Pronat e dobishme dhe terapeutike të kënaqur


Pronat e dobishme dhe terapeutike e kënaqur nga kohët e lashta që përdoren në mjekësi për të trajtuar shumë sëmundje. Mjekësi tradicionale referohet kryesisht me bollgur, e cila është e domosdoshme për trajtimin e sëmundjeve të traktit gastrointestinal dhe si një dietë bazë. Në dyqane dhe barnatore shitur bollgur, e cila është brewed qull medicinale. Ata ushqyer fëmijët, njerëzit e sëmurë që vuajnë nga sëmundje të ndryshme serioze. Mjekësisë tradicionale preferon pelte bollgur dhe teas si një agjent terapeutik.


Oats ka veti të dobishme dhe prandaj përdorimi i saj është e këshillueshme në tuberkulozit të mushkërive, ënjtje e gjymtyrë të origjinave të ndryshme. Oats supë trajtojnë bedwetting, zbut sistemin nervor, largohu pagjumësi. Përbërja e tij është e pasur me minerale dhe vitamina. Magnez dhe kalium, kalcium, fosfor, hekur, fluori, zink, mangan, kobalt, molibden, dhe të gjitha vitamina B

Supë me fara tërshërë në gjendje për të ulur nivelet e glukozës në gjak, kështu që është përdorur sëmurë me diabet. Për ta bërë këtë, të marrë një gjysmë gotë me fara të patrajtuara kënaqur, pour dy gota me ujë të ftohtë dhe të lënë gjatë natës. Në mëngjes, të kënaqur fryrë farë vënë në zjarr, të sjellë një çiban dhe vlim për ngrohje të ulët nën kapak të mbyllur për gjysmë ore. Themeluar mukusit filtër dhe për të marrë 2-3 lugë 3 herë në ditë për gjysmë ore para ngrënies.


Supë me fara tërshërë përdorur me sukses për trajtimin e tracheitis dhe bronkit, veçanërisht kur këto sëmundje të shoqëruar nga një kolle thatë. Një gotë me fara tërshërë pour 1 litër ujë, të lënë për disa orë për ënjtje, pastaj shtoni llambë copëtuar qepë, vihet në zjarr dhe të sjellë një çiban. Cook për një orë, pastaj tendosje përmes napë. Supë të tendosura të marrë një filxhan të tretë tri herë në ditë, pasi duke shtuar një 1 lugë mjaltë.

Infuzion i kënaqur ndihmon luftën ënjtje që do të ndodhë në sëmundjet kronike kardiovaskulare, si dhe glomerulonefriti. Për trajtimin marrë 1 tbsp Fara Oats derdh një gotë me ujë të vluar, të mbuluar me një kapak dhe të lënë gjatë natës. Në mëngjes, duke rezultuar filtri infuzion dhe të marrin gota gjysmën e parë stomak bosh, i dyti në 2 orë.


Infuzion i kënaqur inkurajohen që të marrin mbi flokët e gjata për trajtimin e hemorroide dhe kolit. 2 tbsp oats bluaj në një mulli kafeje miell përdorur, pour dy gota me ujë të valë dhe të lënë për 2 orë. Jo protsidzhuyuchy natën para se të shkojnë në shtrat për të ngrënë 2 lugë lëngu i trashë. Trajtim të kalojnë të paktën një javë.

Naftës nga kënaqur mund të blihen në farmaci, dhe ju mund të gatuaj në shtëpi. Glass kënaqur papërpunuar pour dy gota e vajit vegjetal papërpunuara, vihet në një banjë me avull dhe të lejohet të qëndrojë për dy orë. Vaj lejohet të ftohtë dhe infused për 10 ditë, atëherë filtruar. Me vaj nga të kënaqur të trajtuar hemorroide, fissures anal përdorur atë si microclysters gjatë natës. Ky vaj është në gjendje për të hequr rërë nga veshkat dhe fshikëz. Ajo duhet të marrë 2 herë një dozë ditë, 1 lugë


Shoots gjelbër të kënaqur një mjet shumë i dobishëm në imunitet të reduktuar, mangësi vitaminë, dhe në fund të dimrit dhe fillim të pranverës, si gjelbër e parë. Për lakër sprouted, tërshëra duhet të mbillet në tenxhere të zakonshme lule. Kur shoots arrijnë një lartësi prej 5-7 cm, ata mund të hahet. Pretty 2 tbsp fidane tërshërë të plotësoj trupin me vitamina dhe minerale.

Kvas me tërshërë është një pije e dobishme dhe të shëndetshëm. Ajo mund të përdoret edhe për të shuaj etjen dhe për parandalimin e shumë sëmundjeve. Kvas nga pije tërshërë është e pasur me vitamina dhe minerale. Është e rekomanduar për të marrë pagjumësi, ul oreksin, pasi vuan nga sëmundje serioze. Sidomos ajo është e rekomanduar për të marrë njerëzit me peshë të tepërt të trupit, si ajo promovon humbje peshe.


Kvas recetë nga tërshërë është fare e thjeshtë dhe mund të bëhet lehtësisht në shtëpi. Për ta bërë këtë, të marrë 3 litra ujë të pastër, ngrohur pak, shtoni 1 filxhan tërshërë papërpunuar, para-larë dhe tharë. 3 tbsp sheqer dhe 1 grusht rrush të thatë (për fermentimin). Ne kemi vënë krijoj ardhmen në një vend të ngrohtë, dhe pas 3-4 ditësh të marrë grupi i parë i pije të shijshme dhe të shëndetshëm.

Oats ka pothuajse nuk ka contraindications, por sëmundjet e nyjeve, duke përfshirë përdhes, nuk e përdorin atë në sasi të mëdha.