Pronat e dobishme dhe terapeutike e rrushit


Rrushi - një bimë që është kultivuar që nga kohët e lashta në zona të ndryshme klimatike të botës. Këto shijshme, bunches aromatik e manave duken shijshëm shumë e dobishme për trupin tonë. Përveç kësaj, të gjithë e dinë se rrushi të prodhuar verëra të ndryshme, në varësi të ndryshme dhe shije të ndryshme, respektivisht. Për të studiuar vetitë e rrushit nuk është një shkencë quhet ampelography.
Gjithnjë e më shumë të dobishme dhe shëruese pronat e rrushit të hapura për shkencëtarët, ishte edhe drejtimi në mjekësi - trajtim verë, ajo është një nga trajtimet më unike dhe të shtrenjta. Shkencëtarët kanë vërtetuar se jo vetëm fruta, por gjithashtu lë rrush kanë pronat e dobishme.Në rrushit manaferrat përmbajnë: proteinat, karbohidratet, yndyra, pektin, celulozë, acide organike, hirit dhe ujë. Ato përfshijnë vitamina janë A, grup V1V2V5V6 PP, C, H, K, P, acid folik, si dhe makro - dhe elementët gjurmë - kalium, natrium, kalcium, fosfor, hekur, mangan, fluori, bakër, zink, jod, molibden, kobalt. Në lëkurën e rrushit përmbajnë dylli, vajra esenciale, taninet, dyestuffs përfshirë reveratrol (acidit fenik) është gjetur në manaferrat dhe rrushi i kuq mund të pengojnë rritjen e qelizave të kancerit në faza të ndryshme të sëmundjes.

Gjithsej më shumë se një qind pesëdhjetë substanca biologjikisht aktive që janë pjesë e rrushit. Kështu që ju mund vetëm të imagjinojmë se çfarë roli hardhia dhe pronat e saj të dobishme të luajë në trajtimin dhe rehabilitimin e trupit të njeriut.

Prona kryesor i rrushit është se ajo është antioxidant fortë.
Për fat të keq, ne të gjithë e dimë se në kohën tonë personi është i ekspozuar ndaj stresit, inflamacion, pabarazitë imun dhe hormonal, efektet toksike të rrezatimit jonizues, veprimi i mikrobeve, viruset, rrezatimi, të tepërta ose mungesa e oksigjenit - kjo është një pjesë integrale e jetës njerëzore. E gjithë kjo kontribuon në formimin e radikaleve të lira, të cilat shkaktojnë shkatërrimin e shtresës lipidet e membranave qelizore të cilat janë përgjegjëse për reagimin e oksidimi i lipideve.


Shkelje të tilla në përbërjen gjenetike të qelizave dhe të promovojë zhvillimin në sëmundjet e trupit tonë si emfizemë, astma, bronkit, atherosclerosis, sëmundje koronare të zemrës, sëmundje të veshkave dhe kanceri i mëlçisë, sëmundjet alergjike, mangësi imune dhe shumë të tjerë.
Natyra, me sa duket, u kujdes për ruajtjen e shëndetit të njeriut, duke krijuar substanca të tilla si antioksidantë, radikalet e lira janë në gjendje të përkthejnë në një shtet joaktiv. Por për fat të keq, trupi i njeriut nuk është në gjendje për të sintetizuar bioflavonoids, dhe për këtë arsye ka nevojë për përdorimin e produkteve që përmbajnë antioksidantë. Një prej këtyre produkteve është rrushi, manaferrat e saj janë më të fortë byoflanoydы quajtur proantotsianidy se përqendruar në fara dhe lëkurat e rrushit në hardhi antioksidantë frutash kalojnë antioksidantë edhe të fuqishme të tilla si acid Askorbik dhe vitaminë E.


Përdorimi i rrushit shumë të dobishme për të përmirësuar metabolizmin dhe sekretim të urinës.
Rrushi rekomandohet në trajtimin e sëmundjeve të veshkave kronike, anemia, artritit, dhimbje të përbashkët, te rivendosur çrregullim të sistemit tretës. Në mënyrë efektive përdorin rrushin për njerëzit që vuajnë nga sëmundjet kronike të traktit gastrointestinal (gastrit, hemorroide, ngathtësi, kapsllëk), mëlçisë, fshikëz fshikëz e tëmthit dhe kanalet biliare. Kur sëmundjet e mushkërive, si astma, tuberkulozi, pleurit, me lodhje nervor dhe fizike, përdhes, diatez urate, sëmundjet e traktin e sipërm respirator, dhimbje të fytit - si rrush të parashikuara të përdorimit dhe lëng rrushi.

Rrushi përdoret për të përmirësuar tretje dhe qarkullimin e gjakut, normalizimin e sistemit nervor, ajo ndihmon për të ulur nivelet e kolesterolit në gjak, zvogëlon mundësinë e gurëve në veshka, aktivizon proceset metabolike në trup, nxit funksionimin normal të gjëndrave endokrine.

Shkencëtarët kryer studimi dhe gjeti se rrushi mund të reduktojnë ndjeshëm rrezikun e clots gjakut. Duket kvertytsyn është në rrush, ka aftësinë për të reduktuar formimin e clots tromotsytov. Kjo stimulon qelizat të prodhimit të rritur (gati 3 herë) oksid nitrik, i cili gjithashtu parandalon formimin e mpiksjen e gjakut duke zgjeruar enët e gjakut. Një tipar i dobishëm është aftësia për të forcuar mur hardhi kapilarët thinnest, reduktimin e pėrshkueshmėrisė e tyre, të rivendosur rezistencën e tyre, duke përmirësuar qarkullimin e gjakut.


Pronat e dobishme e ruajtura dhe të gatuar në lëng të rrushit. Është e rekomanduar për të përdorur për normalizimin e metabolizmit acid-bazë në trup, përmirësimin e lëng stomakut.
Lëng të freskët rrushi është një diuretik, bën të dalë djersë, baktericid, expectorant dhe agjent pastrues. Ajo ka një tonik verë, efekt tonik, përmirëson tonin e muskujve të muskujve të zemrës, ul presionin e gjakut. Ajo është përdorur edhe si një qetësues, hemostatic dhe anti-inflamator.

Para se të filloni trajtimin e rrushit dhe ekstrakte të saj të konsultoheni me një mjek. Mos harroni se rrushi nuk duhet të keqpërdoret për shkak se ajo është për shkak të glukozës lartë është ushqime të lartë kalori.

Nuk rekomandohet për të përdorur lëng rrushi bërë nga populli i tij për diarre, faringjit kronike, ulcerat dhe kancerit gastrointestinale, obeziteti dhe edemë. Është vërtetuar se përdorimi i rrushit dhe verës në muajt e fundit të shtatzënisë mund të ndikojë negativisht edhe më tej për të zhvilluar qumështit të gjirit.