Pronat e dobishme terapeutike e qershi


Aromatike, lëng, freskuese qershi - është një nga frutat më popullore në rajonin tonë, pronat e të dobishme të cilat mëkat të mos përdorin. Kulmin e verës, shumë i lidhur me qershi dhe e saktë për të përdorur pronat e dobishme mjekësore e qershi. Kjo është jo vetëm një produkt të vlefshme ushqim, por edhe një burim i pasur i vitaminave dhe mineraleve. Cherry përdorur për të trajtuar dhe vetëm për të përmbushur nevojat e shijes, por ai gjithashtu mund të jetë i rrezikshëm për shëndetin e njeriut.

Tradicionalisht, hamë manaferrat qershi. Frutat ruajtur me sukses dhe janë gatuar bllokim, duke marrë lëng. Por pak njerëz e dinë që rrjedhin, në twigs, lë shumë minerale, elemente gjurmë që janë të nevojshme për të ruajtur shëndetin dhe ruajtjen e shëndetit. Pronat e dobishme terapeutike e manave për shkak të përmbajtjes së lartë të vitaminave. Në qershi përmban një shumë të vitaminës B dhe E, dhe acid folik, kalcium, natrium, fosforit. Në qershi një shumë e acideve organike dhe fibra.


Lëng të freskët qershi - një stimulues natyral ndihmon tretjen e ushqimit, ajo rrit oreksin, stimulon prodhimin e lëngut të stomakut. Unike e qershi në atë që ajo përmban inositol - një substance që ndihmon rregulluar metabolizmin në qelizat. Shumë anthocyanins shumë - këto komponente të dobishme të përfshira vetëm në fruta të errëta.

Pronat e dobishme terapeutike e qershi me sukses mund të përdoret në recetave tradicionale. Në të freskët që ju mund të hani një pjesë të vogël çdo ditë për të forcuar sistemin imunitar të shkaktojnë procesin e heqjen e toksinave nga trupi, të sigurojë antiseptik. Mish ndihmon në parandalimin e arteriosklerozës, por për shkak të përmbajtjes së lartë të pektin, ajo gjithashtu parandalon zhvillimin e anemisë.

Lë qershi përdoret për të bërë decoctions dhe infuzione për njerëzit me çrregullime mendore dhe çrregullime nervore. Këto TEAS kanë një efekt qetësues dhe për këtë arsye rekomandohet për epileptikë.

Lëng shtrydhur fllad është e rekomanduar për kapsllëk dhe fëmijët e vegjël është e rekomanduar si një expectorant. Lëng Cherry përzier me qumësht, - një ilaç efektiv për bronkit, astma dhe artriti. Cherry sigurt për të ngrënë ato pëson shërim pas trajtimit të gjatë.
Lëng qershi rekomandohet për trajtimin e E. coli ne trajtimin e dizenteri. Shkencëtarët kanë për të eksperimentuar, gjatë së cilës vërtetohet se vret lëng qershie rrinë gati 60 minuta, dhe bakteret tjera dhe viruseve edhe më të shpejtë.

Pronat e dobishme terapeutike e këtyre manaferrat janë konfirmuar nga fakti se ata janë të rekomanduara për parandalimin e kancerit. Në shumë qershi acidit ellagic dhe malic dhe limoni, kështu që ata me rritjen e aciditetit, shumë qershi nuk hanë.

Cherry zvogëlon rrezikun e sulmeve në zemër. Ajo është treguar për anemi dhe përmirëson hemoglobinës. Gratë që vuajnë nga gjakderdhje të rënda, ajo është e rekomanduar për të përdorur qershi të freskëta.
Kjo kokrra të kuqe mund të zbatohet jashtë. Kështu, nga gjethet e freskëta mund të jetë i gatuar supë që mund të përdoret për të rivendosur lëkurës dhe shërimin e shpejtë të lëndimeve të ndryshme.

Degët e rinj të pemës qershi mund të përdoret si një mjet i dobishëm. Me degë të bëjë një zierje që merr në diarre dhe dispepsi. Kjo zierje ndihmon në eliminimin e kolit dhe rikthen zorrët.

Cherry leh gjithashtu ka veti medicinale. E dini që ju mund të përgatisë një zierje e leh të jetë një mjet efektiv të helmimit me ushqim deti, veçanërisht butak. Për të përgatitur lëngun në një pintë ujë të valë shtoni 1 lugë leh copëtuar, 1 lugë xhenxhefil integruar dhe një majë e grimcuar "Bermuda" hark. Të gjitha të zjarrit të mbuluar për të lënë minimale në vlim për 5-7 minuta më shumë. Pas gatimit ftohtë, mbush 20 minuta, pini formën e ngrohjes.

Të shkaktojë një efekt diuretik, 10 g gjeth grimcuar duhet të sillen në një çiban në 250 ml ujë për 20 minuta dhe atëherë shuma që rezulton e pije gjatë ditës.

Me sa duket, renditja e produkteve më të vlefshme për zemër dhe qershi të enëve të gjakut është një nga vendet kryesore. Në varieteteve chernoplodnыh e qershi vitaminës P dhe anthocyanins, të cilat japin efekt për të forcuar enët e gjakut dhe kapilarët. Ky kompleks në qershi ndihmon në parandalimin e sëmundjeve hypertensive dhe trombozë.
Nëse qershi hani rregullisht, koagulimit të gjakut normale.

Ju lutem vini re se kjo nuk është diçka që mund të përshkruhet qershi. Në qershi gropë përmban glycoside amygdalin. Kjo substancë ka tendencë të tretem në zorrët dhe të shkaktojë kalbur e baktereve të dëmshme. A nuk e teproj, dhe pastaj të përfitojnë nga përdorimi i qershi do të jetë i paçmuar!