Pronat e dobishme dhe të dëmshme ragweed, zbatimin e saj në mjekësi


Ambrosia - një të vetme - barishte ose shumëvjeçare që i përket familjes Asteraceae dhe është konsideruar si barërat e këqija të rrezikshme karantinë. Kryesisht kjo bimë e zakonshme në Amerikën e Veriut, ku i është dorëzuar në shumë vende, duke përfshirë edhe e jona.


Pronat e dobishme dhe terapeutike


Pronat e dobishme ragweed për shkak të përbërjes së saj - kjo bimë është shumë e pasur me vajra esenciale, elemente, vitamina dhe substanca biologjikisht aktive që janë duke luftuar me shumë sëmundje gjurmë.
Pronat kurative janë si pjesë mbi tokë dhe fara ragweed dhe rrënjët dhe madje edhe polen. Në pjesën tsynerol ajrore dhe përmban kamfor, dhe fara përqendruar pjesën më të madhe të vajrave thelbësore. Vaj esencial ka një aromë të dallueshme. Në fakt, emri "ragweed" dhe shkoi nga një fabrikë të fortë ystochaemoho erë - qëndron në rrënjë të fjalës greke "AMBROS", e cila quhet vaj aromatik përdorur në antikitet. Vini re se inhalimi i vajrave thelbësore ragweed mund të shkaktojë dhimbje koke.


Në bazë të kësaj bime është infuzione të përgatitur, alkoolit dhe ekstrakte të naftës për përdorim të brendshëm dhe të jashtëm. Në sëmundje të caktuara lejohet edhe për të marrë ragweed lëng.
Kjo barishte është përdorur gjerësisht në dizenteri, diarre, kushte me temperaturë, prania e krimbave në krizat hipertensive, plagët dhe bruises. Ambrosia ka një efekt të fortë baktericid. Në disa mënyra kjo ndihmon në luftën kundër tumoreve të kancerit.
Në sajë të përbërësve nikel-organike të përbëra nga ragweed zvogëlon sasinë e sheqerit në gjak, mund të rregullojnë presionin e gjakut. Gjithashtu, ky efekt barishte e dobishme në pankreas, përmirëson funksionin e mëlçisë dhe të veshkave, ka analgjezik dhe efekteve anti-inflamator. Përveç kësaj, ajo ndikon në rigjenerimin e qelizave të bardha të gjakut dhe qelizave të kuqe të gjakut, proceset hematopoiesis, parandalon leukimi. Korrur para se të lulëzuar ragweed është e pasur me karbohidrate, dhe thelbësore për trupin.Duke përdorur ragweed në mjekësinë popullore


Ragweed është aplikuar në mjekësinë popullore në SHBA - ku ajo ka përdorur prej kohësh si një agjent efektiv anti-inflamator, gjithashtu në gjendje për të reduktuar ngrohjes. Dhe rezultatet e kërkimeve të shkencëtarëve rusë dhe ukrainas konfirmoj që barnat me ragweed antyhonadotropnыmy kanë pronat që ndikojnë tumoreve të hormoneve të varur.
Për të përgatitur me ragweed duhet të jenë dy lugë gjethe të thata të bimëve derdh 300 ml ujë të vluar, të lënë për 30 minuta, pastaj tendosje infuzion dhe të marrë atë prej 3 deri 6 herë në ditë për 2 lugë. Aplikimi i këtij produkti, kur ethet e justifikuar, enterocolitis, gastrit, për parandalimin e kancerit të zorrës së trashë. Aplikimi lejueshme të jashtëm si artrit, sprains dhe dhimbje.
Për të përgatitur tretësirë ​​e ragweed, ju duhet të bluaj lule të freskëta dhe bimë për të mbushur vodka e tyre të cilësisë në një raport prej 1: 5 dhe të lënë për një javë në një vend të errët. Ky infuzion është përdorur 30 pika gjysmë ore para një vakt çdo ditë. Ne rekomandojmë përdorimin e sëmundjeve gastrointestinale, njerëzit me një predispozicion për konfiskimet, me krizë nervash.
Për gatim nxjerrjen e naftës duhet të pres gjethe të freskëta dhe lule të ragweed, mbushur me mustardë, ulliri ose vaj përdhunim në raport 1: 5 dhe mbush për 14 ditë. Është e këshillueshme aplikimi jashtëm për trajtimin e lezioneve të ndryshme të lëkurës dhe mukozës.

Lëng dhe gjethe të freskëta mund të përdoret si ragweed fasha edemë, tumoret, radiculitis, osteokondroza.


Harm dhe Kundërindikimet


Edhe pse kjo bimë dhe ka efekte pozitive, ajo është ende konsiderohet e dëmshme dhe barërat e këqija. Fara ragweed në tokë kur fillojnë hit menjëherë "tërheq" të gjithë atë që është e mirë, për shkak se nga kjo shumë të lashtat dhe bimët e tjera shpejt thahet dhe vdes. Rrënjët ragweed depërtojnë në një thellësi prej katër metra thellë në tokë, dhe fara të mbajë mbirjes tyre pas goditur tokë për dyzet vjet.

Që ragweed është një bimë mjaft e diskutueshme përpara trajtimin e barit duhet të tregojnë kujdes maksimal dhe të konsultohet me një mjek të kualifikuar për contraindications. Polen ragweed mund të shkaktojnë reaksione të rënda alergjike.