Postures të dobishme për të Drejtat e meditim


Sipas mjekët me përvojë, vetëm 10 minuta ju mund të kaloni në mendjen tuaj nga shkatërruese në shtet konstruktiv. Ju mund të transformuar disponimin tuaj me ankth në një të qetë dhe një mendje në një soditje të qetë, paqësore që është gjithmonë me ju brenda thellë. Me siguri ju keni dëgjuar për përfitimet e meditimi të rregullt. Studimet tregojnë se aktiviteti rritet meditim në zonat e trurit përgjegjëse për emocione pozitive, ata mbështesin sistemin imunitar në trup dhe për të zvogëluar nivelet e hormoneve të stresit - kortizolit. Meditimi - është një reliever stres i natyrshëm. Le të flasim në artikullin në lidhje me postures të dobishme për të drejtat e meditim.


Por këtu është fshij: në kërkim të shtetit Koncentrim shumë kohë, dhe të meditoni më shumë se disa sekonda në një kohë, ju duhet të përgatisin vazhdimisht praktikat mendje të ndryshme! Pra, meditim - një proces i gjatë dhe jo gjithmonë e lehtë.

Teknika Meditim japin një arsye të vetme për fokusuar imazhe objekt, ose me zë të shenjtë frymë. Fakti që puna e mendjes tonë është në lëvizje të vazhdueshme. Meditim, në vend se duke lejuar mendjen të hidhen restlessly mes mendimeve në lidhje me darkën e sotme, afatet në punë dhe ëndrrat e festave duke i dhënë arsye është detyra të thjeshta të përsëritura, të cilat në fund të fundit ngadalëson lëvizjen e mendimit dhe të çon në një gjendje të qetë.

Vizualizimi, përsëritja e mantras dhe meditim, ndërsa në këmbë - tre teknikave të meditimit që lidhen me aktivitetet e përditshme. Avantazhi i tyre është se ata ndihmojnë për të përdorur të gjithë vëmendjen tuaj dhe ndërgjegjësimin për të kryer detyra të thjeshta, dhe në këtë mënyrë rritjen e efikasitetit të punës.

Ata të cilët janë të interesuar në një meditim të rregullt mund të provoni ushtrimin e çdo teknik për një javë. Miratimi log: të shkruani në të, se si ju mendoni para dhe pas çdo meditim. Gjithashtu vini re se sa kohë ju mund të bëni të gjitha teknikat. Pas 3 javësh ju shqyrtimit të dhënat tuaja për të parë se cila nga teknikat më të përshtatshme për ju personalisht. Atëherë ju mund të fillojnë praktikën në një bazë të rregullt deri meditim nuk hyjnë në një zakon. Dhe ju do të gëzojë meditim, dhe ekstrakt nga ajo në dobi të të gjithë jetës tuaj.


Mos u shqetësoni për të meditoni, ju nuk keni për t'u ulur si një skrutyvshys gjevrek. Ndërsa meditim preferuar yoga lashtë në sjellje lotus shumica e praktikuesve të dobishme sot nuk celulare në hips për kryerjen e sigurt të paraqet. Por kjo nuk do të thotë që ju keni për t'u ulur në dysheme në të gjitha pa ndonjë trajnim. Eksperimente me tre opsione meditim, të gjejnë një pozicion ku hips tuaj janë mbi gjunjë. Kjo është ndihmë e dobishme për të mbajtur jashtë shpinë vijë i drejtë dhe trupin - të relaksuar.


Sukhasana (vetëm jashtë)
Uluni në dysheme dhe ndër këmbët tuaja, këmbët për të krijuar mbështetje të gjerë - trekëndësh. Nëse hips janë të ekspozuar mirë, ajo mund të krijojë një bazë të qëndrueshme, duke i vënë një këmbë mbi kofshën e kundërt, kështu që ju do të keni për t'u ulur në Ardha Padmasani (utility paraqesin gjysmë lotus). Nëse ju mendoni se zavalyuyetesya për stabilitet më të madh të ulet në buzë të jastëk, bllok apo palosur në disa shtresa të batanije. Drejtpërdrejtë në dysheme, gju, hip dhe kockave bythë të bëjnë të ndjeheni si rrënjë legen thellë në tokë. Blades heqë sup së bashku dhe të ulë ato, zgjerimin e klavikul. Pull up qafën. Vendi duart mbi gjunjë shuplakat relaksuar deri.


Këmbët shtrirë në frontin e ju
Nëse ju u plagosën gju, të ulen, këmbët e shtriu para tij, dhe me mbrapa tij prirje kundër murit. Vendos një jastëk ose batanije palosur nën disa prapanicë në mënyrë që pellgu ishte mbi gjunjë. Sigurohuni koka, qafa dhe bust një linjë të saktë. Dip duart tuaja të relaksuar në gjunjë me duart e tij deri.

Në karrige
Flip paragjykimet: ajo ende meditim, edhe në qoftë se ju vetëm të ulen në një karrige. Gjëja kryesore - pozita e drejtë otstroyte. Sigurohuni që këmbët tuaja janë në mënyrë të vendosur në dysheme dhe kofshët paralele në dysheme. Uluni drejt, le supet e tij bien, tërheqja e tyre poshtë. Pull këmbët në tavan dhe le të vënë duart e relaksuar në kofshët me pëllëmbët poshtë.

Duke u fokusuar në botën e jashtme, sytë përcjellë një sasi të madhe të imazheve që perceptimi rrëmujë. Meditim ndihmon për të kujtoj personin për të ndaluar këtë transmetim të vazhdueshëm. Thonë se ju ecni nëpër rrugë kryesore të qytetit. Mendimi juaj barazim ndezje dritat, shenjat neoni, dritaret e dyqaneve. Kundërta ndodh kur rri ulur në meditim njeri - nuk vizualizimi lejon mendjen tuaj të përqëndrohet objektin, dhe ajo mund të drejtojë shikimin tuaj nga brenda.

Shumica e renderings bazuar në imazhet e natyrës: paqes, toka, qielli dhe malet. Ata zbutur ndjenjat kanë cilësitë e pastërtisë dhe zakonisht na kthehen në këtë moment. Si rezultat i meditimit relakson mendjen e njeriut, dhe frymëmarrja bëhet më e thellë. Pasi ju jeni në gjendje për t'u çlodhur, ju mund të fillojnë të zgjojë cilësitë imazhet që ju kujtoj. Ideja është që të përfaqësojë diçka që soothes ose ekuilibrave.


Nëse ju doni mendjen tuaj u bë më e qartë, imagjinoni qiell pa re. Nëse ju doni të ndiheni të bazuara dhe të sigurt, paraqesin një mal të fortë dhe të fuqishëm. Vizualizimi mund të merrni ju jashtë fushëveprimit të ngushtë e të menduarit dhe të paraqesë një ndjenjë të mrekullueshme të lirisë. Vizualizimi qasje vizuale (njerëzit që të mësojnë më mirë përmes imazheve vizuale dhe të shohin botën nëpërmjet syve). Nëse ju bëni art, pikturë, ose projektimin, meditim vizualizimi që ju përshtatet më të mirë. Nëse ju gjithmonë të mësuar përmendësh persona, por harroni emrat, atëherë ju jeni shumë të ngjashme me vizuale dhe mund të merrni një shumë kënaqësi dhe të përfitojnë nga kjo praktikë.