Produktet e dobishme në dietën e një atlet


Numër i madh i artikujve të përkushtuar për ushqim të dobishme dhe të nevojshme, e cila ndihmon për të rritur efektin e arritur nga njerëzit aktivisht dhe rregullisht të përfshirë në sport. Unë do të doja të prezantoj me një sistem tjetër produkte të zgjedhura në mënyrë, përdorimi i të cilave lejon për të rritur efektin e ushtrimit fizik, jep rezultate të shkëlqyera shumëpritur dhe të dëshiruar. Ky lloj sistemi është përdorimi i produkteve të veçanta që synojnë zhvillimin e vërtetë dhe akumulimin e mases se trupit ligët, secila prej të cilave përmban një sasi të madhe të kalorive - rreth pesë mijë. Kjo është dhjetë herë më shumë se sa ju duhet për regjimin e trajnimit apo ushtrimit të moderuar fizike për të ruajtur formën e mirë fizike.


Produktet e dobishme dietë atleti ndryshojnë me proteina, vitamina, yndyra, përbërjen karbohidrate nga ajo që njerëzit mund të përballojnë, jo e lidhur jetën e tyre me sport.

Produkti i parë që është në këtë listë janë vezët, sepse vezë e verdhë veze përmban një sasi të madhe të vitaminës A, acid folik dhe carotenoids. Komponentët, por ajo është e lidhur gjithashtu janë të verdhë veze veze kolesterolit nuk është e rrezikshme për person mesatar, por një kërcënim për bodybuilders të cilët përdorin substanca të tilla si steroid. Fakti që hormonet steroide të ngritur nivelin e përmbajtjes së ashtuquajturit kolesterolit të keq, i cili ka aftësinë për të rrëshqas në clumps e ngushtë dhe pastaj të bllokoj lumen e çdo arterie. Në qoftë se ju përdorni vezë, dhe me të kolesterolit vezë çdo ditë, ju mund të grumbullojnë probleme serioze shëndetësore. Prandaj, dietë e atletëve duhet të ketë yolks vezë apo përdorimi i tyre duhet të minimizohet.

Një tjetër produkt i zhvilluar nga ne në skemën duhet forcuar. Këto janë produkte të dobishme që kërkojnë çdo person në dietën e një atlet dhe ata vetëm duhet të jetë çdo ditë. Si pjesë e viçi është një proteinë, e cila është aq e nevojshme për zhvillimin, akumulimit dhe rritjen e muskujve në masë. Gjithashtu, viçi është e pasur me elementet gjurmë të tilla si: zink, hekur, niacin dhe jetik dhe i domosdoshëm për atletët me vitamina B12 dhe B6. Mundohuni të hani shkurtime kundërfiletë e mishit nuk përmbajnë yndyrë.


Lista tjetër numër, që përfshin ushqime me vlera ushqyese është bollgur.
Bollgur është një burim i madh i të ashtuquajturave Long-karbohidratet. Duke marrë qull për të ngrënë, ju do të jetë i ngarkuar me energji për katër orëve të ardhshme. Ata të cilët janë të angazhuar me të vërtetë në bodybuilding profesionale e di në lidhje me pronat e dobishme e bollgur nga përvoja personale, dhe për këtë arsye rregullisht përdorin bollgur si ushqim. Përveç të qenit i pasur në bollgur shumë të karbohidrateve, anëtarësimi i saj përfshin edhe përmbajtje të konsiderueshme të proteinave bimore dhe të shëndetshme për të muskulit të zemrës të fibër shpjegueshëm.


Makarona - një pjesë e listës së produkteve të dizajnuara për të rritur në masë të muskujve. Dietë e atletëve Brumrat është dietë kryesor përditshme, pasi ato përmbajnë numrin e kalorive shoku. Për të bërë kombinimin bombë, mund të shtohet në terren viçi makarona ose feta të viçi i zier.
Ju gjithashtu mund të përdorni një kombinim të makarona me domate paste, purees pa yndyrë shtuar dhe erëza të nxehtë.

Të gjitha të sanduiç tuaj të preferuar zë pozitën e gjashtë në listën tonë.

Të tilla si shkenca të ushqyerit mbart sanduiçe si ushqim në dietën e atletëve në copra, por, në fakt, për një aparat gjimnastikor me muskul malor ka rostiçeri produkt zëvendësues në mes teknikave kryesore vakt. Të gjitha të nevojshme për një atlet substancave të tilla si karbohidratet, elementet minerale, proteina të përfshira në një sanduiç. Dhe më e secili për shijen e tij mund të bëjë një sanduiç përdorur mish ose proshutë dhe djathë me një salcë me erëza.
Standarde dhe sanduiç të shëndetshme ka 60 gram mish pule, 2 feta djathë, disa domate, marule, qepë, speca, dhe mustardë.

Gjithashtu produkt i domosdoshëm për atletët është pulë, është një burim i shkëlqyer i proteinave. Kuzhinier kryesor i saj siç duhet. Mos të skuqura proshutë në gjalpë, të skuqura më të mirë në skarë.

Kajsi gjithashtu kanë vendin e tyre në këtë rang të produkteve. Kajsi të freskëta përmban shumë elemente kimike të tilla si: kalium, është një material i paçmuar për lidhjen e muskujve të zemrës, dhe për të nxitur rritjen e mases se trupit ligët.
Patate e ëmbël janë gjithashtu të dëshiruar dhe perimeve të dobishme për atlet.

Në Bata ndryshe nga patate konvencionale përmban një sasi të madhe të beta-carotene, vitaminë B6, kalium dhe vitaminë C. Por nuk do të përpiqet për të skuqura patate në gjalpë, të mendojnë për mënyra të tjera për të përdorur këtë produkt në ushqim.

Proteinat produkt që përmban të rëndësishme, kimike elemente të tilla magnez, bakër, kalium, fosfor, zink, dhe vitaminë E dhe fibra, është konsideruar si një arrë.
E pra, produkt fundit vitale dhe të nevojshme e të gjithë bodybuilders, dhe personi mesatar është ujë. Atlet duhet të pini deri në 4 litra ujë në ditë, si asimilimi i mirë i proteinave dhe karbohidrateve është duke përdorur ujë të mjaftueshëm në trup.