Produktet e dobishme për trurit


Ushqimi kishte nevojë për një njeri jo vetëm për energji, por ai gjithashtu ndihmon për të planifikuar, të mendojnë dhe të analizuar. Kjo kërkon ushqimin në kohë dhe e duhur. Mungesa, e cila më pas të ndikojë në efikasitetin e kokës qendrore tona - tru, problemet e saj dhe sëmundjeve. Në këtë artikull ne do të diskutojmë disa ushqim për trurin.
Vezë. Çfarë mund të bëni nëse ju doni të bëni dietë e përkryer për efikasitetin e trurit? Së pari ju duhet të merrni një vitaminë B12 pak, ai është përgjegjës për të qelizave nervore dhe ka një ndikim vendimtar në to. Acid folik e nevojshme, e cila është përfshirë në formimin e gjakut dhe ndihmon qelizat ndahen normalisht, rregullon metabolizmin yndyrë dhe karbohidratet. Nevojë për jod, i cili është i rëndësishëm për funksionimin e duhur të gjëndrës tiroide dhe rregullon funksionin e saj. Shkelja e këtyre proceseve mund të çojë në depresion, shtim në peshë apo letargji. Përveç kësaj, ju keni nevojë për një mangësi vitaminë D e cila mund të çojë në PMS, sëmundja Parkinson, depresionit. Prandaj, dietën tonë duhet të jetë vezë, një lloj i një fabrikë të vogël të energjisë.Mish. Disa besojnë se mishi i kuq ushqim të mjaftueshëm të dëmshëm, por ajo është shumë e nevojshme për trurin tonë. Për shkak se ajo është e përbërë nga-hekuri heme është komponimet zhytur më të mirë dhe të zhytur. Fakti se truri i njeriut ka një nevojë të madhe për oksigjen. Dhe ne duhet të bëjmë në mënyrë që të shpejt dhe në sasinë e duhur dorëzuar në tru. Kjo është e mundur me sasi të mjaftueshme të hekurit në trup, e cila është e nevojshme për qelizat e gjakut. Në mishit të kuq është vitaminë B12 dhe ajo ka shumë, përveç mishit të kuq një burim i shkëlqyer i zinkut. Sipas një studimi të kohëve të fundit gjeti se zinkut është i mirë ndikon në një fëmijë. Në përdorimin e mishit të kuq të rregullt, të rritur nivelin e acidit linoleik me rreth 300-500%, në krahasim me viçi zakonshme.


Vaj. Nga kjo Smears në dolli në mëngjes. Shumë do të jetë i befasuar për të mësuar se ajo është gjithashtu e dobishme për të trurit. Nuk ka nevojë për panik, sepse trupi ka nevojë për yndyrna me origjinë shtazore. Nëse ju hiqni atë nga dietë, është e mundur për të zbuluar humbjen e flokëve, lëkura bëhet më pak elastike dhe do të shtresohem thonjtë. Ky produkt është me të vërtetë ushqim për trurin tonë. Ajo ka shumë të ushqyesve të ndryshme, të cilat ne gjejmë në vajrat bimore. Gjithashtu është vitamina A, ajo stimulon prodhimin e neurotransmitters (të tilla si dopamine, ajo ndikon në memorie dhe humor). Nuk janë vitamina B12 dhe D. Nëse lopa është ushqyer vetëm bar dhe hëngri aditivëve kimike, të naftës do të jetë më dhe omega-3. Ato kontribuojnë në formimin e lidhjeve të reja në tru, dhe mund të zvogëlojë inflamacion.


Vaj mesatare butë është përgjegjës për ofrimin e trupit të acidit linoleik në sasi të mëdha, e cila e rrit rrjedhjen e gjakut në tru. Kjo do të zgjasin jetën e qelizave dhe të mbrojtur kundër efekteve negative të kortizol (hormonit të stresit). Përfundim, lopë më të pastër dhe të freskët bar ha mirë. Si rezultat i kësaj, qumështi vjen e plotë të ushqyesve, dhe si pasojë dhe të naftës. Sot, ushqim organik në dispozicion për blerje në dyqane specialiteti, ata mund të blihen në dyqane online. Ata punojnë ngushtë së bashku fermerët dhe fermat specializuar në kultivimin e prodhimeve biologjikisht të pastra si perime, fruta, kafshët dhe infermiere atyre ushqimin natyral.


Anchovies. Ata janë quajtur burimin më të rëndësishëm të omega-3. Përveç kësaj, ata janë edhe në specie yndyrore peshku. Por anchovies janë shumë më tepër se sa ton. Ajo vuri në dukje një tjetër përparësi të anchovies. Ky peshk është e vendosur në pjesën e poshtme të një zinxhiri ushqimor, sepse ata praktikisht nuk e grumbulluar merkur, e cila ndikon negativisht në trurin e njeriut. Tashmë kanë provuar se një grua shtatzënë duhet të ketë në dietën e omega-3 në sasi të mëdha, atëherë ajo do të lindë një ogur vërtetë. Këta fëmijë kanë IQ të lartë.

Avokado. Ajo përmban një shumë të yndyrë mononasыschennыh. Ata të përmirësuar qarkullimin e gjakut në trup, duke përfshirë indet e trurit. Një shumë e kaliumit në të, e cila është e nevojshme për aktivitetin mendor dhe sistemit nervor.

Boronicë. Ajo përmban sasi të mëdha të antioksidantë dhe vitamina. Sipas një studimi të kohëve të fundit, u bë e qartë se ajo mund të parandalojnë shumë sëmundje mendore. Madhe të përballen me humbjen e kujtesës afatshkurtër. Ju mund të hani ato të dy veç e veç dhe të bashkëngjitni produkteve të ndryshme. Lëng shumë i dobishëm boronice, pa shtuar në të sheqerit. E njëjta gjë mund të thuhet për luleshtrydhe dhe boronica.

Çokollatë e errët. Në produkteve natyrore kanë një numër të madh të fasule kakao. Madhe të ndikojë në punën e trurit tonë dhe mund të përmirësojë disponimin. Është e rekomanduar për të ngrënë çokollatë, e cila është të paktën 75% kakao. Nëse ju mund të marrë 100% të produktit (pluhur kakao të cilësisë), pastaj shtoni atë në kafe apo qumësht. Merr e shijshme dhe e dobishme.

Arre. Disi të ngjashme në formë të trurit. Shumë arrat në omega-3 dhe ka proteine ​​rreth 15-20%. Duke rritur nivelin e serotoninës (një substancë lufton depresionin) dhe mund të përmirësojë disponimin. Ju mund të kujtojnë bajame dhe arrat inde, i cili gjithashtu ndihmon punën e trurit tonë. Të gjitha ushqimet e mësipërme të ndihmojë në përmirësimin e funksionin e trurit dhe të shkollave dhe të rriturit, të cilët çdo ditë kanë për të kryer punë mendore.