants transplant, duke ndryshuar perde, blej gjëra cute pak për të raft.


Sport Trajnimi
Njohuri - është pushtet. Gjej kohë për të studiuar nuk është aq e vështirë sa duket. Ajo mund të marrë një shëtitje ose ngarje, duke dëgjuar për libra audio. Ju mund të shkoni në muze, ekspozita, shëtitje nëpër faqet historike. Dhe më të mirë për të bërë atë me një shok për të ndarë informacion dhe vëzhgime interesante. Një mënyrë e mirë për të mësuar gjëra të reja - hobi interesante.

Jepini vetes një pushim
Gjej lloj të rehatshme e festës për veten e tyre. Dikush mund të jetë një hobi. Disa mund të preferojnë praktikat meditative, një e lexim, yoga, shëtitjet në mbrëmje. Prerë nga kohë për t'u çlodhur çdo ditë, nuk presin pushime.