Banja të dobishme këmbë shtëpi


Disa këpucë, jetese aktive, mjedisi çon ndryshme këmbët lezione të lëkurës. Për fat të keq, njerëzit paguajnë më shumë vëmendje për t'u kujdesur për duart tuaja, banja të ndryshme, krem, maska. Në të njëjtën kohë lëkura plotësisht harrojnë këmbët. Banja të dobishme këmbë shtëpi mund të ndihmojë për të mbajtur këmbët tuaja të bukur.
Pets banjot mund të jenë hapa të ndryshëm:
1 Banja për lehtësimin e këmbët i lodhur
- Merrni 2 tbsp kamomil dhe pour 1 litër ujë të vluar, le të krijoj. Rezultuar infuzion derdh në vaskë me ujë të ngrohtë, shtoni në të njëjtën pjesë të vogël të kripë deti. Dip këmbët në vaskë për 15 minuta. Kjo është e dobishme dush pas një ditë e vështirë.


- Merrni pak lugë uthull molle dhe të shtoni një dush të ngrohtë. Vendin këmbët tuaja në vaskë për 15-20 minuta. Të tilla në shtëpi dush ndihmuar në lehtësimin e ënjtje këmbët.
- Merrni 1 tbsp lule Linden dhe derdh një gotë me ujë të valë, shtoni ekstrakt në banjë të ngrohtë dhe të shtoni një tjetër 1 tbsp kripë. Dip këmbët tuaja në këtë banjë për 15-20 minuta. Gjatë procedurës, të bëjë një masazh të butë të këmbëve.
- Shto ngrohtë lëng vaskë të gjysmë limoni dhe rënie këtë këmbë vaske shtëpi për 15-20 minuta. Ky dush është e dobishme jo vetëm këmbët i lodhur, por edhe ton deri lëkurës dhe ndihmon në forcimin e enëve të gjakut.

- Merrni 5 litra ujë, vlim, të ftohtë për 40 C, shtoni një filxhan e gjysmë e kripë dhe disa pika vaj esencial e livando. Vendin këmbët tuaja në vaskë për 15-20 minuta.

- Vlim 100 ml ujë të ftohtë, në 40 C, shtoni 100 ml qumësht të ngrohtë, një gotë me lëng shtrydhur fllad limoni, 2 tbsp vaj ulliri dhe një kanellë pak. Dip këmbët tuaja në këtë banjë dhe për të mbajtur atë atje deri sa të ftohtë. Në shtëpi të tilla dush do të jetë i dobishëm jo vetëm për t'u çlodhur këmbët, por edhe për të ruajtur rininë e tyre.

- Merrni 1 tbsp Gjethet e thata nenexhik, derdh dy litra ujë të vluar, le të ftohtë, shtoni një lugë pak kripë. Dip këmbët tuaja në këtë banjë për 15 minuta.
- Merrni 100 gram lule të gëlqeres dhe pour 1 litër ujë të valë. Le të qëndrojë për 30 minuta, shtoni pak lugë kripë, mund të shtoni një dush pak ujë të valë për të mbajtur temperaturën në 40 C. Mbani këmbët tuaja në mënyrë të tillë vannochtsi 15 minuta.
- Merrni një gjysmë gotë me shegë zhvishem, derdh 300 ml ujë të nxehtë dhe të vënë në zjarr të vogël të zier për 15 minuta në një mysochtsi vogël. Pastaj hiqni nga të nxehtit dhe le të qëndrojë 30 minuta. Tendosje supë rezulton, shtoni dush me ujë të nxehtë. Dip këmbët tuaja në vaskë për 15 minuta.


2 Banja e këmbëve djersitje
- Merrni 2 tbsp dhe lisi leh pour 1 litër ujë të vluar, le vlim 10 minuta, tendosje, të ftohtë. Dip këmbët tuaja në vaskë për 10-15 minuta. Kjo procedurë nuk kalojnë më shumë se një muaj.
- Gatuash litra pak ujë, të ftohtë në një temperaturë të rehatshme dhe të shtoni disa pika të vajrave thelbësore të pemë çaji, karamele mente, eukalipt, portokall, mandarin ose limon. Mbani këmbët tuaja në të tilla vannochtsi 20 minuta. Në shtëpi të tilla dush është si ndihmë për të hequr erë.

- Merrni një Kristal pak e Permanganat kalium dhe me kujdes të holluar me ujë të ngrohtë. Merrni një tas dhe derdh mbrapa dush me ujë dhe shtoni një zgjidhje të Permanganat kalium për të marrë lehtë rozë. Dip këmbët tuaja në këtë shtëpi dush për 10-15 minuta.
- Merrni 3 tbsp. lugë nenexhik dhe i hedh një gjysmë litër ujë të vluar, le të qëndrojë për 30 minuta. Pastaj derdh në një tas me ujë të ngrohtë. Mbani këmbët tuaja në të tilla vannochtsi 20 minuta.
- Në një pellg me ujë për tabaka pikoj 10-15 pika e pemë çaji vaj dhe këmbët më të ulët të legenit për 15 minuta.


3. Banja për zbutjen e ndaluar të lëkurës
- Në banjë me ujë, shtoni gjysmë gotë me qumësht. Dip këmbët tuaja në këtë banjë për 15-20 minuta.
-Merrni 4 lugë balte të bardhë, dhe derdh në një tas me ujë të nxehtë. Dip këmbët tuaja në këtë banjë për 15-20 minuta, pastaj pije me këmbë të ujit të ngrohtë.
- Shkrihet 50 g niseshte 1 litër ujë të ngrohtë dhe ujë të ngrohtë, shtoni 50 ml vaj pishe, këmbët pastaj më të ulët për 20 minuta në banjo. Pastaj pije këmbët tuaja me ujë të ngrohtë.
- Merrni 3 ml vaj livando dhe përzierje me 20 ml vaj ulliri, i hedh këtë përzierje në 1 litër ujë të ngrohtë. Mbani këmbët tuaja në të tilla vannochtsi 15 minuta, pastaj pije me këmbë të ujit të ngrohtë.


- Mix 50 ml lëng limoni të freskët, një majë e kanellë, një gjysmë gotë me qumësht dhe pak lugë vaj ulliri. Përzierje rezultuar derdh në vaskë me ujë të ngrohtë. Dip këmbët tuaja në këtë banjë për 15 minuta. Pas procedurës, fshij këmbët e tij, ata vënë krem ​​ushqyes yndyrë dhe pastaj të veshin çorape pambuku. Është e këshillueshme për të lënë çorape në këmbë për një kohë dhe madje edhe gjatë natës.
- Merrni 2 tbsp kripë dhe 3 lugë amoniak dhe shtoni ato në banjo. Këmbët më të ulët për 15 minuta në banjo. Ky dush është e dobishme për njerëzit me drithërat thata në këmbë.

- Merrni 1 tbsp sapun copëtuar, lugë sode dhe lugë amoniak dhe shtoni ato në 2 litra ujë. Mbani këmbët tuaja në këtë dush 40 minuta, atëherë ju mund të hiqni zonën brirë dhe hall calluses.