Pronat e dobishme dhe terapeutike e manave


Strawberry Forest - një nga manaferrat më të shëndetshëm përmbajnë vitamina A, B, C, D, sheqerna, acide organike, të pasura në hekur, fosfor. Dhe gjithashtu ka të gjitha pronat e të dobishme dhe terapeutike e manave janë duke u përmirësuar - kjo është luleshtrydhe. Lëng dhe infuzion me ujë manaferrat janë ilaç djersitës dhe diuretik. Në mjekësinë popullore pjesët e bimëve përdorur në trajtimin e sëmundjeve të ndryshme.
Veshkave Sëmundje
1 tbsp lë grimcuar dhe manaferrat pour 2 tbsp. ujë të vluar, të mbajtur në ngrohje të ulët për 15 minuta, të lënë për gjysmë ore. Pini 1 tbsp. 2 herë në ditë për të shërohen.Anemia dhe të dridhura
2 tbsp Manaferrat pour 1 tbsp. ujë të vluar, të lënë për gjysmë ore. Pini gjatë ditës për 3-4 orë, ha manaferrat.

Presionin e lartë të gjakut dhe pronat e manave
Hani çdo ditë 1 tbsp. manaferrat të freskëta. Trajtimi i plagëve. 1 tbsp lë grimcuar, pour 1 tbsp. ujë të vluar, vlim për 5 minuta, insistojnë 2 orë, tendosje. Infuzion dhe lëng frutash të freskëta për të larë plagët.

Ju mund avull lë të freskëta dhe pronat e manave dhe të aplikojnë për vendet e prekura. Spastrim trupin e toksinave. Për 70 ditë për çdo ditë ha 1 kg luleshtrydhe pylli ose kopsht. Megjithatë, pavarësisht nga ngjashmëria e këtyre manaferrat janë prona të dobishme dhe terapeutike e luleshtrydhe pyjeve është shumë më e fortë. Çaj për pastrimin e trupit. 2 tbsp copëtuar lë të thata derdh 200 ml ujë të vluar, vlim për 5-10 minuta, të lënë për 2 orë. Infuzion përdoret si gjethe çaji - 1 tbsp holluar 1 tbsp. uji. Pini 3-4 herë në ditë. Berries luleshtrydhe druri mundësisht të hanë me salcë kosi ose krem ​​të mirë të mësuarit e tyre. Strawberry Forest kundërindikuar prirur për alergji dhe gratë shtatzëna.


Ferrë dhe pronat e saj
Manaferra kohë që janë përdorur në mjekësinë popullore në neurozë, histeri, sklerozë të shumëfishtë, hipertension, sëmundje të stomakut, diabeti.

Dhimbje stomaku, diarre
2 tbsp lule pour 2 tbsp. ujë, nxehtë në një banjë me ujë për 15 minuta të vluar, insistojnë 20 minuta, kullimin. Pije të ngrohtë për 05 filxhan 3 herë në ditë. Fëmijët nga diarre duke i dhënë 05 lugë thatë ferrë fruta tri herë në ditë. Temperaturë të lartë. Ka rreth 100-150 g e manave të freskëta 3 herë në ditë, pini lëng të freskët.


Ftohtë-sëmundje, gripi
Tri herë në ditë para ushqimit pini 25 pika tretësirë ​​(20 g fruta derdh 200 ml vodka, këmbëngulin 10 ditë). Shërimi pije me BlackBerry dhe qumësht. 2 tbsp. fshij fruta nëpërmjet një sitë. Në pure shtoni 1 litër qumësht, sheqer në shije, përzierje mirë. Pini ëmbëlsirë ftohtë 1 tbsp. 3 herë në ditë.

Mjedër
Vitaminat në pak butë - A, C dhe Grupi B. Megjithatë, ka shumë sterole, të cilat ndihmojnë në uljen e kolesterolit, të rezistojë arteriosklerozës. Në manaferrat janë bakri, kalium, fosfor, kalcium, jod, stronciumit, zink, kromit, hekur (ajo është në manaferra se me fruta të tjera). Për trajtimin përdorur të gjitha pjesët e bimës. Gjethet janë korrur gjatë lulëzuar, fruta - pas pjekurinë e plotë, dhe rrënjët - në vjeshtë. Berries kanë ilaç djersitës, antipiretik efekt, analgjezik. Ata janë gjithashtu të dobishme në anemi, aterosklerozës, sëmundjeve të traktit gastrointestinal. Lulet kanë anti-inflamator dhe antytoksychnoe veprim. Gjethet janë përdorur si një astringent në sëmundjet e mushkërive. Rrënjët kanë efekt hemostatic. Sklerozë. Pije Daily 1 tbsp. Lëng mjedër gjithë sezonin ripening manaferrat.


Gjakderdhje (ndonjë)
1 tbsp Rrënjët larë dhe i copëtuar pour 1 tbsp. uji, zierje për ngrohje të ulët për 10 minuta. Insistojnë ore, thahet. Pini 1/3 filxhan 3 herë në ditë, pas ngrënies treguara. Ftohjet. 2 tbsp manaferrat thata Hidh 1 tbsp. ujë të vluar, të ngrohtë orë. Pini 2-3 lugë të nxehtë si një ilaç djersitës.
2 tbsp thatë ose 100 g manaferrat të freskëta, pour 1 tbsp. ujë të vluar për 10-15 minuta, shtoni 1 tbsp mjaltë. Pini ngrohtë para gjumit. Kolit. 4 tsp lë grimcuar dhe manaferrat pour 2 tbsp. ujë të vluar, të lënë për 30 minuta. Pi 05 gota 4 herë në ditë para ushqimit.


Angjinë
2 tbsp minerale grimcuar dhe lë medicinale pour 2 tbsp. e ujë të vluar. Insistojnë 2 orë. Pi nxehtë ose gargarë.

Çaj jeshil
Një lë të rinj të këtyre bimëve mund të përgatisin çaj të dobishme dhe terapeutike gjelbër. Mblidhni gjethet gjatë manaferrat lulëzuar, të thata nën një kulm, duke shmangur rrezet e diellit direkte, dyqan në një vend të thatë në kuti kartoni. 6 tbsp grirë para pour 750 ml ujë të vluar, natë. Në mëngjes, pour në çaj krem ​​karamel dhe të gëzojnë një birrë. Për të përmirësuar shijen ajo mund të shtoni 1 tbsp lule jasemini.