Pije të dobishmeAjo ka qenë prej kohësh provuar se një person duhet të marrë përafërsisht 2-25 litra lëng në ditë. Pjesa më e madhe duhet të jetë ujë të pijshëm të pastër. Uji i thjeshtë është një burim thelbësor për trupin. Në të njëjtën kohë, ka pije që përmbajnë më shumë ujë se sa shumë ushqyesve.
1. Çaji jeshil
Zvogëlon rrezikun e sëmundjeve kardiovaskulare, osteoporozën, kancerin. Antioksidantë, të cilat janë pjesë e çaj jeshil mbrojtur qelizat nga lidh radikalet e lira. Çaji jeshil është një pije tonik, sepse ajo përmban kafeinë. Në këtë drejtim, nuk është e rekomanduar konsumimin e çajit të gjelbër në sasi të mëdha dhe në kohën e gjumit.


2. Kakao
Kakao është një shembull i përkryer i kombinimit të shijshme dhe të shëndetshme. Turi i kakao të nxehtë rrit vitalitetin dhe përmirëson ndjeshëm gjendjen shpirtërore. Perberja e pijes është theobromine - një substancë përmes cili rrit elasticitet lëkurës. Theobromine është gjithashtu në gjendje për të shtypur refleksin kollë, për këtë arsye unë gjithmonë pi kakao në simptomat e para të kollë.
3. hips supë
Përdorimi supë hips ndihmon forcimin përgjithshme shëndetësore. Mjekët shpesh rekomandojnë përdorimin e ftohjet u rrit, pasi ajo përmban shumë vitaminë C. Spring hips supë është e madhe për parandalimin e vitaminë mangësi. Recetë supë është shumë e thjeshtë: 100 ml të thata fruta duhet të plotësoni në një termos, derdh një litër ujë të vluar dhe të lënë për një natë. Pini 1/2 filxhan 2-3 herë në ditë.

Qumësht i skremuar 4.
Tipari më i dobishëm është përmbajtja e qumështit në kalcium që është e mirë për dhëmbët dhe kockat. Qumështi kalciumit është i lidhur me vitaminë D, e cila është pse kalcium thithet nga qumeshti lehtë se me shumë produkte të tjera. Për këtë do të jetë më e lehtë për të fjetur gjatë natës është e rekomanduar për të pirë një gotë qumësht të ngrohtë me mjaltë. E njëjta recetë është e mirë dhe ftohjet. Por ne duhet të kujtojmë se qumështi është një ushqim që duhet të konsumohen ndaras nga produktet e tjera. Pasi ta pini kriklla qumështit të presin për rreth gjysmë ore deri në vakt tjetër.

5. Lëng portokalli
Shumë e njohin më të shijshme burimin lëng portokalli të vitaminës C. Për shkak të sasive të mëdha të këtij lëng vitaminë nga oranges ndihmon të rritur imunitetin dhe lufton lodhjen. Ekspertët rekomandojnë marrjen e jo më shumë se një gotë me lëng të freskët portokalli në ditë.
6. Lëng domate
Redukton rrezikun e kancerit shkak të prezencës në përbërjen e lycopene. Lycopene ul rrezikun e kancerit të gojë zgavër, stomakut, mushkërive, mëlçisë, gjirit, mitrës. Veç kësaj, likopen efekt të dobishëm për sistemin kardiovaskular. Vetëm mos shtoni kripë, apo një vullnet pak të mirë!

7. pije të Energjisë nga Tina Kandelaki
Unë nuk e mbaj mend ku kam dëgjuar nga recetë veshje për këtë pije, por të përkryer mos harroni se dukej nga goja e prezantues televiziv popullor. Për një pije për përzierje një pintë ujë dhe 100 ml lëng limoni dhe shtoni pak lugë mjaltë. Pi shquar në atë që ai është universale. Në dimër ju mund të përdorni parandalimin nxehtë për ftohjet dhe rritjen e imunitetit, dhe në verë ajo është e ftohtë në mënyrë të përkryer shuan etjen. Në çdo kohë, përdorimi i pijeve të tilla do të shtojë energjinë dhe për të rritur vitalitetin.