Pronat e dobishme dhe terapeutike e HOPS


Shumë e panë rritje HOPS zakonshme. Në mënyrë tipike, ai vuri gardh, dhe formon një mbrojtje. Duken bukur dhe gazebos që rrethon atë bimore spirale, mbushur me pullat aromatik. Ajo nuk kërkon kujdes të veçantë dhe shumë të shpejtë në rritje. Për shkak se ajo nuk ka vetëm të bëjë birrë dhe kvas bukë maja. Pronat e dobishme dhe terapeutike e HOPS në, të njohura dhe të përdorura që nga kohërat e lashta.
Përbërja dhe të dobishme pronat e HOPS
Falë përbërjes dobishme, hop ndihmon për të kuruar shumë sëmundje. Ndoshta sepse paraardhësit tanë ishte zakon dush porsamartuar hop kone, një lamtumirë dhe dëshiron të jetë i shëndetshëm dhe të lindin shumë fëmijë.


Industri moderne farmakologjike gjithashtu përdor një numër të drogës këtë fabrikë. Për shembull, përmbajtja e substancave qetësues, metylbutynola përdoret si një bazë hipnotike. Një numër i drogave të tjera, të cilat përfshijnë HOPS përdorura në perevozbudymosty nervor.
Veçanërisht të dobishme dhe terapeutike kone konsiderohen (fruta) HOPS. Ata mblidhen dhe korrur në gusht ose shtator. Ata janë të lehta aromë modest. Ato përmbajnë resins, vajra esenciale, ngjyra, për rrezitje dhe acid valeryanovaya.

Struktura e HOPS janë: vitamina, polyphenols, acide organike të paqëndrueshme, shtazore, carotene, hormonet bimore, rutin, gomë, lupulin dhe ushqyesve të tjera.
Sipas shkencëtarëve, efekt lupulin pozitiv në sistemin tonë nervor, lehtësimin e tensionit dhe rritjen e nervozizëm.
Vaj esencial ka një efekt qetësues, eliminon pagjumësi. Resins dhe acide organike normalizimin e traktit digjestiv, të përmirësuar metabolizmin, rritjen e oreksit.
HOPS është e dobishme për gratë me parregullsi menstruale.

Për përdorim infuzion jashtëm është përdorur në trajtimin e plagët, plagë ekzemë, për të reduktuar nyje dhimbje, humbjen e flokëve.
Lista e sëmundjeve, në të cilën HOPS janë një mjet efektiv të trajtimit është shumë i gjerë: nevralgji, pagjumësi, dhimbje koke, ndotja, neurozë kritik, marramendje, kollës së mirë dhe mosmbajtjeje. Ajo është përdorur edhe për trajtimin e alkoolizmit.

Pronat medicinale e hop
Ekzemë
Merrni 1 ch. L. hop kone dhe të trasha dhe e vënë atë në një termos. Hidh 1 filxhan ujë të valë dhe të lënë për 2 orë. Tendosje dhe pini e nxehtë në një kohë, para se të shkojnë në shtrat.

Infuzion i përgatitur sipas të njëjtit recetë, fshin me lagështi, pambuku dhe aplikuar në vend të lënduar.
Tuberkulozi, malaria, duke u shpëtoj e krimba
Merrni 2 tbsp hop kone dhe hedh 2 gota ujë të valë. Le të qëndrojë për 2 orë dhe tendosje. Pini 1/2 filxhan 3-4 herë në ditë para ushqimit.
Kur humbja e flokëve dhe puçrra fytyre
1-2 tbsp kone pour 1 filxhan me ujë të valë dhe infused për 30-40 minuta. Filtri infuzion dhe të fshijë zonat e problemit ose të përdorin si një gargarë për forcimin e flokëve.

Kur pagjumësi
Ju mund të stuff jastëk kone freskëta hip dhe e përdorin atë gjatë gjumit apo vënë në një qese garzë dhe rri kokën.
Si hipnozës dhe si një qetësues dhe dhimbje ilaçe, do të përgatisë këtë infuzion.
Merrni 1 ch. L. kone hop, bar Leonurus. Shtoni nenexhik në majë të një lugë dhe vënë të gjithë përzierje në një termos. Hidh 2 gota ujë të valë dhe të lënë gjatë natës. Në filtrin në mëngjes dhe të marrë 1/2 filxhan 4 herë në ditë para ushqimit.
Reumatizma dhe përdhes

Përhapjen 1 lugë gjelle kone në një pluhur dhe përzierje mirë me 1 tbsp gjalpë pakripur ose sallo shkrirë. Përdoreni si një vaj anestezisë dhe fshij në pika të lënduar.
Kur çrregullime nervore
Ky infuzion ndihmon në lehtësimin e tensionit dhe të shpëtoj nga pagjumësia.
Merrni 8 tbsp vodka dhe shtoni 2 tbsp kone grimcuar hop. Insistojnë 2 javë në një vend të errët, pastaj tendosje infuzion. Merrni 5 pika per 1 lugë gjelle. l. ujë 2 herë në ditë.
Zbutur sistemin nervor, lehtësimin e tensioneve, nervozizëm dhe lodhje mund dhe duke përdorur dush. Për ta bërë këtë, 5 tbsp hop pour 1 litër. ujë të valë dhe le të qëndrojë për gjysmë ore. Infuzion i tendosje dhe shtoni në banjë me ujë të ngrohtë. Merrni trajtimit të ujit jo më shumë se 20-25 minuta.

Përveç kësaj, Hop banja të ndihmojë me kancer të lëkurës, menopauza, presionin e lartë të gjakut dhe arteriosklerozës.
Kur bruises, radiculitis, të lënë
Ne duhet të përgatisë krem ​​nga kone hop.
1 tbsp para pour 1 filxhan me ujë të valë dhe uvaryvayte ziej për të zvogëluar volumin e ujit dy herë. Merrni 1 tbsp Rezulton supë dhe shtoni atë në 4 tablespoons vazelinë. Mix mirë - krem ​​është gati.
Kur puçrra fytyre
Efektive në trajtimin e akneve është përdorimi i infuzion me kone hop dhe majdanoz.

1 tbsp kone dhe 2 lugë majdanoz copëtuar, pour 1 filxhan ujë të valë. Insistojnë 30 minuta dhe tendosje. Ju mund të fshij fytyrën në mëngjes dhe natën ose të përdorin si një kompresë. Dyqan ekstraktin në frigorifer.
Në të mëlçisë, të veshkave, fshikëzës tëmthit
3 tbsp kone pour 1 filxhan vodka dhe të lënë për 10 ditë, herë pas here lëkundje. Tendosje. Merrni 20 pika të tretësirë ​​në 1 filxhan me ujë 2 herë në ditë.
Në sëmundjet e veshkave dhe të fshikëzës
1 litër. Hidh ujë të valë 1 tbsp kone dhe Tomita në një banjë me ujë për 15-20 minuta. Cool dhe tendosje. Merrni 3 lugë 3 herë në ditë para ushqimit.


Kujdes
Ekziston mjekim të sigurt. Në doza të vogla është një droge hop, por mbidozë e saj kanë një ndjenjë e lodhje, lodhje, dhimbje koke dhe të përzier.
Nuk mund të përdoret nga gratë shtatzëna dhe gratë që janë me fëmijë në gji.
Para se të përdorni recetave, konsultohuni me mjekun tuaj.