Këshilla të dobishme në gji


Feeding një fëmijë të porsalindur - një proces kohë të rëndësishme dhe emocionuese. Përgatitja për fëmijën e lindur, një grua duhet të gjejë sa më shumë të jetë e mundur. Pra, çfarë të dobishme këshilla në lidhje me gji dhe formimin e qumështit në trup mund të japin nënat e ardhshme?
Problemet që aplikojnë në gjoks
Pas nënës lindjes dhe foshnja janë mësuar shumë. Ai mëson për të ngrënë, dhe ajo - ushqyer atë gjirit. Përkundër faktit se refleksi gjiri - lindja, disa fëmijë kanë probleme me gjiri.


Fëmijë duhet të rrëmbej zemrat duhet të aplikoni disa përpjekje për të thith në mënyrë efektive qumësht. E drejta nipples kënaqësi bën gratë pa dhimbje ushqyerit procesin e qumësht në gjoksin e saj nuk janë të ndenjur. Kjo është e rëndësishme sepse ndonjëherë stanjacioni çon në formimin e një inflamacion infektive e gjirit.

Këshilla të dobishme se si për të mësuar fëmijën tuaj për të thithësh gjitë saktë:
• Merrni mbajë gishtat thithi i gjirit me dorë se ajo ishte në qendër të buzëve fëmijës. Kjo ndihmon për të prodhuar një fëmijë të refleks rrënjë. Sinjal shkon në trurin e tij, dhe në përgjigje të prekë, ai hap gojën e tij.

• Kujdes bashkëngjitni fëmijën në gji. Në gojë ai duhet të jetë jo vetëm dalë, por jo më pak se 25 cm areola ose zona e errët përreth dalë. Lips fëmijë gjatë të ushqyerit duhet të jetë i fryrë dhe i plotë, nëse zgjatet për një puthje.
Një nga keqkuptimet më të zakonshme rreth ushqyerjes me gji është se mom vetëm duke u përpjekur për t'i dhënë fëmijës dalë. Për shumë njerëz ai ishte në gjendje për të thith qumësht për të bërë kështu që ai e gjeti veten në gojë sa më shumë që të jetë e mundur në gjoks. Për shkak se nëna duhet të kujdeset që të ushqyerit e hershme nga goja e foshnjës ishte i hapur sa më shumë të jetë e mundur.


Nuk janë ato këshilla korrekte fëmijën apozicion në gji, sidomos gjatë feedings e parë:
• Një grua duhet të vënë dorë të lirë në gjoksin e tij dhe butësisht shtypni atë nën areola.
• gjoks duhet të vendosen në gojën e fëmijës. Një duhet të bëni të sigurtë që gishtat mbeten jashtë.
• Ne duhet të përpiqemi për të mbajtur kokën e foshnjës në mënyrë që ai nuk duhet të kthehet në kërkim të dalë.
Si për të përcaktuar nëse fëmija merr gjoksin? Para së gjithash, kjo është nëna ime thonë buzët e tij. Nëse ata janë të ngjeshur ose palosur brendshëm, kështu që thithi nuk është kapur plotësisht. Nëse nëna dëgjon vetëm tingujt e gllabërim në heshtje, nuk gjiri me zë të lartë, fëmija pastaj right sucks qumësht.

Për fat të keq, shumë nëna nuk e kuptojnë në lidhje me ushqyerjen me gji se kjo është një kohë e madhe për t'u çlodhur. Nëse një fëmijë sucks saktë, ai qetësohet, dhe kështu nëna e tij mund të relaksoheni dhe të lëshohem.

Rreth gji menjëherë pas lindjes
Edhe pse procesi i punës rraskapitëse trupin e një gruaje, ekspertët japin këshilla të jetë e mundur për të vënë porsalindur me gji brenda gjysmë ore pas paraqitjes së dritës. Dhe Akademia Amerikane e pediatrisë rekomandojmë vënë fëmijën në bark të nënës dhe e futi në gji menjëherë pas lindjes, sepse kjo ndihmon të prodhuar qumësht dhe për të krijuar gji. Këtu janë disa fakte që flasin në lidhje me përfitimet e aplikimit të gjirit menjëherë pas lindjes:

• Një fëmijë është i lindur me një sistem të dobët imunitar për të mbrojtur trupin nga infeksionet ajo Antitruptha nevojshme që përmbajnë qumësht. Sa më shpejt që ata marrin fëmijën, mbrojtjen më të shpejtë formuar.
• Sipas ekspertëve të Shoqatës Amerikane dhe gjinekologëve, colostrum, e cila në ditët e para gjëndër ndarë qumështi përmban sasi të mëdha të antitrupave. Përveç kësaj, ajo ndihmon për të krijuar tretje porsalindur dhe për të shmangur bloating dhe vanitet.
• Sipas disa raporteve, gji në orën e parë pas lindjes ndihmon që në të ardhmen fëmija ruajtur një nivel të qëndrueshëm të sheqerit në gjak.

• Fëmijët të cilët janë bashkangjitur në gji menjëherë pas shfaqjes së dritës, procesi i adaptimit ndaj ushqyerjes me gji është më e lehtë.
Ekspertët këshillojnë gratë që në mënyrë të pavarur të vënë fëmijën tuaj në gji para se ajo do të bëjë mami. Por në qoftë se fëmija nuk është gjiri, nuk mund të kapur atë siç duhet, nëse nëna gjatë të ushqyerit ndjehet në siklet, ajo duhet të kontaktoni maminë për ndihmë. Ajo do të japë këshilla se si për të përshtatur dhe të miratojë përshtatshëm për mom dhe fëmijës paraqesin.

Gji gratë dhe trupi

Në qoftë se ju të vazhdojë me të ushqyerit menjëherë pas lindjes së fëmijës, trupi i gruas do të dëshiruar ndryshime. Ajo fillon të ndjeni një nxitojnë të qumështit. Në ushqimin e parë ajo vjen ngadalë. Por një ditë apo dy, ky proces të përshpejtuar.
Në javët e para të gruaje të ushqyerit mund të përjetojnë dhimbje cramping në bark të ulët, ndërsa gjiri, e cila është e ngjashme me dhimbje gjatë menstruacioneve. Ajo është shkaktuar nga kontraktimet e mitrës për shkak të oxytocin hormon duke e bërë trupin. Ajo synon të nxisë reduktimin e qelizave të gjirit, dhe të lehtësojë lirimin e qumështit në nipples. Në të njëjtën kohë, oxytocin shkakton tkurrjen e mitrës dhe prandaj shkakton dhimbje cramping. Por kjo është një shenjë e mirë, sepse, zbritur, mitrës kthehet në madhësinë e saj normale.

Cramping dhimbje gjatë gji zakonisht zgjat për 7 - 10 ditë pas lindjes. Nëse ata janë të shqetësuar në lidhje më një grua, ajo duhet të kontaktojnë një mjek.