Produktet e dobishme dhe natyrore për të njeriut


Nëse ju likuyetesya ilaçe pa këshillën e mjekut, kjo mund të sjellë dëme të mëdha në trupin tuaj. Por produkte natyrore që përmbajnë substanca antibacterial dhe antivirale janë shumë më pak contraindications. Prandaj, ju duhet të marrin parasysh këshillën e nënës sime. Flisni për ushqime të shëndetshme dhe natyrore për njerëzit.

Mos harroni se për çdo sëmundje infektive që ju nevojitet ushqim, forcon sistemin imunitar: perime të freskëta dhe fruta, manaferrat, drithëra, vajra ftohtë presion, produktet e qumështit. Për shembull, do të përgatisë një sallatë. Fshij mollë integruar, shtoni hudhër copëtuar dhe mjaltë. Në vend të kafesë, pini çaj të dobishme, trajtimin e ndonjë infeksion nga brenda. Pritini një copë unaza hollë e xhenxhefil të freskët dhe plotëso atë me ujë të vluar me 1 lugë çaj jeshil. Pas 5 minutash, shtoni rrethin pije limon dhe lugë mjaltë gëlqere.Ju mund të gatuaj një vakt të nxehtë në të cilin të gjithë komponentët do të kontribuojë për shërimin tuaj - një elb (përmban lysine - një agjent i fortë antivirale) me patëllxhan dhe qepë.

Thith 1/2 filxhan mbrëmje dobishme dhe natyrore elb perla. Pastaj kullimin e ujit, derdh mbi ujë të valë dhe kuzhinier elb në një sasi të madhe të ujit deri tenderit. Ndërkohë, do të përgatisë salcë. 2 Peel patëllxhan dhe prerë ata gjysmërreth. Pres 2 qepë dhe lehtë të skuqura semicircles me vajra bimore, shtoni patëllxhan dhe zierje, mbuluar për 10 minuta. 2 Pritini domate në kube dhe të shtoni në patëllxhan. Ziej një tjetër 10 minuta. Së fundi shtoni pak kripë, gjethe copëtuar gjelbër (majdanoz, kopër) dhe hudhër grimcuar. Elb tendosje dhe derdh salcë. Ky mjek natyrore si hudhër, do të jetë në dispozicion jo vetëm për përdorim brenda, por edhe si një mjet të jashtëm.


• A Thithja avull hudhër të dobishme në një zihet fryma kollitet, ftohjet, grip, dhimbje të fytit. Nëse thithur paqëndrueshme hudhër paqëndrueshme ju nuk mund vetëm të mbajë parandalimin, por edhe për të kuruar këto sëmundje.
• Edhe në qoftë se ju vetëm të organizoni pllaka ndërtesë me hudhër copëtuar (ose qepë), ajo do të përfitojnë. Hudhër vret viruset në dhomë.
• Rub një karafil të hudhër në qull me miell misri. Përziejnë atë me 4 lugë sallo ose gjalpë. Ky vaj fshij gjoks dhe supet në infeksionet bronkopneumonare.


Në këtë rast, transmetimi i agjentëve infektivë quajtur ajrore. Por kjo nuk është vetëm infeksion opsion. Fakti që pikat e mëdha të pështymës që përmban patogjene dhe u lirua gjatë teshtitjes ose tym e ajrit, shpejt të zgjidhur, thahen, duke formuar berthamat mikroskopike. Së bashku me pluhur ngritën në ajër përsëri dhe ai madje streams mund të transferohen në dhomat e tjera. Thithja e pluhurit nga këto patogjene, përsëri, është infeksion. Por në këtë rast nuk është ajrore, dhe rruga me ajër pluhur.


Vini re se disa të rrezikshme të baktereve të rrugëve të frymëmarrjes në ushqim mund të ruhen në mjedis për 2-3 javë. E gjithë kjo kohë, ata vazhdojnë të jenë aktive. Kjo është, në qoftë se ju ecni në një dhomë në të cilën një javë më parë ishte një njeri i durueshëm, ju prapë mund të merrni infektuar. Për të zvogëluar rrezikun e infeksionit, kur kanë të bëjnë me një person të infektuar, përdorni fashë mjekësor që mbulon hundën dhe gojën - të ashtuquajturit portë për infeksionet respiratore. Sa më shpesh të jetë e mundur dhe të bëjë pastrimin lagësht e ventilimit në dhomën ku të sëmurët. Kjo gjithashtu veshin një fashë mjekësore dhe të përdorin dezinfektues (të përshtatshme si produkte industriale, dhe, për shembull, vajra esenciale të pemëve halore).