Këshilla të dobishme Yoga dhe Ayurveda


Për fat të keq, shumica e njerëzve ngatërrojnë urinë dhe oreksin. Uria do të thotë se ne kemi nevojë për ushqim. Oreks ndodh në grup ushqim për orë të tëra, sytë dhe erë e ushqimit shijshme, "për kompaninë," dhe ne jemi të gatshëm për të përmbushur atë, madje edhe në mungesë të nevojës reale fiziologjike për ushqim në këtë moment. Prandaj detyra kryesore - për të ndjehen të ndryshim. Le të flasim për një temë të tillë si këshilla joga dhe Ayurveda.
Urtësia e lashtë Ayurvedic thotë: "Nëse ju hani si duhet, ju nuk keni nevojë drogë. Nëse ju hani si duhet, ilaçi nuk do të ndihmojë. " Pajtohem, ka shumë për të peshoj dhe një informacion pak për të ushqyerit me Ayurveda (mjekësi indian, i njohur edhe si shkencë e shëndetit të përsosur).


Ushqimi dhe të dobishme yoga në vetvete është trajtimi kryesor dhe zhvillohet në parandalimin e sëmundjeve.

Këshillë №1
• Njerëzit reagojnë në mënyra të ndryshme në të njëjtën ushqim. Çështjet gjithçka - kushtetutën njerëzore, klima, stinët, natyra e punës, madje edhe humor. Në vend që të konsumojnë kaq shumë proteina, yndyrë dhe karbohidratet, si nutritionists rekomandojmë moderne shkollat ​​perëndimore, njerëzit duhet të dëgjoni atë. Përndryshe, ajo mund të jetë ilaç për ju do të jetë helm.

Këshillë №2
• Mënyra personi digests dhe asimilon ushqimin është aq e rëndësishme sa ajo që ai ha. Mjekësia moderne tashmë lejon për metabolizmin e shpejtë dhe të ngadalshëm. Fuqia e pa lidhur me llojin e metabolizmit mund të çojë në sëmundjet - si diabeti. Ndërsa për një person në tjetrin metabolizmit të ushqimit, i njëjti do të jetë themeli i shëndetit.

• Kur ushqimi tretet siç duhet, ka një butësi e trupit dhe ideve, performanca e mirë, humor të mirë. Tretje të dobët mund të shkaktojë shumë sëmundje. Shenjat e para të kësaj, të shërbimeve të yoga: dobësi, lodhje, marramendje, bloating. Shpërndarë në ujë të nxehtë për temperaturën e trupit, kripë normën e 1 ch. L. 05 litra ujë (për herë të parë mund të zvogëlojë përqendrimi i kripës). Fut anije çurg në vrimë hunde majtë (frymë nëpërmjet gojës tuaj në vend të hundës), anim kokën në të djathtë dhe të derdh ujë në vrimë hunde e tij të majtë.


Këshillë №3
• Uji duhet të rrjedhin përmes së drejtës. Kjo ndihmon anim kokën, dhe të marrë frymë përmes një gojë të hapur. Uji duhet të kalojë vetëm nëpërmjet hundë! Nëse ajo hyn në fyt ose në gojë, ju jeni duke bërë diçka të gabuar. Derdhur ujë në hundë rreth 20 sekonda. Pastaj atë të pastër e mukusit, por shumë kujdes. Kur tepruar zelli mund të "përzënë" ujin yevstahiyevi në tub. Përsëriteni këtë për flegër drejtë - sigurisht, tilting kokën e tij të majtë. Dhe përsëri - për herë të parë të derdh ujë në flegër majtë, pastaj të drejtë. Tani ju keni nevojë për të pastruar dhe hundë thatë.


