Pronat e dobishme dhe terapeutike e domates


Domate ose domate ndoshta perimeve më të zakonshme në botë. Në shtretër tona signor domate merr krenari në vendin. Numri i pjatave në të cilën është i njëjtë komponent fruta tejkalon qindra. Çfarë është ai aq i pëlqente bashkëqytetarët tanë dhe që janë të dobishme dhe shërim pronat e domate (domate) duhet të përdoret për të ruajtur shëndetin, lexoni artikullin.

Në anglisht, frëngjisht dhe të tjerë e quajnë këtë domate perimesh, ne jemi më të mësuar me lartësoj domate e saj.


Bimët historike Atdheut konsideruar Amerikën e Jugut. Në shekullin e 16 ajo ra në Spanjë, Portugali, dhe Itali dhe ka arritur të përhapur në të gjithë Evropën. Përkthyer nga gjuha italiane, fjala domate do të thotë "mollë të artë". Në Rusi ai solli vetëm në shekullin e 18 dhe të parë si bimë zbukuruese.
Në forma të ndryshme tërheqëse, paleta paqartë ngjyra dhe shije të shkëlqyer, të dobishme dhe domate ka shërim pronat, të cilat jo të gjithë e di.


Pronat e dobishme e domate (domate)
Pronat e dobishme e domate shumë - ata të forcuar sistemin nervor, anti-inflamator dhe antibacterial efekt, përmirëson sistemin e tretjes, të normalizuar metabolizmin. Ajo është një diuretik i mirë në sëmundjet e fshikëzës dhe veshkat. Përdoret si një produkt kozmetike, si rinovimin e lëkurës, përmirëson ngjyrën e saj dhe rrudhat qetë.
Dhe të gjitha në sajë të përbërjes kimike të pasur, e cila përfshin ushqyesve të tilla si vitamina A, B, C, E, K, PP, beta-carotene, glukoza, fruktoza, celulozë, pektin. Domatet përmbajnë disa lloje të acideve organike - malik, folik, oksalik, suksinik, limoni, tartaric. Përbërja dhe minerale mjaft të pasura kripëra, të cilat përfshijnë: bor, jod, kalium, kalcium, fosfor, natrium, magnez, mangan, hekur, bakër, zink dhe të tjerët.


Pronat medicinale e domate (domate)
Me ushqyesve, domatet janë përdorur për qëllime mjekësore. Përbërja e domateve është një antioxidant fuqishme natyrore - lycopene organike përbërë, e cila i jep frytin një ngjyrë të ndritshme të kuqe. Efekti i saj terapeutik është në gjendje për të përballuar me shumë sëmundje dhe mbi të gjitha të mbrojtur trupin nga qelizat e kancerit dhe mutacione ADN-së. Studiuesit zbuluan se domatet përpunuar atë edhe më shumë se të papërpunuara. Kur trajtimi i ngrohjes me temperaturë të lartë, sasia e lycopene rritur disa herë. Për më tepër, ajo është e zhytur më të mirë në praninë e yndyrë, kështu që një sallatë, i cili përbëhet nga domate, më të mirë për të mbushur vaj perimesh.

Një sasi të mjaftueshme të lycopene në trup, duke zvogëluar rrezikun e sistemit kardio-vaskulare. Përfshijnë në dietën tuaj domate të kuqe, mund të ulur kolesterolin dhe për të zvogëluar mpiksjen e gjakut në enët e gjakut. Si rezultat i studimeve të gjetur se të moshës së mesme meshkujt të cilët konsumojnë pak i lycopene, një rrezik 3 herë më e lartë nga goditje apo sulm në zemër.

Gjithashtu, domate të ndihmojë në ruajtjen e vizion për shumë vite në parandalimin e moshës lidhur me ndryshimet në retinën e syrit, të përmirësojë funksionin e trurit, të parandalojë zhvillimin e arteriosklerozës.

Përfshira në domate kalcium forcon kockat, dhe kalium përmirëson funksionin e zemrës dhe largon lëngjeve të tepërta nga trupi. Prania e hekurit parandalon anemi, efektet e zinkut të dobishme për lëkurën dhe flokët, fosfor përmirëson proceset metabolike në trup.
Për qëllime terapeutike, lëng domate dhe domate të dobishme për të ngrënë njerëzit gastrit me aciditet të ulët, humbja e kujtesës dhe lodhje të përgjithshme të trupit. Ato kanë një efekt të butë laksativ, dhe për këtë arsye rekomandohet për njerëzit të prirur për kapsllëk. Përveç domate normalizimin e metabolizmit-ujë kripë.

Llapa e domate integruar të freskët aplikuar për të fryrë venat në këmbë të lodhur dhe të rregulluar fashë.
Në domate përmbajnë serotonin dhe thiamine, të cilën trupi kthehet në serotonin. Prania e substancës vepron si një antidepressant që mund të lehtësojë tensionin dhe për të përmirësuar gjendjen shpirtërore.
Domate të ulët kalori (20 kalori në 100 gram. Product) është përdorur shpesh në rastet kur është e nevojshme për të hequr qafe kilogram panevojshme. Prandaj, ata shpesh përfshijnë dieta të ndryshme për humbje peshe. Për më tepër, prania në kromit nxit një ndjenjë e plotësi dhe urisë dulls sulmet e kur të doni, vënë diçka në gojën e tij.

Ndoshta kufizimi vetëm në përdorimin e domate janë alergjik në këtë produkt.

Përdorni domate në cosmetology
Nuk ka asgjë befasuese në faktin se domatet janë përdorur në cosmetology. Mbajtur lëkurën të rinj, zbutjen e rrudhave, domatet janë në gjendje të punojnë mrekulli. Zgjidhni maskë që i përshtatet llojin e lëkurës tuaj.
Për të lëkurës me vaj
Rub domate në një rende gjobë dhe përzierje me një vezë proteina. Aplikoni përzierje në fytyrën tuaj dhe të qafës dhe të lënë për 15-20 minuta, pastaj pije me ujë të ngrohtë.

Në lëkurë normale
Mishi i një domate pjekur fshij mirë me 2 lugë djathë, 1 lugë gjelle qumësht 1 lugë luledielli ose vaj ulliri. Masë që rezulton të aplikoni në lëkurën për 15-20 minuta. Shpëlaj me ujë të ngrohtë.
Kur lëkura e thatë
2 tbsp lëng të freskët domate të përzier me 2 tbsp miell gruri. Mix mirë dhe të aplikoni në fytyrë. Kohëzgjatja e procedurës - 20 minuta.

Si te zgjidhni dhe se si për të ruajtur domate
Stop zgjedhje në domate dendura me lëkurë të butë, ngjyra të ndritshme dhe nuk ka dëme të dukshme njollat ​​dhe dëme.

Temperaturat e ulëta Kontribuon pije freskuese për humbjen e aromë natyrore e domate, dhe në mënyrë që ata janë të ruajtura më mirë në temperaturë dhome, larg nga rrezet e diellit direkte, në një paketë letër.