Pronat e dobishme dhe terapeutike e blueberries


Kur mbledhjen këtë kokrra të kuqe në pyll, gjithmonë nadyhayeshsya erë stultifying moçal toksik, në rritje atë në lagje. Boronicë në vetvete është që ka aromë modeste dhe shije delikate, ajo rezulton, mbron njerëzit nga sëmundje të tmerrshme dhe ndihmon ruajtjen e të rinjve. Kjo Berry ndihmon alergji (duke përfshirë të drogës) dhe diatez. Le të flasim në artikullin mbi pronat e të dobishme dhe terapeutike e blueberries!
Ndoshta përparësi kryesore e pronave të dobishme dhe medicinale të blueberries - një sasi të madhe të anthocyanins, prania e të cilave tregon ngjyra e saj kaltra. Ajo tyre 4 herë më shumë se blueberries dhe Kastrati - rreth 1.600 mikrogramë për 100 gram! Këto substanca rrisin aktivitetin antioxidant, duke rezultuar në oxidants të reduktuar të performancës (oxidizing agjentë) që ndihmon në mbrojtjen e qelizave të shëndetshme nga prishja dhe shkatërrojnë qelizat e kancerit. Anthocyanins bllok boronicë enët e gjakut të vogël, përmes të cilit kanceri marrjes së ushqimit, duke parandaluar furnizimin e saj të gjakut. Kjo çon në faktin se kanceri thjesht po vdes, të paaftë për të ngrënë nëpërmjet gjakut.Boronica - një asistent i madh në minerale dhe medicinale pronat e grave në luftën për bukurinë, për anthocyanins duhura të kontribuojë në rritjen e kolagjenit, duke përmirësuar strukturën e lëkurës. Kjo kokrra të kuqe redukton brishtësinë kapilar, ndihmon në parandalimin dhe trajtimin e cataracts dhe përmirëson ind lidhës.

Kundërindikimet pronat e blueberries
Ata janë në pak boronicë, por kjo nuk është e rekomanduar në ulçerë stomakut dhe dyskinesia tëmth. Nëse ju nuk keni këto sëmundje, nxitim kokrra të kuqe për t'u përgatitur për të ardhmen! Ne ofrojmë specialitet - origjinalin e boronicë raki, e cila ruan të gjitha pronat e tij të dobishme.

• Boronica kujdes pije dhe kullimin, derdhjen e materialit nga fibrat natyrore (pambuk, lino). Shtrydh lëng duke përdorur një shtrydhëse frutash e perimesh, peshë prohnavshy kokrra të kuqe nëpër atë 2 herë.
• Për çdo litër lëng të marra nga pronat e dobishme dhe kuruese të tul, shtoni 600 g sheqer dhe 550 ml vodka, fort të mbyllur shishe. Kalaja përfunduar pije do të jetë rreth 20%. Nëse ju doni atë jashtë të fortë, ju mund të rrisë sasinë e vodka 50-100 ml për 1 litër lëng. Nëse ju preferoni një raki ëmbël, shtoni sheqer pak më shumë.

• 2 ditët e para të mbajtur përzierje në temperaturën e dhomës dhe të shkundur 2-3 herë në ditë. Pastaj do ta çojë atë në një dhomë të errët të ftohtë apo frigorifer (temperatura duhet të jetë rreth 10-15 ° C) dhe thith për aq kohë sa nuk ka kufi të qartë në mes të mishit të dukshme dhe lëngun.

• profiltruyte raki qumësht nëpër një filtër apo me kujdes, duke u siguruar nuk mori një tul shishe përgatitura vidtsidit atë me një çorape (diametri i saj duhet të jetë rreth 4-5 mm - një filtroj çorape ngadalë, nuk gjiri llum).

• shishe vulosur zakuporte. Dyqan përfunduar raki në një vend të freskët. Brenda një viti të dinjitetit të tij organoleptik nuk është zvogëluar.