Këshilla të dobishme Ayurveda:
1. Qëndroni drejt, këmbët së bashku.
2. Mbylle dorën prapa shpinës së tij.
3. Bëni anim përpara, zvarrit poshtë lartë. Kjo dispozitë do të mbajë për rreth 30 sekonda. Këtu në këtë pozicion mund guxim goditje hundë disa herë. Vypryamytesya.
4. Mbylle një nga hunda, butësisht shtyjnë atë anash gisht. Thith dhe nxjerr frymë me një forcë 30 herë me një ritëm të shpejtë, duke u përpjekur për të nxjerr me hundë fshihet një lagështi maksimale. Përsëriteni me vrimë hunde tjetër.

5. Mundohuni të heqin qafe e ujit, ose ju mund të kapur një të ftohtë. Nëse keni ndjenjën se uji merr në vesh, ju jeni duke bërë diçka të gabuar. Për herë të parë mund të ndjeni një ndjesi djegie në hundë, sepse mukozës së hundës nuk janë përdorur për të që kanë të bëjnë me ujë të kripur. Me këtë ju do të shpejt adaptuyetesya. Mund të kthehet sytë e kuq, por ky efekt do të zhvillohet me kalimin e kohës. Frekuenca: Çdo ditë në mëngjes.

Kur ftohjet mund të kryhet disa herë në ditë. Në sezonin e ftohtë që ju nuk mund të bëni para se të shkojnë jashtë, pasi heqjen e pjesshme të ujit nga sinuseve mund të zhvillojë hipotermi dhe inflamacion. Procedura heq mukozë nga hunda dhe i poshtër, ndihmon me sinusit, grykët, inflamacion i bajamet dhe mukozës. Dobishme si në miopi, krijon një ndjenjë të qetë totale dhe freski, duke ndihmuar për të kapërcyer marramendje. Me nosebleeds shpeshta nga ky vidyazykatysya mirë pastrimi.


Symhasana për Ayurveda
Pastrimi i hundës ndihmon Symhasana - nga luanit. Ajo forcon muskujt e armëve, qafës, gjoksit, barkut dhe ato muskujt që zakonisht punojnë keq - sytë, fytyrën, qafën dhe qafën. Fyt asana dhe masazhet qafës në përgjithësi. Me praktikë e rregullt e këtij asana shëruar të gjitha sëmundjet Ent, ka timbër të mirë, përmirëson gjendjen e lëkurës së fytyrës dhe qafës, eliminon mjekër të dyfishtë. Pozicionin e fillimit - ulur, këmbët prirje në gjunjë, këmbë nën mollaqe. Pak ligët përpara, transferimin peshë trupi mbi hips dhe gjunjë. Mbrapa drejt. Armëve drejt në bërryla, pëllëmbët upyraytesya në ijet, gishtat divorcuar. Pas një frymëmarrje të thellë dhe të mbajë frymën tuaj Ngjeshe mjekër tuaj në gjoksin tuaj, tërheq atë poshtë (duke u përpjekur për të arritur në mjekër), dhe sytë, në të kundërtën, dhe ngre në hundë (muskujt e krahut, ndërsa më intensive). Në rыchyte nxjerr si në qoftë se ju jeni Lion. Relax dhe pas disa cikle të frymëmarrjes përsëritur asana.


Kapalabhaty për Ayurveda
"Dripped" në sanskritisht do të thotë "ballin, kafkën"; "Bhaty" - "dritë, famë, shkëlqimi" dhe "perceptim, njohuri." Në të vërtetë - një kafkë të pastër. Kapalabhaty shton fuqi në të gjithë trurin dhe të vërtetë "pastron" mendjen dhe ndërgjegjen e problemeve dhe emocionet negative. Nëse ju gjykoni nga mjekësia pozita kapalabhaty, ajo pastron të gjithë sistemin e frymëmarrjes, mushkëritë, bronke, hundë dhe haymorovi ballore sinus. Dhe nga pikëpamja e praktikës yoga kapalabhaty hap kanalet e energjisë. Gjithashtu tonet e sistemin qendror nervor, dhe njëkohësisht ngadalëson procesin e plakjes. Teknologji kapalabhaty shumë e ndryshme nga frymëmarrje normale.